Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VIII Festiwal Pierogów w Krakowie

Redakcja
Podsmażane czy gotowane? Na słodko czy z mięsem i kapustą? Z takimi dylematami będą się mierzyć smakosze, wybierając najlepsze pierogi VIII Festiwalu Pierogów w Krakowie. Impreza rusza już dziś, 13 sierpnia, na Małym Rynku i potrwa do niedzieli, 15 sierpnia.

Celem Festiwalu jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych. Ma promować walory kuchni staropolskiej wśród odwiedzających Kraków turystów z Polski i zagranicy.

W tegorocznej edycji imprezy weźmie udział 13 restauracji, które będą walczyć o dwie przechodnie (otrzymywane na rok) nagrody - statuetkę Kazimierza Wielkiego (nagrodę publiczności) i statuetkę św. Jacka z Pierogami (nagrodę jury).

Dziś, 13 sierpnia, smak pierogów będzie mógł ocenić każdy, kto odwiedzi Mały Rynek i po degustacji wypełni kupon konkursowy (głosy będzie można oddawać do godz. 18:00). Na kuponie można też wpisać hasło, które - zdaniem głosującego - najlepiej wypromuje wybrane przez niego pierogi. Autorzy trzech najciekawszych wypowiedzi otrzymają nagrody.

W sobotę, 14 sierpnia, najsmaczniejsze pierogi wytypuje powołane przez organizatorów jury, w składzie: Dariusz Natowski (przewodniczący), Andrzej Pałka i Michał Henzel. W ubiegłym roku uznanie jurorów zyskały pierogi huculskie, przygotowane przez "Królestwo Pierożka" - z nadzieniem z mięsa wołowego i wieprzowego, kapusty kiszonej, ziemniaków oraz cebuli. Natomiast publiczność nagrodziła pierogi restauracji "Any Time" - z bananami, twarożkiem, wanilią i rumem.

Ostatni dzień festiwalu, czyli niedziela, 15 sierpnia, rozpocznie się mszą św. w intencji gastronomików i kupców krakowskich (Bazylika Mariacka, godz. 11:00) oraz poświęceniem przez ks. infułata Bronisława Fidelusa ziół (Mały Rynek, godz. 12:00). Potem ogłoszone zostaną wyniki konkursów publiczności i jury ( godz. 12.15).

W ciągu trzech dni festiwalu będzie można posłuchać m.in. piosenek biesiadnych w wykonaniu (zespół "Tęcza"), folku ("Siwy Dym"), muzyki żydowskiej oraz bałkańskiej ("Quartet Klezmer Trio"), piosenek Marka Grechuty (w wykonaniu zespołu "Dzień Dobry"), a także muzyki elektronicznej, rocka oraz acid jazzu. Część artystyczną poprowadzi Krzysztof Bochenek, absolwent PWST związany z Teatrem Bagatela.

Organizatorami festiwalu są: Biuro Marketingu Turystycznego Miasta Krakowa oraz Krakowska Kongregacja Kupiecka.


Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto