W Krakowie ma powstać muzeum sportu. Czy ulokowanie go w Parku Jordana to dobry pomysł?

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Wystawa medali i pamiątek sportowych w holu prezydenckim Urzędu Miasta Krakowa
Wystawa medali i pamiątek sportowych w holu prezydenckim Urzędu Miasta Krakowa Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Udostępnij:
Miasto Kraków planuje utworzenie Muzeum Historii Krakowskich Klubów Sportowych, umiejscawiając je w położonym w Parku Jordana pawilonie zwanym potocznie Okrąglakiem. Padła już nawet data otwarcia - koniec roku 2023 - lecz do Miejskiego Konserwatora Zabytków nie wpłynął jeszcze wniosek na realizację prac. Na razie medale i pamiątki krakowskich sportowców można oglądać jedynie w holu Urzędu Miasta (zdjęcia w naszej galerii).

Decyzja o wyremontowaniu Okrąglaka i przeznaczeniu go na muzeum sportu brzmi zaskakująco. Gdy w ubiegłym roku, po 25 latach, wrócił on w ręce miasta (przez ten czas jego gospodarzem było Towarzystwo Parku im. dr Henryka Jordana) dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf przekonywał na naszych łamach, że budynku nie ma sensu remontować, bo byłoby to nieopłacalne. I najlepiej zbudować go od podstaw. Padła nawet szacunkowa kwota kosztów takiej operacji – 1,5-2 mln złotych.

Co się więc od tamtej pory zmieniło? Wysłaliśmy zapytanie do Jerzego Zbiegienia, dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Miejski Konserwator Zabytków w wydawanych wytycznych od początku jednoznacznie wskazywał na konieczność zachowania budynku i nigdy nie zgodził się na jego wyburzenie - czytamy w piśmie nadesłanym do nas w poniedziałek 22 listopada przez Biuro Prasowe UMK.

Zabłocie, Nowa Huta... Stanęło na Parku Jordana

Pomysły na zagospodarowanie Okrąglaka przez ostatnie miesiące padały różne. Zgadzano się jedynie co do tego, by, niezależnie od innych możliwych funkcji, przywrócić mu rolę wtopionej w miejscowy klimat kawiarni. Co, jak się okazuje, nie kłóci się z koncepcją utworzenia w tym miejscu muzeum sportu.

- Na obecnym etapie prac projektowych Miejski Konserwator Zabytków nie wyklucza możliwości wprowadzenia do budynku ekspozycji związanej ze sportem jako elementu aranżacji wnętrz. Wiodącą funkcją Okrąglaka powinna być funkcja gastronomiczna. Będzie to także miejsce spotkań krakowian – czytamy w dalszej części pisma.

Głównym inicjatorem utworzenia muzeum, obok medalistki igrzysk olimpijskich z Melbourne Barbary Ślizowskiej oraz Henryka Kasperczaka, medalisty MŚ w Niemczech i igrzysk w Montrealu, jest Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury fizycznej. O idei ulokowania stałej wystawy w Okrąglaku wypowiada się z przekonaniem. Co nie oznacza, że nie brał pod uwagę także innych miejsc.

- Wśród proponowanych lokalizacji był dawny Skład Solny na Zabłociu, pojawiła się też propozycja z Nowej Huty. Ale nie byliśmy w stanie znaleźć odpowiedniego budynku dla muzeum w samym centrum Krakowa – tłumaczy Kozioł. I dodaje, że umiejscowienie go akurat w Parku Jordana jest uzasadnione.

- Przecież Park Jordana jest kolebką krakowskiego sportu. To historyczne miejsce, w pobliżu Błoń, pomiędzy stadionami Cracovii i Wisły – podkreśla.

Na razie wszystkie zgromadzone na wystawie pamiątki i medale mieszczą się w niewielkiej gablocie ustawionej w holu Urzędu Miasta Krakowa. Wiadomo jednak, że ekspozycja mogłaby zawierać o wiele więcej eksponatów, bo krakowski sport ma długą i obfitującą w sukcesy historię. Czy więc lokowanie wszystkich dokonań w niewielkim budynku nie jest nazbyt skromnym przedsięwzięciem?

- Mam świadomość, że Okrąglak nie posiada dużej powierzchni, ale w planach jest dobudowanie piętra. Na parterze znajdowała by się część multimedialna, skierowana do młodszego odbiorcy, natomiast na piętrze zostałaby umieszczona sala muzealna. Gabloty byłyby instalowane w ścianach już na etapie budowy – tłumaczy Kozioł.

Co na to Biuro Konserwatora Zabytków?

- Miejski Konserwator Zabytków zaakceptował założenia koncepcji architektonicznej przebudowy Okrąglaka, która zakłada m.in. jego remont, budowę ogrzewania, wymianę elementów w złym stanie technicznym, udokumentowanym w ekspertyzie konstrukcyjnej, oraz dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uzgodniona koncepcja nie zakłada dobudowy dodatkowej kondygnacji. Realizacja prac w obrębie Okrąglaka wymaga uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, które nie zostało wydane – nie wpłynął jeszcze wniosek w tej sprawie – dowiadujemy się z przesłanej odpowiedzi.

Gdzie będzie bliżej dzieciom do muzeum, jak nie w parku?

Okrąglak jest parterowym budynkiem, całkowicie podpiwniczonym, z płaskim dachem. Jego powierzchnia użytkowa (według opracowania Joanny Torowskiej) wynosi 359 metrów kwadratowych. Trudno porównywać go z ogromnym, warszawskim Centrum Olimpijskim, w którym znajduje się ogólnopolskie Muzeum Sportu i Turystki. Bliżej Krakowowi do Łodzi, gdzie muzealna ekspozycja zajmuje 120 metrów powierzchni w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej, czy do Wrocławia, w którym Izbę Pamięci Wrocławskiego Sportu otworzono na Stadionie Olimpijskim.

Maria Sajdak, mistrzyni świata (2018) i dwukrotna medalistka igrzysk w wioślarstwie (2016, 2021), wcale nie uważa, że krakowska koncepcja przegrywa przy takich porównaniach.

- Ja bym nie wybrzydzała. To może być na początek niewielka przestrzeń, ważne, by to w ogóle zrobić i zrobić to dobrze – podkreśla olimpijka. - Umieszczanie muzeum w uczelnianych budynkach wcale nie czyni wystawy bardziej dostępnej. Jest wręcz przeciwnie. Przecież ono ma zachęcać do uprawiania sportu, jednoczyć wokół niego i przede wszystkim trafiać do najmłodszych. A gdzie dzieciom będzie bliżej do muzeum, jak nie w parku? Uważam, że to fantastyczne miejsce. Bardzo się cieszę, że będziemy tam mieć muzeum. Kocham Kraków i nie wyobrażam sobie, bym miała się stąd kiedykolwiek wyprowadzić.

Barbara Ślizowska, pierwsza krakowska medalistka olimpijska z 1956 roku, pomysłem utworzenia muzeum także jest zachwycona.

- Jestem wzruszona, gdy o tym mówię. Byłoby wspaniale, gdyby udało się utworzyć stałą ekspozycję, bo krakowscy sportowcy, którzy osiągają wspaniałe wyniki, w pełni na to zasługują. Cieszę się na samą myśl, że mój medal byłby tak zaprezentowany. Wtedy gdy ja startowałam, medale były skromne, swój z Melbourne trzymałam przez te lata w tekturowym pudełeczku. Teraz te złote wspaniałości, które zdobywają sportowcy, aż strach brać do rąk, tak są pięknie zrobione – śmieje się.

Nie ma też nic przeciwko ulokowaniu muzeum w Parku Jordana. - Z tego co wiem, budynek ma być odnowiony i rozbudowany, a wokół jest piękny, zielony park. To w nim rozpoczęła się historia krakowskiego sportu – podkreśla.

Marek Kusto, były piłkarz Wawelu i Wisły Kraków, zdobywca trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 1982 roku, o pomyśle zagospodarowania Okrąglaka dowiedział się od nas.

- Trudno mi się ustosunkować do tego pomysłu, bo nie znam powierzchni budynku, nie wiem, ile ma pomieszczeń – mówi Kusto. - To że znajduje się pomiędzy stadionami Cracovii i Wisły nie ma większego znaczenia, bo w Krakowie i Małopolsce są setki klubów, które miały swoich zasługujących na upamiętnienie reprezentantów. Trzeba znaleźć godne miejsce, ale mam świadomość, że to nie jest proste, zależy od możliwości miasta. W każdym razie pomysł utworzenia muzeum jest dobry i w pełni go popieram. Czy przekazałbym do niego na stałe swój medal? Jeszcze się nad tym nie zastanawiałem.

Krakowskie medale na wystawie w Urzędzie Miasta - zobacz w galerii

 • Barbara Ślizowska – brązowy medal olimpijski Melbourne 1956
 • Stanisław Dragan – brązowy medal olimpijski Meksyk 1968
 • Kazimierz Kmiecik – złoty medal olimpijski Monachium 1972
 • Henryk Kasperczak – srebrny medal piłkarskich mistrzostw świata 1974, srebrny medal olimpijski Montreal 1976
 • Marek Kusto – brązowy medal piłkarskich mistrzostw świata Hiszpania 1982
 • Marek Koźmiński – srebrny medal olimpijski Barcelona 1992
 • Anna Trener-Wierciak – brązowy medal igrzysk paraolimpijskich Rio de Janeiro 2016
 • Karolina Pęk – dwa złote medale igrzysk paraolimpijskich z Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2021

Pozostałe medale:

 • Barbara Ślizowska – medale uczestnictwa w mistrzostwach świata w Bazylei 1950 i igrzysk olimpijskich w Helsinkach 1952
 • Henryk Kasperczak – medale zdobyte w roli trenera w Pucharze Afryki Tunezja 1994 i RPA 1996, dwa medale mistrzostw Polski zdobyte z Wisłą Kraków w roli trenera
 • medal Mistrzostw Europy w Amp Futbolu z 2021 roku

Kopie medali olimpijskich:

 • Ludomir Chronowski – srebrny medal igrzysk w Moskwie 1980
 • Rafał Majka – brązowy medal igrzysk w Rio 2016
 • Maria Sajdak – brązowy Rio 2016 i srebrny Tokio 2021
 • Katarzyna Niewiadoma – brązowy medal MŚ 2021 i złoty ME w 2020

Pełna odpowiedź Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków z 22 listopada 2021 roku
Miejski Konserwator Zabytków zaakceptował założenia koncepcji architektonicznej przebudowy „Okrąglaka”, która zakłada m.in. jego remont, budowę ogrzewania, wymianę elementów w złym stanie technicznym, udokumentowanym w ekspertyzie konstrukcyjnej, oraz dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uzgodniona koncepcja nie zakłada dobudowy dodatkowej kondygnacji. Realizacja prac w obrębie „Okrąglaka” wymaga uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, które nie zostało wydane – nie wpłynął jeszcze wniosek w tej sprawie.
„Okrąglak”, nazywany również „Jordanówką”, zaprojektowany przez Leopolda Kmitę i Bolesława Mikołajskiego z „Miastoprojektu”, powstał na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w miejscu wcześniejszego budynku. Jest znakiem czasu, świadectwem przekształceń zachodzących w kompozycji Parku Jordana i ma cechy dobra kultury współczesnej. Miejski Konserwator Zabytków w wydawanych wytycznych od początku jednoznacznie wskazywał na konieczność zachowania budynku i nigdy nie zgodził się na jego wyburzenie.
Na obecnym etapie prac projektowych Miejski Konserwator Zabytków nie wyklucza możliwości wprowadzenia do budynku ekspozycji związanej ze sportem jako elementu aranżacji wnętrz. Wiodącą funkcją „Okrąglaka” powinna być funkcja gastronomiczna. Będzie to także miejsce spotkań krakowian.

Australian Open nie dla Djokovicia, jakie szanse mają Polacy?

Wideo

Materiał oryginalny: W Krakowie ma powstać muzeum sportu. Czy ulokowanie go w Parku Jordana to dobry pomysł? - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie