Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej mieszkań dla krakowian. Rozszerzony program „Mieszkanie za remont” i pomysły na lokale, które przez pandemię stoją puste

OPRAC.: (MA)
Nowo powstałe osiedle komunalne przy ul. Przyzby
Nowo powstałe osiedle komunalne przy ul. Przyzby Konrad Kozłowski/Polskapress
Dzięki rozszerzeniu programu „Mieszkanie za remont” o lokalizacje spoza centrum Krakowa zwiększa się liczba mieszkań, które miasto może zaoferować do lokatorskiego remontu. Są też nietypowe plany: gmina zamierza próbować wykorzystać wolne, niewynajmowane przez pandemię mieszkania prywatne - na potrzeby miejskie. Jak podsumowują też włodarze miasta, w 2020 roku mieszkańcom Krakowa zostanie udostępniona rekordowo duża liczba mieszkań.

FLESZ - Tani antydepresant lekiem na COVID-19?

- W wyniku działań miasta w ostatnich kilku latach realizowane były duże inwestycje mieszkaniowe, dzięki którym ponad 520 krakowskich rodzin dostanie nowe mieszkanie socjalne - podkreśla Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa.

Przy ulicy Przyzby (Ruczaj) zasiedlono już 179 nowo wybudowanych mieszkań, a do zasiedlenia pozostaje kolejnych 178 mieszkań na tym nowym osiedlu komunalnym. Wkrótce wydawane będą skierowania do 165 mieszkań na kolejnym gminnym osiedlu, przy ulicy Wańkowicza, a dokładniej nowej ulicy Smorawińskiego (Nowa Huta). Zatem - jak podsumowują urzędnicy - łącznie to 522 nowych mieszkań oddanych krakowskim rodzinom.

Obok budowy nowych mieszkań komunalnych zwiększyło się też pozyskiwanie pustostanów. Jak informuje krakowski magistrat, przez ostatnich kilka lat służbom miejskim w wyniku starań prawnych udało się odzyskać ponad 500 mieszkań z tego zasobu. W 2019 roku Kraków przeznaczył środki na remont ponad 351 pustostanów. Aby przyspieszyć prace remontowe, wprowadzono standardy kosztorysów, co pozwoliło oferentom na szybkie i dokładne przygotowywanie ofert. Do końca roku wyremontowanych zostanie prawie 350 kolejnych pustostanów.

Miasto rozszerzyło program pomocy lokatorom, czyli program „Mieszkanie za remont”. Dotychczas w Krakowie można było przekazywać do remontów lokatorskich tylko lokale z centrum miasta. Najczęściej były to mieszkania w starych, zabytkowych kamienicach. Wprowadzona zmiana polega na oferowaniu potencjalnym najemcom mieszkań do remontu z całego obszaru miasta, a więc o wiele większej niż dotąd puli lokali.

Wprowadzono nowe zasady wynajmu mieszkań. Jak komentują urzędnicy, sa to czytelne zasady ich wynajmowania, także dla szczególnych grup społecznych, osób niepełnosprawnych czy osób z niskimi dochodami.

Po 12 latach nastąpiła zmiana czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Pierwotnie nowe czynsze miały wejść w życie w maju, natomiast pandemia spowodowała przesunięcie tego terminu na lipiec. Nowe czynsze to maksymalnie 12,52 zł/m2 w mieszkaniach komunalnych i 2,45 zł/ m2 w mieszkaniach socjalnych. Czynsz dla danego mieszkania jest wyliczany na podstawie oceny kilku parametrów i w większości lokali jest niższy niż maksymalny. Istnieje także możliwość wprowadzenia bonifikaty od czynszu, uzależnionej od niskich dochodów, w wysokości do 70 proc., czyli do poziomu 30 proc. wartości. Dochody z czynszów mają spowodować wzrost nakładów i być przeznaczone np. na remonty pustostanów.

Urzędnicy informują, że w przygotowaniu jest szereg nowych działań i innowacji z zakresu mieszkalnictwa, w tym:

  • ustalanie zasad doboru osób do nowo budowanych mieszkań na osiedlu Kliny - powstaje tam 481 lokali w ramach programu „Mieszkanie Plus”/„Mieszkanie na Start”,
  • wprowadzenie nowych standardów remontów pustostanów,
  • wprowadzenie nowych sposobów pozyskiwania mieszkań, takich jak kooperatywy mieszkaniowe czy mieszkania subsydiowane.

W najbliższym czasie miasto planuje:

  • przyspieszyć i zmodyfikować remonty pustostanów, aby przy mniejszych środkach utrzymać obecną skalę remontów,
  • zasiedlić 481 mieszkań na os. Kliny w ramach programu „Mieszkanie Plus”/„Mieszkanie na Start”,
  • wprowadzić nowe regulacje prawne, w tym nową wersję „Wieloletniego programu zarządzania miejskim zasobem mieszkaniowym Krakowa”,
  • zwiększyć skalę remontów z własnych środków w ramach „Programu pomocy lokatorom”,
  • próbować wykorzystać wolne, niewynajmowane w wyniku pandemii mieszkania na potrzeby miejskie,
  • stworzyć rezerwę mieszkaniową za zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych w kolejnych latach,
  • zmienić zasady zamiany mieszkań pozostających w zasobie gminy tak, aby opuszczane mieszkania były odnawiane przez rodziny kierowane do nowych mieszkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto