Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ogrodzie zapachniało wreszcie wiosną

Andrzej Janas
Aby nasz ogród pięknie się prezentował, musimy włożyć w to sporo pracy i serca
Aby nasz ogród pięknie się prezentował, musimy włożyć w to sporo pracy i serca fot. archiwum
Wiosna to czas bardzo aktywny dla miłośników spędzania czasu w ogrodzie i na działkach. Ogród po zimie wymaga odświeżenia i uporządkowania. Od tego, ile włożymy pracy wiosną, zależeć będzie wygląd naszego zielonego raju

Aby mieć angielski trawnik
Gwarancją uzyskania pięknego trawnika jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża. Wiedzą o tym z pewnością nie tylko fani piłki nożnej. Jeśli chcemy, aby nasz trawnik był wzorem dla ogrodników brytyjskiej Królowej, powinniśmy na wiosnę przeprowadzić szereg prac, które ożywią jego zieleń.
Prace powinniśmy rozpocząć od dokładnego wygrabienia trawnika - w ten sposób usuniemy liście, suchą trawę oraz niepotrzebne gałęzie. Podczas pracy należy uważać, by nie uszkodzić kiełkujących roślin. Dobrze jest także przeprowadzić wertykulację trawnika, która polega na płytkim pionowym nacinaniu darni.
Ten zabieg pozwoli pozbyć się chwastów, mchu i martwych roślin, a oprócz tego ułatwi przenikanie wody, tlenu i składników pokarmowych do korzeni. W kolejnych krokach powinniśmy zadbać o nawadnianie, nawożenie i ewentualnie napowietrzanie trawy.

Drzewka i krzewy - podcinać, wycinać, przesadzać?

Prace porządkowe powinniśmy rozpocząć od usunięcia suchych, uszkodzonych gałęzi. Pozostałe warto odpowiednio skrócić, aby wypuściły młode pędy i pączki. Sprawa bardziej się komplikuje, kiedy chcemy usunąć z działki jakieś drzewo lub krzew.

Zgodnie ustawą o ochronie przyrody (z dnia 20 lipca 2010 r.), jeśli na gruncie rosną drzewa mające ponad 10 lat, musimy złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę. Jedynie usuwanie drzew owocowych nie grozi konsekwencjami prawnymi i nie wymaga zezwolenia.

W przypadku krzewów, zarówno wczesno kwitnących jak i kwitnących jesienią, wymagane jest podcięcie gałęzi. Krzewy wczesnokwitnące, takie jak forsycja, pigwowiec, wiśnia czy migdałek tworzą pąki kwiatowe jesienią, w związku z czym obcina się je po zakończeniu kwitnienia, wiosną, skracając długie pędy od 1/2 do 1/4 długości.

Przycinanie tych krzewów przed kwitnieniem mogłoby spowodować, że roślina w ogóle nie zakwitnie. Krzewy kwitnące jesienią (np. hortensja) przycinamy, gdy minie ryzyko dużych mrozów.

Sadzimy!
Wiosna to znakomity czas, żeby zrobić nowe nasadzenia. Możemy rozpocząć od roślin cebulowych, bulwiastych i kłączowych. Należą do nich np. mieczyki, dalie czy begonie. Rośliny te są wrażliwe na mróz i dlatego należy je przed zimą wykopać z ogrodu. Sadzimy je w zależności od gatunku w kwietniu oraz maju.
Po nawracającej zimie - dopiero teraz możemy wysiać maciejkę, nagietki czy groszek ozdobny. Na wygrabionych i wyrównanych zagonach możemy wykonać wysiew wczesnych odmian: rzodkiewki, pietruszki, marchwi, kopru, grochu cukrowego i bobu.

Warzywa te potrzebują dużo wilgoci i nie są wrażliwe na niskie temperatury. Sprawne przeprowadzenie wiosennej akcji ogrodowej pozwoli nam już latem cieszyć się pierwszymi plonami.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto