MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Usprawnij rozliczenie podatku

ds
Wypełnienie ręcznie nawet jednego PIT-a zajmuje więcej czasu niż przy użyciu programu - twierdzi Włodzimierz Żywioł, autor programów do wspomagania księgowości firm.

Wypełnienie ręcznie nawet jednego PIT-a zajmuje więcej czasu niż przy użyciu programu - twierdzi Włodzimierz Żywioł, autor programów do wspomagania księgowości firm.

- Na rynku dostępnych jest bardzo dużo programów do wypełniania PIT-ów, obliczania podatku. Czym powinien charakteryzować się dobry program?

- Nie można odpowiedzieć na tak postawione pytanie prosto i jednoznacznie. Podobnie jak na pytanie, czym ma się charakteryzować dobry samochód. Bo trzeba wiedzieć do czego ma służyć.

Podobnie jest z PIT-ami. Pomijając te, które organy rentowe mają przygotować rencistom i kilka specyficznych - dla rozliczenia 2004 roku jest 18 różnych deklaracji PIT.

Inaczej powinien być zaprojektowany program dla PIT-11/8B i to jeszcze z rozróżnieniem, czy ma być użyty w firmie zatrudniającej 5 czy 500 osób, a inaczej dla PIT-37/38 z załącznikami. Można powiedzieć, że program ma być prosty i przyjazny dla użytkownika. Jednak nawet takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, bo to zależy od wiedzy księgowej i komputerowej jego użytkownika.

- Więc czym kierować się przy nabywaniu programu? Bo z tego wynika, że jest to kupowanie kota w worku? Tymczasem pomyłka w wypełnieniu PIT słono kosztuje podatnika. Może więc lepiej wziąć długopis i tradycyjnie...

- Tyle że nawet wypełnienie ręcznie jednego druku PIT zajmuje więcej czasu niż przy użyciu programu komputerowego.

Przyjęcie tej metody w zakładzie pracy to strata czasu. Najrozsądniej jest zapoznać się z programami, jakie występują na rynku, potestować - obecnie każdy producent udostępnia specjalne wersje testowe. Tę metodę zalecałbym stosować także przy kupowaniu innych programów do księgowości.

- Czy trudne jest posługiwanie się tymi programami, przyjmując założenie, że wiedza dotycząca komputerowych umiejętności ich użytkowników jest przeciętna?

- Dla informatyka np. przygotowanie programów do wypełniania PIT-37, PIT-36 jest banalnie proste. Muszą one bowiem wykonać kilkanaście prostych obliczeń na wprowadzonych przez użytkownika danych liczbowych. Kłopot w tym, jak zaprojektować program pod względem wpisywania tych danych. Stosowane dwa podstawowe rozwiązania:

Pierwsze - program wyświetla poszczególne strony deklaracji, a aktywne są tylko pola, w które użytkownik musi wpisać odpowiednie dane (wynikające z opisu tych pól), wszelkie inne dane oblicza i wypełnia program.

Drugie rozwiązanie - użytkownik nie widzi na ekranie deklaracji, ale program poprzez kolejne dialogi-zapytania prowadzi użytkownika przez cały cykl przygotowania odpowiedniego typu deklaracji i załączników.

Które rozwiązanie jest lepsze, trudno zdecydować. Jedno jest pewne - w obu użytkownik musi dokładnie czytać i rozumieć: w pierwszym opisy pól, w drugim dialogi i opcje do wyboru.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto