Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybory w dzielnicach. Trwa walka o miejsca

Piotr Tymczak
W niedzielę mieszkańcy wybiorą swoich najbliższych reprezentantów, którzy decydują np. o remontach chodników
W niedzielę mieszkańcy wybiorą swoich najbliższych reprezentantów, którzy decydują np. o remontach chodników Lucyna Nnow, Piotr Krzyżanowski
W niecały miesiąc po II turze wyborów samorządowych czeka nas dogrywka w dzielnicach. O elekcję walczy blisko 1300 chętnych.

Aktorzy, muzycy, politycy, ale też przedsiębiorcy, policjanci i kucharze znajdują się wśród kandydatów do radnych dzielnicy. Wybory do nich odbędą się już w najbliższą niedzielę (2 grudnia). W 18 krakowskich dzielnicach zostanie wybranych 372 radnych. O mandat walczy 1278 chętnych. To mniej niż cztery lata temu (wtedy było ponad 1300 kandydatów), ale więcej niż w 2011 (ok. 1100), kiedy wybory dzielnicowe też były rozdzielona od samorządowych.

W każdej z rad dzielnic zasiądzie 21 członków. Wyjątek stanowi Dzielnica IX, w skład której wejdzie 15 radnych. 14 kandydatów już może być pewnych mandatu. W tylu okręgach zarejestrowało się tylko po jednym kandydacie. Na radnych zostali wybrani z automatu. Najwięcej takich okręgów - sześć, znajduje się w dzielnicy VII Zwierzyniec.

Szeroki przekrój kandydatów

Jeszcze kilka tygodni temu niektóre dzielnice apelowały o to, by zgłaszali się kandydaci na radnych, bowiem były okręgi, gdzie brakowało chętnych. Ostatecznie każdy okręg ma przynajmniej jednego kandydata. Ci zabiegają teraz o głosy, chociażby poprzez rozwieszanie plakatów, rozdawanie ulotek czy na Facebooku.

- Powinniśmy się przygotować, że młodzi ludzie coś są w stanie robić w okolicy, w której mieszkają, uczestniczyć w życiu publicznym. Jestem z osiedla Centrum A i widzę jego potrzeby, takie jak brak placów zabaw, konieczność remontu chodników, brak miejsc spotkań dla młodzieży - mówi 19-letnia studentka Roksana Caba, niezależna kandydatka do Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Jest jedną z najmłodszych. W innych dzielnicach startuje w sumie dziewięcioro 18-latków.

Natomiast najstarsza jest 85-letnia emerytka Wiktoria Ciempińska, popierana przez Wspólnotę Rodzin Katolickich, która chce zostać radną Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Część kandydatów chodzi od mieszkania do mieszkania. - To ważne, aby spotkać się z ludźmi bezpośrednio i przedstawić program. Mieszkańcy opowiadają o problemach do rozwiązania - mówi Maciej Krzyżanowski, adwokat kandydujący do Rady Dzielnicy VII. - Startuję pierwszy raz. Nie spodziewałem się, że walka wyborcza będzie tak brutalna. Ktoś zerwał prawie wszystkie moje plakaty. Sprawę zgłaszam na policję - dodaje.

Czytaj więcej: Znani krakowianie kandydują do rad dzielnic [GALERIA]

Dochodzi do różnych spięć. Tomasz Trzajna, kandydujący w Czyżynach opisał na Facebooku, że podczas rozwieszania plakatów podjechała do niego kontrkandydatka z tego samego okręgu i zarzuciła mu, że oszukuje wyborców, bo nie poinformował ich, że... jest niewidomy. Do tego ktoś na plakatach Trzajny zamazał jego oczy i nazwisko.

Wśród radnych, którzy już zdobyli mandat jest m.in. Krzystof Kwarciak (Nowoczesna) ze Zwierzyńca. - W moim okręgu jestem jednym pretendentem. Nikt nie chciał ze mną rywalizować - komentuje. Na listach wyborczych nie brak znanych nazwisk. Do Dzielnicy I Stare Miasto kandyduje aktorka Alina Kamińska (niezależna), która od lat angażuje się w walkę z hałasem i nocnym zakłócaniem porządku na terenie Kazimierza i Starego Miasta. Aktor i dziennikarz Jacek Łukaszewski (popierany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP), startuje w wyborach do Rady Dzielnicy II Grzegórzki. Radnym Dzielnicy VIII Dębniki chce zostać muzyk Robert Pieculewicz (niezależny). W wyborach do Rady Dzielnicy XIV kandyduje znana była tenisistka stołowa, a obecnie trenerka Jolanta Szatko-Nowak (niezależna).

- W każdej dzielnicy powinni być radni, którzy propagują zajęcia sportowe dla mieszkańców - mówi Szatko-Nowak. Do tej samej rady chce się dostać kompozytor Jerzy Bożyk (niezależny). Do Rady Dzielnicy X Swoszowice kandyduje Waldemar Domański, szef Biblioteki Polskiej Piosenki.

Do Dzielnicy II Grzegórzki startują miejscy aktywiści, m.in. Monika Firlej-Balik (niezależna), założycielka Stowarzyszenia „Zielone Grzegórzki” i Rafał Terkalski (niezależny), znany z nakręconego kilka lat filmu pokazującego zatłoczone nocne autobusy. Do Rady Dzielnicy XIV chce się dostać dziennikarz i aktywista miejski Jakub Łoginow (niezależny). O mandat radnego w Dzielnicy XIII Podgórze walczy Grzegorz Franciszek Kompa (niezależny), przez lata walczący o prawa meleksiarzy. W Krowodrzy o reelekcję walczy Agnieszka Wantuch, znana ze swojej aktywności dla dzielnicy.

Kandydaci partii i stowarzyszeń

Wśród kandydatów nie brak też polityków i osób, które już dostały się do rady miasta. Wśród nich są Tomasz Daros (PO), Dominik Jaśkowiec (PO), Jakub Kosek (PO), Grażyna Fijałkowska (PO), Michał Drewnicki (PiS) i Edward Porębski (PiS). Dla mieszkańców mogą więc działać. Dlaczego zatem kandydują? - Mieszkańcy zgłaszają wiele drobnych interwencji, jak remont chodnika, postawienie ławki itp. Prościej takie zadania zrealizować w ramach środków dzielnicy niż „wkładać” do budżetu miasta - zaznacza Dominik Jaśkowiec.

Podkreśla, że osoba, która jest jednocześnie radnym miejskim i dzielnicowym, pobiera tylko jedną dietę (radnego miejskiego). Co ciekawe Jaśkowiec, od lat związany z PO, teraz „lansuje się” na kandydata niezależnego. I startuje w dzielnicy III jako kandydat popierany przez Forum Mieszkańców Prądnika Czerwonego.

- To Forum, podobnie jak i Forum Mieszkańców Olszy i Rakowic, to stowarzyszenia założone pod koniec sierpnia. Pod adresem jednego z radnych PO - śmieje się Michał Drewnicki. Z poparciem tych stowarzyszeń startują głównie kandydaci kojarzeni z PO.

Na blisko 1300 chętnych „partyjni” są mniejszością. Tych z logiem Koalicji Obywatelskiej (złożonej z PO i Nowoczesnej) jest ok. stu. W PiS dokładnie nie policzyli, ilu kandydatów startuje z ich poparciem. Oprócz tego startują przedstawiciele różnych stowarzyszeń, w tym Logiczna Alternatywa Łukasza Gibały i Stowarzyszenie Kraków 2.0, związane m.in. z Jarosławem Gowinem.

Zadania radnych dzielnicowych

Wnioskowanie do prezydenta, rady miasta, jednostek miejskich o rozwiązanie pilnych spraw dla mieszkańców (np. zmiana organizacji ruchu, zakaz nocnej sprzedaży alkoholu) czy realizowanie ważnych inwestycji (np. budowa parku);

opiniowanie na wniosek lub z własnej inicjatywy spraw ważnych dla mieszkańców (np. projektów planów miejscowych);

uczestniczenie w odbiorze robót wykonanych na terenie dzielnicy (np. wyremontowana droga, chodniki).

współdziałanie z organami miasta, przedszkolami, szkołami, placówkami służby zdrowia, policją, strażą miejską.

Zasady głosowania

Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21. Głos może oddać każdy mieszkaniec, który w dniu wyborów kończy 18 lat i na stałe mieszka na obszarze danej dzielnicy. Na karcie do głosowania należy postawić znak „X” przy imieniu i nazwisku tylko jednego kandydata.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W niedzielę wybory w dzielnicach. Trwa walka o miejsca - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto