Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wianki 2014: sceny alternatywna i klasyczna [program]

Redakcja
Krakowskie Biuro Festiwalowe ogłosiło pierwszych wykonawców ...
Krakowskie Biuro Festiwalowe ogłosiło pierwszych wykonawców ... Mariusz Rodziewicz/ gk24.pl
Krakowskie Biuro Festiwalowe ogłosiło pierwszych wykonawców tegorocznych wianków w konwencji święta muzyki. Na początek poznaliśmy scenę alternatywną i klasyczną.

Wianki 2014 w Krakowie na zdjęciach

 

Zgodnie z przyjętą konwencją Fête de la Musique, 21 czerwca całe miasto ma rozbrzmiewać muzyką. W różnych punktach miasta staną trzy różne sceny muzyczne: klasyczna, krakowska i alternatywna.

Scena alternatywna na Placu Szczepańskim

- Na scenie alternatywnej Wianków – Święta Muzyki stawiamy przede wszystkim na młodych i lokalnych twórców. Zaprosiliśmy artystów, których korzenie sięgają Krakowa i Małopolski. Świeżość, energia i pasja charakteryzuje ich wszystkich, więc możemy liczyć na znakomitą zabawę i żywą energię płynącą ze sceny - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Zobacz też: Wianki 2014: święto muzyki bez gwiazd, ale z fajerwerkami [program, Kraków za darmo]

Już od godziny 15 przechodnie będą mogli usłyszeć formację Kapelanka, czyli grupę przyjaciół, która wspólnie tworzy alternatywną wizję polskiej piosenki. Uzdolnieni muzycy i wielogatunkowa mieszanka to gwarancja dobrej zabawy. Po nich na scenę wkroczy klezmerski zespół Samech, grający world music. Jako jedni z nielicznych reprezentują Polskę i Kraków w katalogu nowej muzyki żydowskiej legendarnej wytwórni Tzadik prowadzonej przez Johna Zorna.

Później wystąpią Peter J. Birch i The River Boat Band, którzy wykonują muzykę w stylu amerykańskiego songwritingu ocierającego się o country, gdzie bardzo ważne są teksty i ich przesłania. Po skocznych melodiach w bardziej melancholijny nastrój wprowadzi słuchaczy Patrick the Pan - specjalista od klimatycznych piosenek o życiu. Kolejną gwiazdą tej sceny będzie zespół Bokka, którego muzycy skrzętnie ukrywają swoją tożsamość i w atmosferze tajemnicy zaprezentują materiał okrzyknięty objawieniem polskiego synthpopu oraz legenda polskiej sceny muzycznej wraz z jednym z najlepszych polskich zespołów alternatywnych, czyli Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch Orchestra and Choir, którzy zaprezentują oryginalne brzmienie big bandu wzbogacone o dźwięki sekcji dętej i urzekającą barwę wibrafonu, połączone ze srebrzystymi tonami trąbki.

Scena klasyczna na Rynku Głównym

- Scena klasyczna zachwyci jakością wykonania i różnorodnością prezentowanego materiału. Tańce dworskie, balet, muzyka folkowa z XV wieku, orkiestra, chór i jeden z najwybitniejszych zespołów kameralnych w Polsce i Europie - to wszystko już 21 czerwca_ - _zdradza Helbin.

Ta scena stanie na Rynku Głównym obok pomnika Adama Mickiewicza, a artyści pojawią się na niej od godziny 16. Miłosnicy historycznych rekonstrukcji będą zachwyceni występem Baletu Dworskiego **Cracovia Danza. W podróż w czasie do XV-XIX wieku zabierze słuchaczy zespół Marii Pomianowskiej **prezentując muzykę folkową, używając oryginalnych instrumentów ludowych, jak staropolskie fidele kolanowe, fujarki i akordeony.

Następnie na scenie muzykę klasyczna w najlepszym wykonaniu zaprezentują Orkiestra i chór mieszany Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Chór specjalizuje się zarówno w monumentalnych dziełach oratoryjnych i operowych,jak również utworach a cappella od XVII wieku do czasów współczesnych. Natomiast Orkiestra Filharmonii to  pierwsza polska orkiestra symfoniczna, która powstała po zakończeniu II wojny światowej i od tego czasu niezmiennie zachwyca muzycznym kunsztem.

Powiew świeżości przyniesie występ Sinfonietty Cracovia, którą**charakteryzuje młoda orkiestra i eklektyczny repertuar od kameralnych utworów po klasykę symfoniki. Na koniec, na scenę wkroczy jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich zespołów specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej – Capella Cracoviensis**. Artyści nie boją się żadnych wyzwać i chętnie sięgają po karkołomne manierystyczne madrygały Gesualda, jak również awangardowe kompozycje XX-wieczne.

Anna Kowalska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto