Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Rolniczy

Redakcja
materiały promocyjne
Uniwersytet Rolniczy to jedna z najstarszych uczelni wyższych, a także jedyna w naszym regionie szkoła wyższa o unikatowym profilu edukacyjno - badawczym. Uniwersytet może poszczycić się długą historią i bogatą tradycją sięgającą swoimi początkami XIX wieku i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczelnię tworzą 3 kampusy (8 obiektów dydaktycznych), 29 stacji doświadczalnych (450 ha), Leśny Zakład Doświadczalny w Krynicy-Zdroju (6500 ha) co gwarantuje dogodne warunki na pracę naukową oraz studiowanie. W 2009 r. oddano do użytku m.in. nowo wybudowany obiekt dla kierunku Geodezja i Kartografia, nowoczesną szklarnię o powierzchni 1060 m2. Aktualnie trwa projekt polegający na modernizacji sal dydaktycznych i laboratoriów na Wydziale Leśnym i Ogrodniczym (inwestycja opiewa na ponad 16 mln zł i jest finansowana dzięki Funduszom Europejskim), w jego ramach powstaje m.in. pierwsze w Polsce Muzeum Gleb.

Wytyczone priorytety badawcze Uczelni ściśle wpisują się w Regionalną Strategię Innowacji Województwa Małopolskiego oraz główne nurty badawcze wytyczone przez UE.

Studia

Obecnie na 7 Wydziałach oraz dwóch studiach międzywydziałowych Biotechnologii i Architekturze Krajobrazu studiuje prawie 13 tys. studentów. Na studiach I, II, III stopnia, jednolitych magisterskich Uniwersytet oferuje gamę 21 różnorodnych kierunków wzbogaconych o 51 specjalności. Oferta obejmuje: Rolnictwo, Ochrona środowiska, Zarządzanie, Ekonomia, Leśnictwo, Zootechnika, Rybactwo, Biologia, Inżynieria Środowiska, Geodezja i Kartografia, Gospodarka, Przestrzenna, Inżynieria i Gospodarka Wodna (kierunek unikatowy), Ogrodnictwo, Technika Rolnicza i Leśna, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami – kierunek unikatowy, Technologia Żywności i Żywienie Człowieka, Towaroznawstwo, Biotechnologia, Architektura Krajobrazu, Weterynaria.

Na wszystkie kierunki obowiązuje konkurs świadectw. Dodatkowo dla Sztuki Ogrodowej, Architektury Krajobrazu obowiązuje egzamin z rysunku odręcznego. Największą popularnością cieszą się aktualnie: towaroznawstwo, gospodarka przestrzenna, ekonomia, biotechnologia, biologia.
Na studia stacjonarne średnio ubiega się 5 kandydatów.

W Uniwersytecie Rolniczym istnieje możliwość podjęcia studiów doktoranckich w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym do wyboru jest także 38 studiów podyplomowych.

Studenci UR mają możliwość studiowania przez okres jednego semestru lub roku w innej uczelni o pokrewnym profilu do UR. Program obejmuje uczelnie rolnicze w Siedlcach, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Warszawie, Olsztynie. Mogą również korzystać z programów wymiany międzynarodowej w tym Erasmus (27 krajów UE, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Turcja) i Ceepus (kraje Europy Środkowej).

Kultura Studencka

Studenci mogą realizować się w szeregu organizacji studenckich m.in. takich jak:

- Zespół Sygnalistów Myśliwskich „HAGARD”
- Studencki Zespół Góralski SKALNI
- Chór Uniwersytetu Rolniczego
- Klub BUDA

Przy Uniwersytecie działa ponadto Klub Akademicki ARKA, którego tradycje sięgają lat 50-tych. Kiedyś skupiał się przede wszystkim na działalności kabaretowej. Obecnie integruje młodzież akademicką za sprawą szerokiego spektrum inicjatyw oraz imprez kulturalnych. Wspiera bardzo różne rodzaje aktywności zarówno rozrywkowej jak i edukacyjnej (Klub Podróżnika).

Zaplecze Socjalne

Formy finansowej pomocy materialnej dla studentów:

- stypendium socjalne
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
- stypendium rektora dla najlepszych studentów
- zapomoga

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie dysponuje czterema generalnie odremontowanymi własnymi domami studenckimi o łącznej ilości miejsc 1613. Odpłatność za miejsce w domach studenckich kształtuje się w granicach 310 – 400 zł.

Perspektywy zawodowe

Zadaniem Uczelni jest kształcenie specjalistów do pracy w szeroko pojętej gospodarce żywnościowej, leśnej, kształtowania i ochrony środowiska przyrodniczego oraz ekonomiki czy marketingu. Dzięki wieloletniej współpracy z ponad 100 ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą studenci mają okazję odbywać ciekawe zajęcia praktyczne i zdobywać cenne doświadczenie zawodowe.

Absolwenci znajdą zatrudnienie w następujących przedsiębiorstwach: przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje pracujące na rzecz wsi, rolnictwa i leśnictwa, administracji państwowej i samorządowej, przemyśle rolno - spożywczym, handlu, instytucjach doradczych i konsultingowych, działach produkcji roślinnej, ochrony środowiska, biologii i ekonomiki rolnictwa, laboratoriach, działach produkcji zwierzęcej, ogrodnictwa, melioracji i mechanizacji rolnictwa, biurach projektowych oraz zajmujących się zagospodarowywaniem obiektów architektury krajobrazu, w instytucjach działających na rzecz przetwórstwa, kontroli i obrotu żywności.

Wejdź na: www.ur.krakow.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto