Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Watching America" - bezpłatny przegląd filmów amerykańskich w E-Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"American Honey"
"American Honey" Materiały prasowe
8 listopada, w E-Kinie Pod Baranami, czyli na platformie www.e-kinopodbaranami.pl, rusza przegląd filmowy "Watching America", którego celem jest spojrzenie na Stany Zjednoczone z różnych perspektyw. W programie dziesięć pokazów, skupionych na ciekawych zjawiskach amerykańskiej przeszłości i współczesności. Wybranym seansom towarzyszyć będą filmoznawcze prelekcje. Dostęp do pokazów jest bezpłatny.

FLESZ - Jest lek na Covid-19!

od 16 lat

"Watching America" to internetowy przegląd filmowy dotykający szeregu tematów związanych ze Stanami Zjednoczonymi. Prezentowane w jego ramach tytuły ukazują bogactwo amerykańskiej kinematografii, która wcale nie ogranicza się do mitycznego Hollywood. Proponują nowe spojrzenie na tworzone w USA filmy oraz samą Amerykę – kraj pełen różnorodności i kontrastów.

Istotną częścią amerykańskiej popkultury są władające zbiorową wyobraźnią gwiazdy. Otoczone nimbem sławy i podziwu ikony mają ogromny wpływ na społeczeństwo, ale… jak właściwie powstają? Kto je tworzy? Odpowiedzi na te pytania próbują udzielić dokumenty o słynnych artystach-fotografikach: Douglasie Kirklandzie ("W obiektywie popkultury") i Annie Leibovitz ("Annie Leibovitz: Życie w obiektywie"), którzy wsławili się zdjęciami amerykańskich ikon.

W świecie tańca status gwiazdy zdobył niewątpliwie Merce Cunningham – pochodzący ze stanu Waszyngton taneczny rewolucjonista, którego losy w filmowe ramy ujmuje dokument "Cunningham. Choreograf współczesności". W jednym z esejów opublikowanych po śmierci artysty w 2009 roku można było przeczytać, że „przesunął granice choreografii, wyzwalając taniec z ograniczeń opowieści i muzyki”.

Przeglądowi towarzyszy również refleksja na temat amerykańskich metropolii. O miejskości, przyjaznej człowiekowi architekturze i przemyślanym rozwoju opowiada dokument "Marzycielki miast", którego bohaterkami są cztery inspirujące urbanistki: Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown, które wpłynęły również na kształt amerykańskich miast.

Wśród problemów społecznych współczesnej Ameryki, mało który budzi takie emocje i oburzenie jak zjawisko rasizmu. Powtarzane na demonstracjach hasło "Black Lives Matter" odbiło się szerokim echem w wielu krajach świata i silnie wpłynęło na myślenie o amerykańskim społeczeństwie XXI wieku. Na przemoc, której ofiarami padają czarnoskórzy Amerykanie, zwraca uwagę pełen buntu i oburzenia film Roberto Minerviniego "Co zrobisz gdy świat stanie w ogniu?", portretujący mieszkańców Nowego Orleanu, którzy po serii zabójstw na tle rasowym w 2017 roku wyszli na ulice by rozpocząć walkę o swoją godność i sprawiedliwość.

Od ostracyzmu, ukrywania się i marginalizacji do prawnie usankcjonowanych małżeństw, które wcale nie oznaczają końca walki o równe prawa. Przegląd zwraca uwagę również na sytuację osób LGBT w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat. W powojennych latach 50. osadzony jest stylowy melodramat Todda Hayesa "Carol", w którym swoją miłość muszą ukrywać przed światem bohaterki grane przez Cate Blanchett i Rooney Marę. Współczesność reprezentuje komediodramat "Love is strange", w którym Ben (John Lithgow) i George (Alfred Molina) po wielu latach związku nareszcie mogą wziąć ślub. Ceremonia okazuje się jednak początkiem zupełnie nowych problemów.

W programie nie brakuje także tytułów konfrontujących się z amerykańskimi mitami. Zawadiacka opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni "Minari" to film którego bohaterowie z całych sił walczą o własny "american dream". Stawiają wszystko na jedną kartę, by osiągnąć upragniony sukces, choć nie zapominają przy tym o swoim pochodzeniu i dziedzictwie.

Z wolności jaką oferuje życie w drodze, wśród amerykańskich bezdroży, doskonale zdają sobie sprawę młodzi protagoniści filmu Andrei Arnold "American Honey", który przypomina szaloną podróż przez Stany z paczką przyjaciół przy dźwiękach ulubionych płyt.

Ikoniczne domki na przedmieściach, z równo przystrzyżonymi trawnikami i białymi płotami kryją niejedną mroczną tajemnicę. Przypomina o tym przejmujący dramat Powrót Bena, będący opowieścią o synu marnotrawnym, który wracając na święta z odwyku zaburza chwiejną równowagę panującą w rodzinnym domu. Film stanowi także punkt wyjścia do refleksji na temat panującej we współczesnej Ameryce epidemii uzależnienia od opioidów.

Wybrane filmy zostaną zaprezentowane z prelekcjami, które wygłoszą m.in. Katarzyna Czajka-Kominarczuk - pisarka i autorka bloga Zwierz Popkulturalny, Sebastian Smoliński - krytyk filmowy, laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, Kaja Łuczyńska - edukatorka filmowa związana z Kinem Pod Baranami oraz Bolesław Racięski, filmoznawca i współprowadzący podcast filmowy "Ścieżka dźwiękowa".

Filmy będą dostępne bezpłatnie w dniu pokazu od 19.30 do 23.59. Liczba bezpłatnych dostępów jest ograniczona. Bezpłatne wypożyczenie filmu odblokuje dostęp na 48 h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Watching America" - bezpłatny przegląd filmów amerykańskich w E-Kinie Pod Baranami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto