Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W maju pierwsza edycja festiwalu twórczości Jerzego Pilcha "Granatowe Góry"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” odbędzie się od 28 do 30 maja 2021 (piątek-niedziela) w Wiśle.
Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” odbędzie się od 28 do 30 maja 2021 (piątek-niedziela) w Wiśle. materiały prasowe
Od 28 do 30 maja w Wiśle odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”. Misją festiwalu jest zachowanie tego, co najlepsze w twórczości polskiego pisarza, felietonisty, dramaturga i scenarzysty – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

FLESZ - Będziemy zamknięci na dłużej?

- 29 maja minie rok od śmierci Jerzego Pilcha, zastanawialiśmy się, jak uczcić tę rocznicę. Zdecydowaliśmy się na organizację w Wiśle dużego festiwalu literackiego poświęconego twórczości autora „Bezpowrotnie utraconej leworęczności” - mówi Andrzej Drobik, koordynator ds. programu i organizacji Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”. - Przez trzy dni będziemy rozmawiać o twórczości Pilcha i o literaturze.

Granatowe Góry to jedna z symbolicznych nazw, jakich Jerzy Pilch używał określając Wisłę - miejsce, w którym się urodził i do którego nieustannie powracał realnie i literacko. To właśnie w Wiśle spotkają się ci, dla których postać Jerzego Pilcha i jego twórczość, pozostają ważnym puntem na literackiej mapie Polski.

W pierwszej edycji festiwalu zapowiedziało udział ok. 70 twórców, przede wszystkim pisarzy, a w programie mają znaleźć się m.in. spotkania literackie, dyskusje, koncert, spektakle teatralne, pokazy filmu i spacery. Na festiwalowe wydarzenia złożą się trzy bloki tematyczne.

- „Bezpowrotnie utracony średnik” to segment wydarzeń festiwalowych poświęcony twórczości Jerzego Pilcha, na który zaprosiliśmy m.in. Michała Rusinka i Bronisława Maja. Będziemy także rozmawiać o nowej książce Witolda Beresia „ Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej” - zapowiada Andrzej Drobik.

Tytuł cyklu opowiadań, urodzonego w pobliskim Cieszynie, Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” to również hasło drugiego bloku festiwalowych spotkań. O prowincji bliskiej zarówno Pilchowi, jak i Filipowiczowi, który na początkowym etapie twórczości autora „Miasta utrapienia” był jego mentorem, będzie można porozmawiać m.in. z Justyną Sobolewską.

Wojciech Jagielski i Filip Springer to gości wydarzeń segmentu „Odpowiedzialność za słowo” wokół literatury non fiction.

- Festiwal „Granatowe Góry” będzie odbywał się w kilkunastu lokalizacjach Wisły, główna scena stanie na rynku, ale spotkania będą się odbywały także w amfiteatrze, parkach, Centrum Edukacji Ekologicznej – wylicza Andrzej Drobik. - Nastawiamy się na możliwość realizacji tego wydarzenia z udziałem publiczności na żywo - bezpośrednie spotkanie to dla nas bardzo ważny aspekt tego festiwalu. Oczywiście, niemal wszystkie wydarzenia będą dostępne także w streamingu.

Większość wydarzeń festiwalowych będzie bezpłatna - zapowiadają organizatorzy. Biletowane będą tylko niektóre z punktów programu, koncert w amfiteatrze czy spektakle teatralne.

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” odbędzie się od 28 do 30 maja 2021 (piątek-niedziela) w Wiśle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W maju pierwsza edycja festiwalu twórczości Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto