Uniwersytet Rolniczy buduje centrum, które będzie pracować nad żywnością przyszłości

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Plac budowy Centrum
Plac budowy Centrum Adam Wojnar
Przy ulicy Balickiej w Krakowie wznoszone jest Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności. To inwestycja Uniwersytetu Rolniczego. We wtorek (6 lipca) uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod budowę Centrum. W nowym ośrodku naukowcy zyskają szansę prowadzenia badań np. z zakresu produkcji żywności bogatszej w składniki odżywcze, a pozbawionej alergenów, żywności ekologicznej i regionalnej, tworzenia nowych systemów pakowania i magazynowania jedzenia czy przetwarzania odpadów pochodzących z przemysłu spożywczego. Uczelnia liczy na współpracę przede wszystkim z małymi i średnimi z przedsiębiorstwami, które produkują i przetwarzają żywność, a nie mają laboratoriów, w których można by testować nowe produkty.

FLESZ - Zbliża się lipcowa fala upałów

Budowa obiektu już trwa, ma być gotowy do końca sierpnia 2022 roku. Koszt inwestycji to prawie 65,5 mln zł, z czego większą część (prawie 40 mln zł) stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych.

Centrum będzie prowadzić innowacyjne badania nad żywnością i metodami jej wytwarzania, co ma pozwolić na opracowanie i wdrożenie innowacyjnych produktów i technologii na polski rynek przetwórstwa rolno-spożywczego. Działalność ośrodka ma się przyczynić do produkcji żywności bezpiecznej o wysokiej jakości i walorach prozdrowotnych, zapewnienia ekologii produkcji (minimalizacja ilości produktów ubocznych i odpadów, zmniejszenie zużycia energii i wody, ochrona środowiska naturalnego), wzrostu konkurencyjności polskiej żywności.

W obiekcie znajdą się m.in. linie produkcyjne: piekarsko-ciastkarska wraz z magazynem i młynem, mięsa wraz z magazynem, ryb, a także do produkcji soków, napojów i win z leżakownią i magazynem, a także mleka z magazynem, dalej - minibrowar ze śrutownią, magazynem i leżakownią piw, specjalistyczne pracownie (m.in. sensoryczna z przygotowalnią, gastronomiczna, nutrigenomiki, komórek pierwotnych) i laboratoria.

- W Małopolsce mamy rozdrobnione rolnictwo, bardzo dużo małych przedsiębiorstw, które produkują żywność, a jednocześnie nie mają laboratoriów, w których mogłyby testować nowe produkty - wskazuje rektor Uniwersytetu Rolniczego dr hab. Sylwester Tabor, prof. UR, pytany, skąd wziął się pomysł stworzenia Centrum.

Rektor zwraca uwagę, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów spożywczych przeznaczonych dla konkretnego konsumenta, który ma określone dolegliwości, nie może jeść wszystkiego. - I my chcemy tutaj zacząć prowadzić badania począwszy od surowca, poprzez produkt, który chciałby sprzedawać potencjalny przedsiębiorca, przetestować ten produkt w warunkach półprzemysłowych, czy jego produkcja na liniach produkcyjnych nie zmieni jego właściwości i wartości (zwłaszcza tych dietetycznych), i w rezultacie opracować technologię, którą przedsiębiorca będzie mógł wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie - tłumaczy rektor Tabor.

Użytkownikami Centrum będą głównie pracownicy dwóch wydziałów UR: Wydziału Technologii Żywności oraz Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki, a także inni pracownicy uniwersytetu. - Natomiast z punktu widzenia środowiska gospodarczo-społecznego województwa małopolskiego liczymy głównie na współpracę małych i średnich przedsiębiorstw, bo do nich jest skierowana oferta naszego centrum. Ale także bardzo chętnie będziemy współpracować z dużymi przedsiębiorstwami - mówi dr hab. Anna Ptaszek, prof. UR, dyrektor Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności UR. - Tworzymy tutaj zaplecze do prac badawczo-rozwojowych związanych z pozyskiwaniem i przebadaniem nowych surowców, stworzeniem nowych, innowacyjnych produktów, zagospodarowaniem odpadów, pracami nad opakowaniami, które będą użytkowane w przemyśle spożywczym - głównie pod kątem ich biodegradowalności, a także automatyzacją procesów produkcyjnych - wymienia. Centrum będzie również nastawione na badanie jakości i bezpieczeństwa żywności.

Ośrodek będzie służyć badaczom i przedsiębiorcom (nie jest to centrum dydaktyczne).

- Będziemy łączyć to, czego dowiadujemy się podczas badań naukowych, z tym, co mogą wykorzystać przedsiębiorcy, co możemy nowego wprowadzić na rynek - kwituje dr Anna Ptaszek. Jak wyjaśnia, przedsiębiorcy w tworzonym Centrum będą mogli wykonywać małe próby technologiczne, pod okiem pracowników ośrodka. - Na przykład gdy minibrowar przy restauracji chce wprowadzić nowy surowiec, nowy dodatek smakowy. Nie stać przedsiębiorcy na to, żeby wyłączyć linię produkcyjną do robienia prób. I my wychodzimy tutaj naprzeciw oczekiwaniom małych i średnich przedsiębiorców, nasze linie technologiczne będą przygotowane do prowadzenia testowych badań z wykorzystaniem nowych surowców czy pod kątem zupełnie innowacyjnych produktów - mówi przedstawicielka UR.

Umowa dotycząca inwestycji realizowanej w trybie „zaprojektuj i wybuduj” została podpisana przez UR z firmą Warbud S.A. w sierpniu zeszłego roku. Obiekt ma mieć prawie 3,1 tys. mkw. powierzchni użytkowej, 105 m długości, 35 m szerokości i ponad 7 metrów wysokości (będzie jednokondygnacyjny).

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum wzięła udział m.in. Anna Budzanowska reprezentująca Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zwracała ona uwagę, że pandemia dowiodła, iż nauka jest podstawą rozwoju oraz bezpieczeństwa. - A bez takich inwestycji jak tutaj, czyli bez zaplecza infrastrukturalnego, gdzie powstają laboratoria i są przyjmowani badacze ze świata nie rozwiniemy się, nie będziemy w stanie ścigać się z gospodarkami europejskimi i światowymi - podkreślała Anna Budzanowska.

Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, odczytał z kolei na uroczystości na placu budowy ośrodka list prezydenta Andrzeja Dudy. "Żywność ma znaczenie strategiczne, a jej krajowa produkcja zapewnia Polakom bezpieczeństwo i dobrobyt. Dostępność płodów rolniczych o wysokiej jakości i ekologiczne technologie wytwarzania sprawiają, że polskie towary cieszą się też popularnością także za granicą, a ich eksport stanowi duży wkład w bilans handlowy” - napisał prezydent RP. Podkreślił zarazem, że aby utrzymać tę pozycję na rynku międzynarodowym konieczne jest stałe poszukiwanie i wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. „Dlatego jestem przekonany, że powstający obiekt, dzięki wyposażeniu w najnowocześniejszą tego rodzaju infrastrukturę w Małopolsce i całym południowym regionie kraju, przysłuży się dobrze gospodarce narodowej oraz zdrowiu i jakości życia naszych rodaków” - stwierdził w liście prezydent Duda.

Wideo

Materiał oryginalny: Uniwersytet Rolniczy buduje centrum, które będzie pracować nad żywnością przyszłości - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie