Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wawel Bujaka

MSZ
Od lewej: Adam Bujak, prof. Jan Ostrowski, Leszek Sosnowski, ks. inf. Janusz Bielański	<p>
Fot. Adam Wojnar
Od lewej: Adam Bujak, prof. Jan Ostrowski, Leszek Sosnowski, ks. inf. Janusz Bielański <p> Fot. Adam Wojnar
Jest wiele albumów poświęconych Krakowowi. Jednak najnowsze wydawnictwo, zawierające zdjęcia Adama Bujaka, jest zupełnie wyjątkowe. Wawel zatrzymany w obiektywie słynnego fotografika jawi się nam nie tylko jako ...

Jest wiele albumów poświęconych Krakowowi. Jednak najnowsze wydawnictwo, zawierające zdjęcia Adama Bujaka, jest zupełnie wyjątkowe. Wawel zatrzymany w obiektywie słynnego fotografika jawi się nam nie tylko jako wspaniałe historyczne miejsce, w którym znajdują się najważniejsze skarby kultury polskiej, ale także jako niezwykle tajemnicze Wzgórze.

Bowiem właśnie taki charakter mają niektóre zdjęcia zawarte w tomie przygotowanym do druku przez ,Białego Kruka". Wyjątkowo oświetlone fotografie, choćby królewskich grobów, na które padają przymglone promienie słońca, wywierają rzeczywiście niesamowite wrażenie.

- Byłem samotnie zamykany w kaplicach, w których mogłem kontemplować i czekać na odpowiednie światło. Pamiętam, że kiedyś w nocy zostałem sam przy grobach królewskich. Słyszałem jak biją dzwony, zwiastujące północ i przeszedł mnie dreszcz - wspomina Adam Bujak.

Fotografik pracował nad zdjęciami umieszczonymi w albumie dziesięć lat. Fotografował Wawel o różnych porach roku, dnia, będąc w katedrze czy na zamku zupełnie sam lub otoczony ludźmi, którzy uczestniczyli w różnych uroczystościach. Dla niego samego jednym z najważniejszych zdjęć jest to przedstawiające Jana Pawła II pochylonego w Katedrze Wawelskiej nad brewiarzem, który oświetla papieżowi, klęczący obok, ks. infułat Janusz Bielański. W tej fotografii, jak i w kilku innych znajdujących się w tomie, rzeczywiście jest coś mistycznego.

- Najtrudniejsze dla mnie było zrobienie zdjęć pokazujących Wawel z lotu ptaka. Byłem przywiązany linami do samolotu i musiałem je wykonać wisząc w powietrzu - wyznaje Adam Bujak, który także wspinał się na dachy Wawelu fotografując nieznane zwiedzającym elementy architektoniczne.

- Kiedy zwiedza się Wawel, umykają nam różne szczegóły i detale. Jest ich tak dużo, że nie jesteśmy w stanie ich uchwycić. To wszystko można za to zobaczyć w tym albumie - dodaje prezes Wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski.

Album uzupełnia tekst profesora Jana K. Ostrowskiego, który opisuje historię tego wyjątkowego miejsca, wspominając najcenniejsze eksponaty, jak choćby włócznię świętego Maurycego, którą w roku 1000 cesarz Otton III ofiarował Bolesławowi Chrobremu.

- Lista zabytków o podobnym charakterze jest długa, obejmuje m.in. relikwie i pamiątki związane ze św. Stanisławem i św. Królową Jadwigą. Archiwum kapitulne zawiera najstarszy i najcenniejszy w Polsce zbiór rękopisów średniowiecznych, którego tradycja sięga początków XII wieku, kiedy to sporządzono pierwsze inwentarze ksiąg katedralnych. Zarówno skarbiec, jak archiwum dostępne są dla specjalistów, a szeroka publiczność może się zapoznać z bardziej interesującym wyborem zabytków w Muzeum Katedralnym - pisze profesor.

I to właśnie ludzie zwiedzający Wawel są adresatami albumu, który w cenie 99 zł już niebawem będzie w sprzedaży. Także niedługo możemy spodziewać się kolejnych zatrzymanych w kadrze Adama Bujaka wawelskich fotografii, gdyż w przyszłości planuje on utrwalić znajdujące się na Wzgórzu przepiękne ogrody.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto