Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Płocku stanął pierwszy mlekomat - automat do świeżego mleka

Damian Kazak
Pierwszy płocki mlekomat, czyli automat do sprzedaży mleka ma ponad dwa metry wysokości, około trzech metrów szerokości i... może pomieścić 200 litrów mleka. Stanął w Centrum Handlowym Echo.

Mleko dostarczane do urządzenia pochodzi z farmy mlecznej Krzysztofa Nowaka ze wsi Stare Draganie. Mlekomat stoi w CH Echo od soboty. Jak twierdzi jego właściciel, mleko które kupujemy na co dzień w sklepach to tylko produkt, który powstał z tego prawdziwego. Biały napój z automatu zawiera średnio 3,3 proc. białka, nawet 4,5 proc. tłuszczu, a przede wszystkim nie zawiera konserwantów.

Litr mleka z automatu to koszt 3 zł, plus do tego około złotówki za butelkę z atestem. Można oczywiście też przynieść z domu swoją. Obsługa mlekomatu jest bardzo prosta. Wystarczy wrzucić monety lub podać bilon, następnie trzeba przyłożyć butelkę do wylotu i nacisnąć przycisk. Mlekomat napełni butelkę świeżym mlekiem prosto od krowy.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Płocku zapewnia, że punkt sprzedaży jest pod stałym nadzorem i nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby mleko było sprzedawane. Co więcej, według starszego inspektora ds. bezpieczeństwa żywności w PIW to prawdziwe mleko, pełne, nieodtłuszczone, do którego nic nie dodano, ani nic z niego nie ujęto.

Dr Agnieszka Jarosz, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia, radzi, by mleko z maszyny przed wypiciem przegotować.

- Do sprzedaży przeznaczone są mleka pasteryzowane, a ten proces zabija bakterie - tłumaczy dr Agnieszka Jarosz. - Mleka niepasteryzowanego lepiej nie pić surowego, ze względu właśnie na bakterie. Takie mleko może się za to zsiąść, można je odstawić i zebrać z niego śmietankę. W przypadku pasteryzowanego nie ma takiej możliwości. Napoju z mlekomatu nie polecam osobom, które cierpią na choroby układu krążenia, jest dla nich zdecydowanie za tłuste. Poza tym dorośli nie powinni pić mleka, które ma ponad 1,5 proc. tłuszczu, bo jest dla nich ciężkostrawne.

Zdaniem dr Jarosz, surowe mleko z maszyny powinniśmy wypić w dniu zakupu, ale przegotowane można też spożyć następnego dnia.

W Polsce działa obecnie kilkanaście mlekomatów, m.in. w Warszawie, Cieszynie i Kutnie. Niewykluczone, że wkrótce urządzeń będzie znacznie więcej także w Płocku.

Pierwsze tego typu maszyny powstały we Włoszech, gdzie zyskały ogromną popularność. Mleko z automatu pokochali też Czesi. Można je również spotkać w Austrii.

Źródło: Gazeta Wyborcza


PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
* Śledztwo ws. kolizji z udziałem wiceszefa płockiej policji
* Woda wylała na nadwiślański bulwar i ulicę Gmury w Płocku [ZDJĘCIA]
* Wypadek przy galerii Wisła w Płocku. Cztery osoby przewiezione do szpitala
* Alarm powodziowy w gminie Gąbin koło Płocka

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto