Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie rozkwitnie Ogród Sztuki

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Zaniedbane nieruchomości przy ul. Rajskiej w Krakowie, naprzeciwko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, zmienią się za trzy lata nie do poznania. Powstanie tam Mediateka i nowoczesny kompleks z salami, w których będą odbywać się m.in. wystawy, seminaria, zajęcia poświęcone sztuce - podaje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

W miejscu tym ulokują się także bukiniści, w pobliskiej kawiarni będzie można wypić dobrą kawę, a potem obejrzeć film w sali kinowej. Tak będzie wyglądać Małopolski Ogród Sztuki.

We wtorek, 8 grudnia Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie dofinansowania projektu budowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie, złożonego przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 47,4 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 wyniesie 33 mln zł. Projekt jest realizowany od roku 2006. Przedsięwzięcia ma zostać zakończone w 2012 r.

Przy ul. Rajskiej w Krakowie, naprzeciwko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej powstanie nowoczesny kompleks z wielofunkcyjnymi salami i Mediateką. Ogłoszony przez Marszałka Województwa Małopolskiego konkurs na najlepszy projekt Małopolskiego Ogrodu Sztuki wygrał krakowski architekt Krzysztof Ingarden i jego pracownia Architekci Sp. z o.o. Ingarden & Ewy. Na konkurs wpłynęło dziewięć prac. Zwycięzca projektował m.in. krakowską Mangghę, ambasadę Polski w Tokio, bibliotekę i kampus PAT w Krakowie. Pomysł nagrodzono za "atrakcyjną formułę języka architektonicznego (...) oraz czytelną, integrującą się z otoczeniem, zbliżoną do optymalnej funkcję". Zwycięski projekt Ingardena zakłada połączenie między WBP a MOS podziemnym pasażem z galeriami.

Ogrodem Sztuki zarządzać będzie Teatr im. Słowackiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Obiekt ma - wedle założeń twórców – "służyć sztuce" oraz pełnić rolę wielofunkcyjnej, zmiennej przestrzeni dla potrzeb konferencyjno-seminaryjnych, aukcji czy niewielkich targów. Mogą się tam także odbywać zajęcia związane ze sztuką (np. terapia przez sztukę), działać kluby zainteresowań. Powinny się w nim również znaleźć stanowiska dla bukinistów, artystów graffiti, kawiarnia, księgarnia, sklep muzyczny. Sala kinowa ma pomieścić 128 widzów, mobilna sala konferencyjna będzie mieć od 184 (wersja bankietowa) do 394 miejsc. Najważniejszą część kompleksu stanowić będzie tzw. Mediateka, czyli połączenie biblioteki z centrum informacyjnym. Oferta Mediateki skierowana zostanie do młodzieży. Znajdą się tam tradycyjne książki i czasopisma oraz pozycje w postaci elektronicznej.


Powierzchnia wyremontowanych, przebudowanych obiektów wyniesie 4.363,5 m kw ; powierzchnia całkowita – 7.116,2 m kw, kubatura – 29.396,3 m sześc. W części istniejącego budynku prowadzona będzie działalność teatralno-wystawiennicza, w nowych budynkach znajdzie się m.in. sala widowiskowo-wielofunkcyjna na ok. 250 miejsc (388,4 m kw) oraz tzw. Mediateka (803,7 m kw). Planuje się, że każdego roku przez sale obiektu przewinie się ok. 360 tys. osób.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto