Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości na placu Matejki. Ulicami Krakowa przeszedł biało-czerwony pochód

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie Wojciech Matusik
Przez ulice Krakowa, od Wzgórza Wawelskiego po plac Matejki przeszedł biało-czerwony pochód. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej każdy otrzymał flagę. W biało-czerwonym pochodzie ulicami miasta wzięły udział kompanie honorowe, Bractwo Kurkowe, grupy rekonstrukcyjne, a także całe rodziny. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył akty uznania za obywatela polskiego, m.in. 4-osobowej rodzinie z Ukrainy. Nad placem Matejki przeleciały dwa samoloty C-295 CASA. "Ojczyzna jest naszą wspólną troską" - mówił Łukasz Kmita wojewoda małopolski.

Uroczysty pochód wyruszył ze Wzgórz Wawelskich i przeszedł na plac o. Adama Studzińskiego, gdzie złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. Patriotyczny pochód poprowadziły kompanie honorowe: Wojska Polskiego, Policji, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Miejskiej oraz XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – klasy mundurowe, Bractwa Kurkowe, a także grupy rekonstrukcyjne.

W południe na placu Matejki odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego. Na uroczystości zaproszono osoby pochodzące m.in. z Algierii, Białorusi, Tunezji, Kamerunu czy Syrii. Wojewoda wręczył m.in. akty uznania za obywatela polskiego 4-osobowej rodzinie z Ukrainy, w której obydwoje rodzice są lekarzami.

Łukasz Kmita razem z Ryszardem Pagaczem I wicewojewodą małopolskim wręczyli także odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP zasłużonym Małopolanom. Wśród przyznanych wyróżnień był: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

- W tym uroczystym dla nas dniu towarzyszy mi przekonanie, że naród żyje w sercach tych, którzy go tworzą. Szczególnym potwierdzeniem tych słów są dzieje naszej Ojczyzny. Miłość do najjaśniejszej Rzeczypospolitej szczególnie pod zaborami, kazała naszym poprzednim pokoleniom po wielokroć zadawać w sercu pytanie: Czy już czas? Czy już czas wstać z kolan? Czy już czas zawalczyć o wolną Polskę? Czy już czas zerwać zaborcze kajdany? Jako naród pokazaliśmy, że pomimo 123 lat niewoli, naród żyje w sercach tych, którzy go tworzą. - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita - Istnienie narodu nie jest bowiem zależne od politycznych decyzji. Jego źródeł nie można upatrywać w sformalizowanych deklaracjach. Narodu nie można też zgładzić jeśli żyje w sercach tych, którzy go tworzą.

W uroczystościach na placu Matejki wziął również udział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Duda, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, przedstawiciele społeczności akademicki oraz samorządowych, wojska i służb mundurowych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i niepodległościowych, parlamentarzyści, posłowie i senatorowie.

Obchody zakończyły się defiladą wzdłuż ulicy Basztowej. W tym roku była ona jeszcze bardziej wyjątkowa, ponieważ z udziałem statków powietrznych. Dwa samoloty C-295 CASA nadleciały od strony ul. Floriańskiej, a następnie skierowały się nad plac Matejki.

O godzinie 12. w ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, z wieży kościoła Mariackiego odegrano i odśpiewano hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał.

Mieszkańcy miasta od 11. do 15 na placu Matejki mogli oglądać pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych, a także skosztować wojskowej grochówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczystości z okazji Święta Niepodległości na placu Matejki. Ulicami Krakowa przeszedł biało-czerwony pochód - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto