W czym kierowcom samochodów elektrycznych pomaga aplikacja ORLEN Charge?

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Po naszych drogach jeździ już ponad 22 tysiące samochodów elektrycznych. To całkiem sporo, choć do poziomu krajów Europy Zachodniej trochę nam jeszcze brakuje. Na zainteresowanie "elektrykami" duży wpływ ma infrastruktura stacji ładowania, których na szczęście szybko przybywa, także poza centrami głównych miast. W ich zlokalizowaniu pomoże nam aplikacja ORLEN Charge.

Jeszcze do niedawna najwięcej stacji ładowania samochodów elektrycznych instalowano w centrach dużych miast. Powstawały one głównie w galeriach handlowych i zespołach biznesowych, w okolicach ważnych punktów turystycznych, rozrywkowych czy gastronomicznych, na hotelowych parkingach czy na stacjach benzynowych.

To było zrozumiałe w sytuacji, gdy ówczesne zasięgi samochodów elektrycznych nie przekraczały zazwyczaj 150-250 kilometrów.

Wszystko uległo zmianie, kiedy realne zasięgi samochodów elektrycznych, za sprawą wydajnych i pojemnych akumulatorów, wzrosły do poziomu minimum 300 kilometrów i więcej. A także po rozpoczęciu przez PKN ORLEN projektu budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych w punktach zlokalizowanych przy głównych trasach komunikacyjnych o znacznym natężeniu ruchu.

ORLEN Charge - aplikacja dla kierowców samochodów elektrycznych. Nie ryzykuj, że się rozładujesz

Planowanie to podstawa każdego działania. W tym także jazdy samochodem elektrycznym. Pomocna w tym jest mobilna aplikacja ORLEN Charge. Dzięki niej możemy w efektywny sposób zaplanować naszą trasę i miejsca ładowania pojazdu, które zarazem staną się miejscami na nasz wypoczynek lub bieżące zakupy.

Orlen

Aplikacja pozwala znaleźć najbliższą stację oraz sprawdzić, które złącza i o jakiej mocy są aktualnie dostępne. Pozwala ona także na:

  • rozpoczęcie i zakończenie sesji ładowania w dowolnym momencie
  • monitorowanie poziomu i mocy ładowania,
  • sprawdzenie historii i sesji ładowania,
  • wyszukanie udogodnienia znajdującego się w pobliżu ładowarki.

Jak korzystać z aplikacji dla kierowców samochodów elektrycznych ORLEN Charge?

Mobilna aplikacja dla kierowców samochodów elektrycznych ORLEN Charge jest bezpłatnie dostępna w Google Play i App Store na smartfony z systemami Android oraz iOS.

Po ściągnięciu aplikacji i podaniu swoich danych oraz danych naszego pojazdu, za pomocą filtrów możemy znaleźć stację ładowania odpowiednią dla naszego samochodu elektrycznego. Stację ładowania samochodów elektrycznych możemy także wyszukać korzystając z mapy. Informacje powyższe są również dostępne z poziomu strony internetowej orlencharge.pl gdzie znajdziemy analogiczne informacje. Po wyborze odpowiedniego złącza pozostaje nam podłączyć auto i rozpocząć sesję ładowania.

W jej trakcie możemy na bieżąco śledzić status, moc i ilość pobranej energii. Możemy także sprawdzić zestawienie poprzednich sesji ładowania naszego samochodu elektrycznego.

Na stacjach, na których są już płatne ładowarki, za pomocą aplikacji możemy także płacić za ładowanie naszego samochodu elektrycznego, sprawdzić swoje płatności oraz pobrać faktury za zrealizowane sesje ładowania.

Cała obsługa jest prosta i intuicyjna, i - co najważniejsze - nie zabiera dużo czasu.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych ORLEN – wygoda szybkich ładowarek i przerwa na kawę

Według "Licznika elektromobilności" na koniec marca 2021 roku mieliśmy w naszym kraju 1425 stacji ładowania samochodów elektrycznych, z czego 952 zasilanych prądem zmiennym (AC), a 473 prądem stałym (DC). Głównie te ostatnie, bardzo wydajne i szybkie ładowarki DC są instalowane na stacjach ORLENU, zlokalizowanych przy ważnych trasach. Pozwalają one na całkowite naładowanie auta w niespełna godzinę lub krócej – w zależności od potrzeb poziomu naładowania.

Na wszystkich stacjach ładowania samochodów elektrycznych ORLEN możliwe jest ładowanie jednocześnie dwóch lub trzech pojazdów. Każda z ładowarek oferuje możliwość ładowania jednego samochodu elektrycznego prądem stałym DC (złączem CHAdeMO lub CCS-Combo) i jednego prądem zmiennym AC (złączem typu 2-Mennekes). Wszystkie ładowarki mają moc 50 lub 100 kW. W przypadku ładowarki o mocy 100 kW istnieje możliwość ładowania aż trzech samochodów elektrycznych jednocześnie (dwóch po złączu DC i jednego po złączu AC).

A co robić w czasie, kiedy ładujemy nasz samochód elektryczny? Przede wszystkim odpocząć. Możemy napić się aromatycznej kawy lub zjeść coś pysznego na stacji ORLEN. Możemy także zrobić niezbędne zakupy. Każdy z nas znajdzie tam coś dla siebie.

Materiał oryginalny: W czym kierowcom samochodów elektrycznych pomaga aplikacja ORLEN Charge? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie