Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki powstało miejsce polsko-ukraińskiej integracji przez kulturę

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
PUNKT to nowa inicjatywa, która poprzez kulturę ma łączyć Polaków i Ukraińców
PUNKT to nowa inicjatywa, która poprzez kulturę ma łączyć Polaków i Ukraińców Anna Piątkowska
PUNKT to miejsce integracji poprzez sztukę dedykowany uchodźcom z Ukrainy. Będzie stałym punktem na mapie Krakowa, który ma za zadanie wspierać integrację międzykulturową, pierwszym programem w Polsce systemowo wspierającym środowiska twórców. - To miejsce nie jest stworzone dla nich, a dla nas, ponieważ chciałbym, żebyśmy wszyscy mogli tu przychodzić – mówił podczas uroczystej inauguracji PUNKT-u Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego.

FLESZ - Polskie niebo “zamknięte”? Sporo lotów odwołanych

od 16 lat

PUNKT to akronim, na nazwę nowego miejsca na mapie Krakowa składają się hasła: P – Polska U- Ukraina N- Natura K – Kultura T – Transfer. PUNKT mieści się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12 (wejście od ulicy Szujskiego), w budynku Teatru Słowackiego w Krakowie. W inicjatywę zaangażowane są, oprócz teatru, Salam Lab i Fundacją Zustricz.

- To nasza nowa inicjatywa, która ma służyć integracji. Nie chodzi o to, by tworzyć getto dla uchodźców, to miejsce,w którym mamy się spotykać twórczo, żeby realizować projekty artystyczne, warsztaty. To miejsce nie tylko dla uchodźców, ale także dla krakowian. Chcemy, by było to miejsce wymiany myśli, rzemiosła, ale też miłości - podkreśla Krzysztof Słowacki, dyrektor Teatru Słowackiego.

Teatr Słowackiego włączył się w pomoc uchodźcom jako jedna z pierwszych instytucji, 20 godzin od wybuchu wojny w Ukrainie w Domu Rzemiosł Teatralnych powstał, działający do dziś, punkt pomocy, przez który przewinęły się już dziesiątki tysięcy ludzi. PUNKT w MOS-ie to kolejna inicjatywa.

- Ośrodków pomocowych jest dziś cała masa, stało się więc potrzebne miejsce, które scala wszystkich chętnych do pomocy, w związku z tym powstał PUNKT - mówi Aleksander Janicki, kurator projektu PUNKT. - Mamy ambicję i ochotę stać się miejscem linkującym do różnych innych miejsc w Krakowie. Wyszliśmy poza doraźność, zbudowaliśmy system pomocowy, który jest zintegrowany z władzami miasta i NGO. Będziemy mieli szansę zobaczyć tu wszystko, co z dziedziny szeroko pojętej kultury dzieje się w Krakowie.

W inicjatywach PUNKT-u wzięło już udział ponad 350 dzieci, ale nie są one jedynym adresatem projektów tego miejsca. Działalność PUNKT-u jest systemową pomocą dla środowiska artystycznego. Do współpracy zaproszeni zostali ukraińscy studenci (wykwalifikowani instruktorzy), którzy mają uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą. Właśnie przez sztukę będą pomagać ukraińskim dzieciom. Nadrzędną zasadą podejmowanych działań jest integracja.

PUNKT zajmuje się również wyszukiwaniem instytucji, które zechcą użyczyć miejsca do rozszerzenia podejmowanych działań. Przy współpracy z daną instytucją zostaną przygotowane i skoordynowane działania ukraińskich studentów dla ukraińskich dzieci. Pozwoli to realizować misję przenikania się kultur, która przyświeca projektowi Kultura Futura.

Popołudniami, po zaplanowanych zajęciach dla dzieci, PUNKT w MOSie będzie miejscem spotkań artystów. W drugim pomieszczeniu, obok PUNKTu, na koniec maja zaplanowane zostało otwarcie showroomu KULTURA FUTURA. Będzie to przestrzeń projektu, którego działania znajdą bezpośrednie odniesienie w zaplanowanym Międzynarodowym Biennale.

- Mieszkańcy mogą, a nawet powinni się włączyć w działania. Czekamy na pomysły, własne manifestacji twórczości. Tu zawsze będzie się coś działo, bez względu na dzień tygodnia – dodaje Krzysztof Głuchowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: W Małopolskim Ogrodzie Sztuki powstało miejsce polsko-ukraińskiej integracji przez kulturę - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto