Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W listopadzie rusza remont Bunkra Sztuki. Potrwa dwa-trzy lata. Na ten czas Galeria przenosi się na Rynek

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W listopadzie rusza remont Bunkra Sztuki. Na ten czas Galeria przenosi się na Rynek
W listopadzie rusza remont Bunkra Sztuki. Na ten czas Galeria przenosi się na Rynek Andrzej Banas / Polska Press
W listopadzie rozpocznie się zapowiadany remont Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, ma potrwać najpóźniej do końca kwietnia 2024 roku, na ten czas Bunkier Sztuki przeniesie się do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Modernizacja Galerii będzie kosztowała blisko 21 milionów zł.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W listopadzie ma się rozpocząć zapowiadany remont Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

"Wykonawca jest zobowiązany zakończyć roboty najpóźniej do 30.4.2024, ale czas trwania inwestycji szacowany jest na 2 do 3 lat. Określona w przetargu wartość modernizacji to 20 890 000 zł" - informuje Bunkier Sztuki.

Mimo kryzysu, miasto finansujące działalność Bunkra Sztuki, nie wycofało środków na realizację przetargu.

- Pragnę podkreślić, że mimo trudnej sytuacji kryzysu wywołanego pandemią COVID 19, uważam za konieczne realizowanie zadań zgodnie z wcześniej zakładanym harmonogramem - mówiła w maju tego roku Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. - Realizacja przyjętych wcześniej planów pozwoli uniknąć chaosu i zapewnić miejsca pracy w tych sektorach, w których jest to możliwe. Z całą pewnością będzie miało to pozytywny wpływ na gospodarkę krajową.

"Na drodze przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę inwestycji, którym jest konsorcjum spółek PBO Śląsk Sp. z o.o. i WODPOL Sp. z o.o. Wśród dotychczasowych realizacji PBO Śląsk znajdują się między innymi modernizacja, przebudowa i renowacja Zamku w Cieszynie, Opery Śląskiej, Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Katowicach. WODPOL przeprowadził zaś w Krakowie takie realizacje jak rekonstrukcja hangaru Muzeum Lotnictwa oraz modernizacja i przebudowa holu Szpitala Rydygiera" - informuje Galeria.

Obecny projekt bazuje na koncepcji Robert Koniecznego. Zwycięski w 2016 roku pomysł zakładał powiększenie podziemia o kolejne kondygnacje, w których miała się znaleźć galeria, umieszczenie ruchomego stropu oraz likwidację popularnej kawiarni w dotychczasowym miejscu.

Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej. Przez ostatnie 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji.

W okresie remontu Galeria będzie prowadziła działalność wystawienniczą i wydawniczą w siedzibie zastępczej mieszczącej się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. W nowej lokalizacji znajdzie się także księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER.

Tydzień temu działalność zakończyła kawiarnia działająca przy Galerii - Bunkier Cafe, jako jeden z powodów podając właśnie rozpoczęcie prac remontowych budynku.

W nowej lokalizacji Bunkier Sztuki zaprosi na przekrojowe pokazy rzadko pokazywanej Kolekcji Bunkra Sztuki oraz wystawy indywidualne artystów związanych z Krakowem. Pierwszą wystawą, którą będzie można zobaczyć w zabytkowych piwnicach Pałacu Potockich, będzie prezentacja prac Bartka Materki – malarza, fotografa, projektanta graficznego. Twórczość Materki koncentruje się głównie na życiu codziennym i otaczającym świecie. Rzeczywistość ukazywana na obrazach jest zniekształcona, rozedrgana, tajemnicza. Na wystawie zaprezentowane zostaną nowe obrazy autora, będące efektem jego ostatnich malarskich eksperymentów nad istotą przedstawienia anonimowego tłumu.

Wystawom towarzyszyć będą oprowadzania, foldery oraz wydarzenia edukacyjne. Program Galerii na najbliższe lata łączyć będzie sztukę współczesną z literaturą i historią, odnosząc się równocześnie do znaczących dla Krakowa wydarzeń, problemów i postaci.

Dużą część programu Bunkra mają stanowić działania edukacyjne mające na celu przybliżenie sztuki współczesnej odbiorcom nieprofesjonalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W listopadzie rusza remont Bunkra Sztuki. Potrwa dwa-trzy lata. Na ten czas Galeria przenosi się na Rynek - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto