MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W 89. rocznicę wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej

Marian Satała
Krakowianie pamiętają o bohaterach października 1918. Nawet ci najmłodsi pojawili się w środę na Rynku Głównym
Krakowianie pamiętają o bohaterach października 1918. Nawet ci najmłodsi pojawili się w środę na Rynku Głównym
31 października 1918 roku Kraków był wolny. Było to pierwsze polskie miasto, które odzyskało niepodległość. Reszta kraju czekała na tę chwilę do 11 listopada.

31 października 1918 roku Kraków był wolny. Było to pierwsze polskie miasto, które odzyskało niepodległość. Reszta kraju czekała na tę chwilę do 11 listopada. W środę na Rynku Głównym odbyły się uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia spod zaborów. Złożono hołd bohaterom październikowych wydarzeń. Uroczystość zaczęła się pod Wieżą Ratuszową, przy tablicy upamiętniającej wyzwolenie Krakowa spod zaborczej władzy austriackiej Uroczystej zmiany warty od kilku lat dokonują funkcjonariusze krakowskiej straży miejskiej.

Podczas środowej uroczystości nowi strażnicy miejscy złożyli ślubowanie, podobnie jak uczniowie pierwszych klas krakowskich gimnazjów. Na zakończenie odbył się tradycyjny bieg sztafetowy najstarszych krakowskich liceów. Podobnie jak przed 89. laty, w uroczystości uczestniczyła orkiestra kolejarzy krakowskich. Wtedy właśnie kolejarze maszerowali na czele oddziałów wojskowych, które przemieszczały się z Podgórza do centrum miasta grając patriotyczne melodie. Z całego kraju, a nawet ze świata, przyjechali do Krakowa potomkowie porucznika Ludwika Iwaszki. Drugiego obok Antoniego Stawarza bohatera z 31 października 1918 r. To właśnie Iwaszko poprowadził jeden z oddziałów z koszar w Podgórzu przez most na Wiśle do Rynku. Syn bohaterskiego oficera, Piotr Iwaszko, mieszkający obecnie w Warszawie, nie ukrywał wzruszenia. - Jestem szczęśliwy, że Rada Miasta Krakowa 26 września podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia Ludwika Iwaszki nowo projektowanej ulicy - powiedział Piotr Iwaszko. - Mój ojciec brał udział w wydarzeniach w Krakowie w roku 1918, a potem wstąpił do Wojska Polskiego.Bił się w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Po kampanii wrześniowej 1939 roku został internowany na Węgrzech. Po wojnie na krótko trafił do wojska. Szybko zainteresowały się nim Wojskowe Służby Informacyjne i UB. Został usunięty z wojska. Ludwik Iwaszko zmarł w Warszawie, pochowany jest na cmentarzu na Bródnie.Corocznie 31 października na jego grobie składany jest wieniec od społeczeństwa i samorządu Krakowa. Uroczystości zakończył bieg sztafetowy uczniów siedmiu najstarszych krakowskich liceów o szablę kpt. Stawarza. Triumfowali reprezentanci V LO, którzy biegli w składzie: Magda Duda, Filip Kubiś, Katarzyna Broniatowska i Mateusz Rakoczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto