Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny Żor: Za nami prelekcja Ukryte ślady przeszłości. Odkryto tajemnice kościoła farnego! FOTO

Katarzyna Śleziona
ARC. / Muzeum Miejskie w Żorach
„Ukryte ślady przeszłości” – to tytuł prelekcji historycznej, jaka odbyła się wczoraj z okazji 741 rocznicy założenia miasta. Przygotowało ją Muzeum Miejskie w Żorach.

Na spotkaniu w Sali Ślubów poznaliśmy tajemnice zabytkowego kościoła w Śródmieściu. Wyniki ubiegłorocznych badań georadarowych podziemi żorskiej świątyni przedstawił naukowiec z Krakowa, dr inż. Wiesław Nawrocki z Zakładu Badań Nieniszczących z Krakowa, który podobne prace przeprowadził już w przeszło stu starych kościołach w całej Polsce.

Czytaj więcej o badaniach georadarowych kościoła farnego i wokół "Kościółka". Sprawdź to, czego dowiedzieliśmy się od krakowskich naukowców kilka miesięcy temu! FOTO

- Celem badań w żorskim kościele było stwierdzenie, co znajduje się pod posadzką zabytkowego kościoła. Z zapisków historycznych wiadomo bowiem, że od XVII do XIX wieku w kryptach w środku kościoła chowano ważnych mieszczan i duchownych. Jeszcze przed drugą wojną światową dostęp do poszczególnych krypt był w miarę łatwy, niestety kościół został w 1945 roku bardzo poważnie zniszczony w czasie walk o miasto. W trakcie jego odbudowy wszystkie zejścia do podziemi zostały zamurowane i zakryte nową posadzką. Część krypt została też prawdopodobnie zasypana gruzem. W wyniku badań udało się zlokalizować dwie nienaruszone krypty za ołtarzem głównym oraz kilkanaście miejsc w prezbiterium oraz głównej nawie kościoła, gdzie kiedyś znajdowały się krypty. Dzięki inwentaryzacji, którą w 1900 roku przeprowadził w żorskim kościele ks. Alfons Nowack, można z dużym prawdopodobieństwem określić, kto spoczywa w odnalezionych kryptach – mówi Tomasz Górecki z żorskiego muzeum.

- Badania przeprowadzono także na zewnątrz kościoła, co pozwoliło na ustalenie rozmiarów nie istniejącej już kruchty i kaplic, które istniały do końca drugiej wojny światowej. Odkryto także ślady dawnych dobudówek, o których do tej pory nic nie było wiadomo. Nie ma po nich śladu nie tylko na fotografiach z początku XX wieku ale i na pochodzącej z połowy XVIII wieku rycinie Wehrnera. Znaczyłoby to, że pochodzą z wcześniejszych lat istnienia kościoła i zostały zniszczone w czasie któregoś z pożarów w siedemnastym lub osiemnastym stuleciu – dodaje Tomasz Górecki.

W zeszłym roku naukowiec z Krakowa razem z kolegą przeprowadził również badania georadarowe wokół zabytkowego „Kościółka” na Starym Mieście. Tam do początku XIX wieku znajdował się drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. - Badania pozwoliły na odkrycie dokładnej lokalizacji świątyni i jej rozmiarów. Bardziej szczegółowe ustalenia możliwe będą jednak podczas następnych, bardziej szczegółowych badań w tym miejscu – mówi Tomasz Górecki.

Polub nas na Facebooku

FOTO: ARC. / Muzeum Miejskie w Żorach

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto