Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie coraz więcej maluchów

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
W 2010 i do połowy października 2011 roku w Krakowie w sumie ...
W 2010 i do połowy października 2011 roku w Krakowie w sumie ... Maciej Drewniak
W 2010 i do połowy października 2011 roku w Krakowie w sumie wydano prawie 30 tysięcy aktów urodzeń.

Kraków: Nie ma chętnych na opiekunów dziennych


Model rodziny 2+1 zdominował świat. Rodzi się coraz mniej dzieci. Małżeństwa często przez długi czas żyją bez nich, decydując się na robienie kariery zawodowej. Jednak Kraków, zaraz po Warszawie, jest drugą, co do liczby mieszkańców polską aglomeracją. Więcej osób decyduje się na osiedlenie w Krakowie, w który jest również jednym z niewielu większych miast w Polsce o dodatnim przyroście naturalnym. Więcej krakowian rodzi się niż umiera.

Z raportu sporządzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w Krakowie mieszka dziś 760 tys. ludzi, natomiast w 2010 i do połowy października 2011 roku w naszym mieście w sumie wydano prawie 30 tysięcy aktów urodzeń. Natomiast w 2008 roku na świat przyszło 7537 dzieci. Według badań GUS jednak za 24 lata krakowianki będą rodziły mniej dzieci, na macierzyństwo będą decydowały się również w późniejszym wieku.

Kariera zawodowa vs. macierzyństwo

Powodem są zmieniające się priorytety, które już dziś dotykają Zachód, między innymi wspomniane dążenie do rozwoju zawodowego, zwiększania wykształcenia i pozyskiwanie większych dóbr materialnych. To nie zawsze idzie w parze z macierzyństwem, wychowywaniem dzieci.

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie finansowe dla całej rodziny. Zachęcające kobiety do zachodzenia w ciążę becikowe to kropla w morzu potrzeb. Oferowany tysiąc złotych nie wystarcza nawet na podstawową wyprawkę. A co z dalszym wychowywaniem potomka?

Z myślą o przyszłości dziecka

Warto pomyśleć o odkładaniu pieniędzy dla swojego dziecka. Już w momencie jego narodzin, warto mieć na uwadze jego przyszłość, wchodzenie w dorosłość, rozpoczynanie studiów, kupno samochodu czy mieszkania. Według wyliczeń Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wychowywanie dziecka do uzyskania przez nie pełnoletniości wynosi około 200 tys. złotych.

Eksperci podsuwają pomysł, aby od momentu narodzin malucha odkładać dla niego każdego miesiąca niewielkie sumy pieniędzy. Przez osiemnaście lat uzbiera się wystarczająco dużo, aby zapewnić potomkowi dobry start w dorosłość, opłacić studia, założyć firmę albo kupić samochód. Policzmy! Gdy z chwilą narodzin dziecka jego rodzice będą odkładać 200 złotych miesięcznie,przy rocznej stopie inwestycji 13,5 proc., to po uzyskaniu pełnoletności potomka uzbierają około 500 tys. zł.

Zobacz też:

Kliknij w zdjęcie i zobacz fotogalerię z krakowskich wydarzeń




Stwórz z nami galerię MPK! [zdjęcia]
Lampiony rozświetliły Kraków [zdjęcia]
Szarikon, czyli hotel dla psów [zdjęcia]
Browar Lubicz reaktywacja [zdjęcia]
Dodaj artykuł
Dodaj zdjęcia
Dodaj imprezę
Bloguj z MM

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto