W 2050 roku bez ofiar śmiertelnych na małopolskich drogach. Taki jest plan

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Udostępnij:
Odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, któremu przewodniczył wicemarszałek Łukasz Smółka. - Najważniejsze jest to, aby małopolskie drogi były najbezpieczniejsze w kraju i nie później niż do 2050 roku nie ginęli na nich ludzie - mówi wicemarszałek.

FLESZ - Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

W 2021 roku, na małopolskich drogach doszło do 2236 wypadków, w których śmierć poniosły 144 osoby, a 2586 zostało rannych. Ponadto kierujący uczestniczyli w 31593 kolizjach drogowych. Z roku na rok, systematycznie zmniejsza się liczba wypadków drogowych oraz ofiar śmiertelnych.

Kierujący pojazdami byli największą grupą użytkowników dróg, która poniosła śmierć w wypadkach. W 2021 roku było to 69 osób, co stanowi 47,9% ilości wszystkich ofiar. Kolejną grupę stanowili piesi, których zginęło 53, co stanowi 36,8%. Na trzecim miejscu uplasowali się pasażerowie pojazdów, których zginęło 33, tj. 15,2%.

W porównaniu do 2020 roku obserwujemy spadek ilości wypadków o 27, mniejszą liczbę zabitych o 13 osób, natomiast zwiększenie ilości osób rannych o 25. Warto podkreślić, że od 2017 do 2021 roku liczba wypadków uległa zmniejszeniu o 1379, tj. o 38,1%.

Na pierwszym posiedzeniu rady w 2022 roku zatwierdzono plan działań na kolejne miesiące oraz powołano zespół do pracy nad wojewódzkim planem bezpieczeństwa ruchu drogowego. W grudniu 2021 roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała Narodowy Plan BRD nawiązując także do Globalnego Planu BRD i nowej Dekady Bezpieczeństwa stworzonej przez ONZ oraz WHO na lata 2021-2030. Teraz czas na tworzenie powiązanego z nimi planu wojewódzkiego, wyznaczającego konkretne cele i zadania do realizacji.

Główny cel radzie wyznaczył już rok temu jej przewodniczący Łukasz Smółka: obniżenie min. o 50 % liczbę ofiar śmiertelnych w Małopolsce do 2025 roku oraz osiągnięcie liczby 0 ofiar śmiertelnych nie później niż do 2050 roku. Konsekwentne i powiązane ze sobą działania wszystkich członków rady pokazują, że cel ten jest coraz bardziej możliwy do osiągnięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: W 2050 roku bez ofiar śmiertelnych na małopolskich drogach. Taki jest plan - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie