Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wawel. Trumna Piłsudskiego i sarkofag króla-melomana w rękach konserwatorów

Małgorzata Mrowiec
Katedra pokazała zdjęcie z otwarcia trumny zewnętrznej Marszałka
Katedra pokazała zdjęcie z otwarcia trumny zewnętrznej Marszałka Facebook/Katedra na Wawelu
Konserwatorzy w pracowni w Tychach zajmują się teraz odnową sześciu sarkofagów z krypt wawelskich. Ostatnio trafiła tu zewnętrzna trumna marszałka Józefa Piłsudskiego

Na Wawelu, w krypcie katedry, pozostaje trumna - z kryształowymi przeszkleniami - z zabalsamowanym ciałem Józefa Piłsudskiego. Została umieszczona w tymczasowym sarkofagu. Konserwację przejdzie zaś zewnętrzna metalowa trumna, którą w zeszłym tygodniu przewieziono do pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach.

- Sarkofag jest w stosunkowo dobrym stanie, bo przecież nie jest stary. W tej chwili analizujemy jego budowę technologiczną i techniczną. Na dniach podejmiemy decyzje dotyczące konserwacji - mówiła nam wczoraj konserwator Agnieszka Trzos. Jak nadmieniła, sarkofag na pewno należy starannie oczyścić i dobrze, na lata zabezpieczyć.

Pierwotnie planowano, że przejdzie on restaurację bez wywożenia z Wawelu, w krypcie. - Ale to było niewykonalne - ze względu na stosowaną przez nas chemię i fakt, że zwiedzający mają wciąż udostępnione wejście do krypty - mówią teraz konserwatorzy.

Przeszklona trumna z ciałem Marszałka nie będzie natomiast naruszana ani poddawana żadnym zabiegom. Jest w bardzo dobrym stanie, o czym informuje w internecie katedra na Wawelu, publikując też jedno zdjęcie z otwarcia trumny zewnętrznej.

W tym roku jako pierwszy po odnowieniu, zapewne latem, wróci na Wawel właśnie sarkofag Piłsudskiego. Więcej czasu konserwatorzy muszą poświęcić XVII-wiecznym metalowym sarkofagom z krypty Wazów.

Bardzo zniszczone są dwa z nich - sarkofagi cynowe Zygmunta III Wazy i jego żony Konstancji (z 1631 r.). Konserwatorzy usunęli już tlenki. Mają też gotowe konstrukcje, w które wyposażą sarkofagi. - Będzie to konstrukcja podnoszona na korbę, rozpierana. Na niej oprze się wieko - opisuje Agnieszka Trzos. Takie konstrukcje zyskają oba sarkofagów. W zeszłym roku został już w taką wyposażony sarkofag Aleksandra Karola Wazy.

Po renowacji sarkofagi będą miały znów intensywnie kolorową polichromię. Sarkofag Zygmunta III Wazy oprócz płaskorzeźbionych i polichromowanych płycin ma też grawerunki na wieku. Ze względu na zainteresowania króla, który był melomanem i miał świetną dworską orkiestrę, na wieku tym przedstawionych jest kilkadziesiąt instrumentów z epoki. Jak zauważają przedstawiciele Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK dofinansowuje konserwację wawelskich sarkofagów), m.in. trzykrotnie ukazano tu typ aerofonu (instrumentu przypominającego piszczałki) niespotykany wówczas poza ziemiami Rzeczypospolitej. „Sarkofag króla jest zatem jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy muzykologów o instrumentach, których muzyka towarzyszyła życiu na polskich dworach w XVII wieku” - czytamy na profilu Facebookowym SKOZK.

Na sarkofagu Konstancji widnieją z kolei kwiaty, m.in. lilia, goździk, również liście akantu.

Podczas prac przy sarkofagu Zygmunta III Wazy odkryto XIX--wieczną dokumentację z naprawy trumny. To pergamin z podpisem m.in. Jana Matejki.

W pracowni odzyskują też blask sarkofagi: Ludwiki Marii Gonzagi, królewicza Jana Zygmunta Wazy (to malutki dziecięcy sarkofag, Jan Zygmunt żył zaledwie półtora miesiąca) i kardynała Jana Alberta Wazy - syna Zygmunta III Wazy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto