W przyszłym roku zakończy się remont Klasztorka. To ostatni remontowany budynek Muzeum Czartoryskich

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W 2019 roku otwarty został po remoncie Pałac Czartoryskich
W 2019 roku otwarty został po remoncie Pałac Czartoryskich Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Udostępnij:
- Z całą pewnością możemy powiedzieć, że w 2023 roku wejdziemy do Klasztorka i zobaczymy cały kompleks Muzeum Czartoryskich – zapowiedział Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego jednym z oddziałów jest także Muzeum Książąt Czartoryskich. Po generalnym remoncie Pałacu Książąt Czartoryskich i Arsenału, Klasztorek stanowi ostatni etap prac w kompleksie. Po remoncie w Klasztorku znajdą się m.in.: Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. Wystawa stała będzie prezentowana na pierwszym piętrze, na które zaprowadzi zwiedzających przewiązka łącząca Klasztorek z Pałacem i Arsenałem.

FLESZ - Policyjna grupa Speed namierzyła „piratów drogowych”

Po 15 latach od rozpoczęcia prac w kompleksie Czartoryskich, w przyszłym roku ma zostać oddany po remoncie ostatni z budynków wchodzących w skład Muzeum Czartoryskich – klasztorek.

- Z całą pewnością możemy powiedzieć, że w 2023 roku wejdziemy do Klasztorka i zobaczymy cały kompleks Muzeum Czartoryskich, otwierany częściami od 2019 roku, najpierw był to Pałac, wiosną 2020 roku otworzyliśmy Arsenał z wystawą sztuki starożytnej, w przyszłym roku pokażemy teraz Klasztorek – zapowiedział Andrzej Szczerski, dyrektor MNK. - To jest bardzo skomplikowana inwestycja, biorąc pod uwagę znaczenie historyczne tego budynku. Remont konserwatorski zakłada całkowitą wymianę pewnych elementów budowlanych, pokrycia dachowego, a przede wszystkim stworzenie nowej ekspozycji poświęconej historii Czartoryskich.

Prace budowlano-inwestycyjne są finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków Krakowa, którego dysponentem jest SKOZK oraz dotacji celowej ministra kultury. Koszt przedsięwzięcia ma się zamknąć w kwocie ok 10 mln zł.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną instalacje sanitarne, elektryczne i niskoprądowe, a także wentylacja i klimatyzacja. Ponadto zaplanowano wymianę pokrycia dachu wraz z elementami więźby dachowej i remonty konserwatorskie: elewacji zewnętrznych wraz z konserwacją zabytkowego dziedzińca wewnętrznego, stolarki okiennej i drzwiowej wraz z otworzeniem witraży, modernizację historycznych gablot ekspozycyjnych wraz z etalażem. Poszczególne pracownie mieszące się w obiekcie zostaną zaopatrzone w nowe wyposażenie.

Wzniesiony w połowie XVIII, tuż przy dawnych murach obronnych miasta, Klasztorek stanowił część klasztoru Pijarów, a w jego wnętrzach urządzono bibliotekę. Sam budynek stanął w miejscu dawnej kamienicy „Pod Bażanty”. W 1876 roku książę Władysław Czartoryski, który już wtedy był właścicielem Arsenału, zakupił również Klasztorek, który na jego polecenie przebudowano i połączono dekoracyjnymi przewiązkami z Arsenałem. Wnętrza Klasztorka, zgodnie z wolą księcia, przekształcone zostały na przestrzeń ekspozycyjną, gdzie prezentowane były obiekty sztuki należące do rodziny Czartoryskich.

Klasztorek przetrwał do dziś w niezmienionej postaci, stanowiąc przykład neogotyku francuskiego w Polsce, a zarazem pierwszy chronologicznie budynek w Krakowie, przystosowany do potrzeb muzealnych.

W maju 2021 roku, po wieloletnim remoncie, został otwarty dla zwiedzających Arsenał Czartoryskich. W odnowionych i zmodernizowanych przestrzeniach prezentowana jest stała wystawa sztuki starożytnej obejmująca 1000 obiektów, z których najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Wcześniej, 19 grudnia 2019 roku, otwarte zostało Muzeum Książąt Czartoryskich, po gruntownym remoncie trwającym od 2010 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: W przyszłym roku zakończy się remont Klasztorka. To ostatni remontowany budynek Muzeum Czartoryskich - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie