Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urządzenie, które ratuje życie. W Krakowie przybędzie dziesięć nowych defibrylatorów

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Już niebawem na terenie miasta zostanie zainstalowanych dziesięć nowych, ogólnodostępnych defibrylatorów, które zostały zakupione w ramach programu „Bezpieczny Kraków”.
Już niebawem na terenie miasta zostanie zainstalowanych dziesięć nowych, ogólnodostępnych defibrylatorów, które zostały zakupione w ramach programu „Bezpieczny Kraków”. Przemyslaw Swiderski
Kiedyś były używane jedynie w szpitalach i karetkach - dziś automatyczne defibrylatory są coraz bardziej powszechne i pojawiają się między innymi w miejscach użyteczności publicznej oraz zakładach pracy. Na terenie Krakowa w przestrzeni publicznej w najbliższym czasie ma się pojawić dziesięć kolejnych takich urządzeń.

FLESZ - Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?

od 16 lat

Co kilkanaście minut w naszym kraju dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. To może przydarzyć się każdemu - bez względu na wiek i stan zdrowia. W takich sytuacjach liczy się przede wszystkim czas. Najskuteczniejszą metodą zwiększającą prawdopodobieństwo przeżycia jest defibrylacja. Jeśli w pobliżu miejsca wypadku znajdzie się takie urządzenie i zostanie prawidłowo użyte, szansa na uratowanie poszkodowanego sięga siedemdziesięciu procent.  Dlatego tak ważne jest, by urządzenia AED były rozmieszczone w przestrzeni publicznej i były łatwo dostępne.

W Krakowie w najbliższym czasie ma pojawić dziesięć nowych defibrylatorów, które zostały zakupione w ramach programu „Bezpieczny Kraków”. Wiadomo już, że zostaną one zamontowane m.in. przy komisariacie policji na Rynku, przy stadionie Cracovii, obok Tauron Areny czy też na Wawelu. Urządzenia są oznaczone charakterystycznym sercem z błyskawicą. Ich obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej. Wystarczy jedynie sprawnie wykonywać wydawane przez nie komendy.

Lokalizację wszystkich urządzeń AED dostępnych publicznie na terenie Krakowa można znaleźć na aktualizowanej na bieżąco mapie w serwisie programu „Bezpieczny Kraków” pod adresem bezpieczny.krakow.pl w zakładce „Ratuj”.

Przypomnijmy, do tej pory w stolicy województwa zostało oddanych do użytku 31 urządzeń. 29 defibrylatorów umieszczono w miejscach publicznych i są one powszechnie dostępne, a dwa znajdują się na wyposażeniu radiowozów straży miejskiej.

Tymczasem jak wskazują statystyki, zatrzymanie krążenia jest jedną z głównych przyczyn zgonów we współczesnym świecie. Szacuje się, że w Europie liczba przypadków nagłego zatrzymania krążenia może sięgać nawet 700 tys. W Polsce liczba zgonów w wyniku nagłego zatrzymania krążenia to około 40 tys. rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Urządzenie, które ratuje życie. W Krakowie przybędzie dziesięć nowych defibrylatorów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto