MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wenecja na razie bez opłat. Władze miasta ogłosiły kolejne przesunięcie terminu wprowadzenia opłaty turystycznej

Emil Hoff
Emil Hoff
„Bilet do Wenecji” miał zostać wprowadzony od połowy stycznia 2023 i kosztować do 14 euro. Na razie pomysł burmistrza Luigi Brugnaro został przełożony – po raz kolejny  –  a mieszkańcy miasta planują protesty. Czemu władze Wenecji chcą pobierać dodatkowe opłaty od turystów?
„Bilet do Wenecji” miał zostać wprowadzony od połowy stycznia 2023 i kosztować do 14 euro. Na razie pomysł burmistrza Luigi Brugnaro został przełożony – po raz kolejny – a mieszkańcy miasta planują protesty. Czemu władze Wenecji chcą pobierać dodatkowe opłaty od turystów? jakobradlgruber, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Wenecja to jedno z najpopularniejszych wśród turystów włoskich miast. Od połowy stycznia 2023 r. wstęp do miasta miał być płatny dla niektórych turystów. Teraz jednak władze Wenecji ogłosiły przesunięcie terminu wprowadzenia opłat. Pomysł burmistrza na zmniejszenie ruchu turystycznego w słynnym mieście budzi sprzeciw części przedsiębiorców i mieszkańców.

Spis treści

Skąd pomysł opłaty turystycznej? Wenecja cierpi przez nadmiar turystów

Wenecja zmaga się z poważnymi problemami, związanymi z zanieczyszczeniem wody, ulic i powietrza. Za jedną z głównych przyczyn złego stanu miasta uchodzi turystyka.

Wenecję odwiedzają co roku miliony turystów. W 2019 r., przed wybuchem pandemii COVID-19, do słynnego miasta na lagunie przybyło aż 5,5 mln gości, co oznacza ok. 20 turystów na każdego stałego mieszkańca. Nadmierna popularność weneckich zabytków, potraw i niezwykłych widoków przyczyna się do degradacji środowiska i zasobów naturalnych całej laguny.

By zapobiec powolnemu niszczeniu Wenecji przez tłumy gości, zachwyconych jej pięknem i niecodziennym położeniem, władze włoskiego miasta zdecydowały się na radykalny krok. Ogłoszono, że wprowadzone zostaną specjalne opłaty turystyczne, mające zniechęcić gości do przybywania do Wenecji tylko na jeden dzień, bez noclegu. Jak dotąd żaden inny ośrodek turystyczny o randze porównywalnej z Wenecją nie zdecydował się na podobne posunięcie, więc włoskie miasto przeciera szlak.

Wenecja słynie ze swojego piękna - to jedna z pereł włoskiej architektury. Na każdym kroku można tu zobaczyć zabytki i galeria sztuki światowego for
Wenecja słynie ze swojego piękna - to jedna z pereł włoskiej architektury. Na każdym kroku można tu zobaczyć zabytki i galeria sztuki światowego formatu. Photo by Claudio Schwarz on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Tania podróż do Włoch – ile kosztuje weekend w Rzymie, Bari, Wenecji czy Mediolanie? Praktyczny przewodnik cenowy

Bilety do Wenecji jednak nie od stycznia 2023

Opłaty miały ograniczyć liczbę turystów, ale jednocześnie budziły wiele kontrowersji także wśród przedstawicieli weneckiej branży turystycznej.

Termin wprowadzenia opłat był już wcześniej przesuwany. Ostatnim razem władze Wenecji ogłosiły, że opłaty będą pobierane od turystów od 16 stycznia 2023 i wyniosą między 3 a 14 euro, w zależności od konkretnego terminu przyjazdu.

Wygląda jednak na to, że turyści mają szczęście i jeszcze przez ok. pół roku nie będą musieli płacić za wstęp do Wenecji. Władze miasta ogłosiły, że termin wprowadzenia opłat znowu musi zostać przesunięty, ponieważ nie uchwalono jeszcze wszystkich przepisów, niezbędnych do wprowadzenia nowego rozwiązania w życie.

Włoska prasa donosi, że za decyzją o odsunięciu wprowadzenia opłat stoi też spór polityczny. Pomysł obecnego burmistrza Luigi Brugnaro budzi opór wśród jego przeciwników politycznych i części mieszkańców Wenecji, którzy planują zorganizować protest w sobotę 19 listopada 2022.

Niestety, zbyt duża liczna turystów prowadzi do powolnej degradacji środowiska Wenecji.
Niestety, zbyt duża liczna turystów prowadzi do powolnej degradacji środowiska Wenecji. Photo by Anna-Philine on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Atrakcje Wenecji na Boże Narodzenie i sylwestra

W Wenecji robi się szczególnie tłoczno w okresie Bożego Narodzenia i sylwestra. Miasto słynie ze swoich dekoracji, iluminacji i hucznych obchodów obu świąt, z pokazem sztucznych ogni, odpalanych z Placu św. Marka na powitanie Nowego Roku, który można obserwować z pokładu łodzi i gondol, sunących po śródmiejskich kanałach.

Wygląda na to, że w związku ze sporem politycznym i trudnościami prawnymi, nie tylko tegoroczne Święta i Nowy Rok, ale też pierwsze półroczne 2023 turyści będą mogli obchodzić w Wenecji bez dodatkowych opłat.

Źródło: Il Fatto Quotidiano

Opłata turystyczna ma dotyczyć tych turystów, którzy przybywają do Wenecji na jeden dzień bez noclegu. Termin wprowadzenia opłaty nie jest jeszcze ustalony.
Opłata turystyczna ma dotyczyć tych turystów, którzy przybywają do Wenecji na jeden dzień bez noclegu. Termin wprowadzenia opłaty nie jest jeszcze ustalony. W listopadzie 2022 nastąpiło jego kolejne przesunięcie. iakov, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wenecja na razie bez opłat. Władze miasta ogłosiły kolejne przesunięcie terminu wprowadzenia opłaty turystycznej - Strona Podróży

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto