Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga rodzice! Bilans zdrowia dziecka to szansa na wykrycie wad rozwojowych! Ile razy trzeba go zrobić? Zaszczepcie też dzieciom zdrowie!

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Okresowe badania profilaktyczne, przeprowadzane na różnych etapach życia dziecka, to szansa na szybkie wykrycie wad rozwojowych i różnego rodzaju schorzeń
Okresowe badania profilaktyczne, przeprowadzane na różnych etapach życia dziecka, to szansa na szybkie wykrycie wad rozwojowych i różnego rodzaju schorzeń Pixabay
Bilans zdrowia jest bezpłatnym „przeglądem” zdrowia dziecka. Wykonuje się go kilkanaście razy, na różnych etapach rozwoju malucha. Przeprowadza go lekarz rodzinny, pediatra lub pielęgniarka.

Tego typu wizyty w gabinecie medyka to podstawowy element troski o zdrowie dziecka. Okresowe badania profilaktyczne pozwalają bowiem na wczesne wykrycie wad rozwojowych i różnego rodzaju schorzeń oraz szybkie wdrożenie skutecznego leczenia.

Bilans zdrowia daje szansę, by sprawdzić, czy dziecko prawidłowo rośnie, czy dobrze widzi i słyszy, czy nie ma problemów z prawidłową wagą.

Podczas niego są diagnozowane wady postawy - np. skolioza, płaskostopie - zaburzenia ciśnienia tętniczego, zaburzenia psychosomatyczne. Na kolejnych etapach rozwoju dziecka badania pomagają także określić, czy maluch jest już gotowy do rozpoczęcia nauki, jak przebiega proces dojrzewania płciowego oraz czy może kontynuować edukacje w wybranym zawodzie.

Bilans zero po urodzeniu

Pierwszy bilans przeprowadza się zaraz po narodzinach, jeszcze w szpitalu. Lekarz sprawdza budowę i zachowanie noworodka, wykonuje także diagnostykę przesiewową w kierunku m.in. mukowiscydozy, dysplazji stawów biodrowych oraz problemów ze słuchem.

Na kolejne bilanse należy zgłosić się:

  • między 1-4 tygodniem życia malucha,
  • między 2-6 miesiącem,
  • w 9 miesiącu,
  • w 12 miesiącu,
  • w wieku 2 lat,
  • w wieku 4 lat,
  • w wieku 5 lat,
  • w wieku 9-10 lat,
  • w wieku 13-14 lat,
  • w wieku 16-17 lat,
  • do ukończenia 19 roku życia.

Bilans zdrowia - jak przebiega badanie?

Dziecku, które nie ukończyło jeszcze 16 lat, podczas bilansu musi towarzyszyć rodzic lub inny opiekun prawny. Wizyta powinna odbyć się w momencie, gdy dziecko jest zdrowe.

Badanie rozpoczyna się od rozmowy z rodzicem i sprawdzenia dokumentów medycznych ich pociechy. Potem mały pacjent jest badany, mierzony i ważony. Wyniki pomiarów wzrostu i wagi są nanoszone na tzw. siatki centylowe z zaznaczonymi danymi statystycznymi dotyczącymi polskich dzieci.

Dzięki ich porównaniu medyk może określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i nie ma np. problemów z nadwagą, która dotyka coraz większy odsetek najmłodszych Polaków.

Wnioski z badania bilansowego są umieszczane w dokumentacji medycznej, by lekarz mógł do nich sięgnąć przy okazji kolejnego okresowego „przeglądu”.

Zaszczep dziecku zdrowie

Kluczowy składnik profilaktyki zdrowia dziecka to - obok bilansów zdrowia - także szczepienia. „Ukłucie” jest najlepszym możliwym sposobem ochrony malucha przed szeregiem groźnych chorób zakaźnych.

Niestety, statystyki pokazują, że liczba rodziców, którzy rezygnują z wizyt w poradniach i nie zgadzają się na podanie maluchom preparatów przewidzianych w Programie Szczepień Ochronnych z roku na rok niepokojąco rośnie.

Lekarze nie mają zaś wątpliwości, że unikanie obowiązkowych szczepień to prosta droga do epidemii chorób zakaźnych, o których zdążyliśmy zapomnieć np. odry, gruźlicy czy krztuśca.

Obowiązkowe ukłucia objęte Programem Szczepień Ochronnych są bezpłatne.

Ich kalendarz obejmuje m.in. szczepienie przeciwko:

  • gruźlicy - wykonywane zaraz po narodzinach,
  • błonicy,
  • odrze,
  • śwince,
  • różyczce,
  • krztuścowi,
  • polio.

Za darmo z takiej profilaktyki mogą również skorzystać młodzi Ukraińcy, którzy uciekając przed agresją zbrojną Rosji, znaleźli schronienie w naszym kraju.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga rodzice! Bilans zdrowia dziecka to szansa na wykrycie wad rozwojowych! Ile razy trzeba go zrobić? Zaszczepcie też dzieciom zdrowie! - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto