Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - z tradycją w nowoczesność

Redakcja

Trochę historii

Nasza Uczelnia powstała w 1925 r. pod nazwą Wyższego Studium Handlowego jako trzecia w Polsce wyższa szkoła handlowa. Była szkołą prywatną, założoną z inicjatywy doktora nauk technicznych Arnolda Bollanda i doktora praw Albina Żabińskiego.

Dr A. Bolland był pierwszym rektorem. Początkowo Wyższe Studium Handlowe mieściło się w budynku przy ulicy Kapucyńskiej, a od 1927 r. przy ulicy Sienkiewicza. W 1938 r. zostało wliczone w poczet szkół akademickich pod nazwą Akademii Handlowej w Krakowie. 6 listopada 1939 r. Akademia Handlowa podzieliła tragiczny los uczelni krakowskich – jej profesorowie zostali podstępnie aresztowani podczas „Sonderaktion Krakau”, a sama Uczelnia została zdewastowana i zamknięta. W czasie okupacji hitlerowskiej Uczelnia prowadziła tajne nauczanie. Rektorem był wówczas drugi współzałożyciel szkoły – dr praw Albin Żabiński.

Działalność Uczelni po wojnie wznowiono oficjalną inauguracją roku akademickiego 1944/1945 w dniu 8 maja 1945 r., ale regularne wykłady odbywały się już od połowy marca tegoż roku. W 1950 r. Akademię Handlową upaństwowiono i przekształcono w Wyższą Szkołę Ekonomiczną. W 1952 r. główną siedzibą Uczelni stał się gmach dawnej Fundacji księcia Aleksandra Lubomirskiego przy ul. Rakowickiej 27. W 1974 r. WSE przemianowano na Akademię Ekonomiczną, a w 2007 r. Uczelnia zmieniła nazwę na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (pierwszy uniwersytet ekonomiczny w Polsce).

UEK dziś

Ten historyczny przełom, który dokonał się w dziejach Uczelni, jest potwierdzeniem renomy, którą się cieszy jako nowoczesna instytucja naukowa i edukacyjna, pozostająca w ścisłej czołówce polskich uczelni i współtworząca elitę polskiej gospodarki. Przywiązanie naszej społeczności akademickiej do najgłębszych wartości europejskiej tradycji uniwersyteckiej przypieczętowane zostało podpisaniem w 2008 r. Magna Charta Universitatum, dokumentu potwierdzającego determinację zachowania najwyższych standardów w realizowanej przez nas misji.

Obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie jest jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce, niezmiennie zajmuje wysokie miejsca na listach rankingowych przygotowywanych przez prestiżowe czasopisma. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego, uprawnienia do prowadzenia wszystkich form i stopni studiów, kształci ponad 20 tysięcy studentów.

Uniwersytet dysponuje liczną wysoko wykwalifikowaną kadrą profesorów i pomocniczych pracowników naukowych i dydaktycznych. Metodyka i programy nauczania są nieustannie udoskonalane. Uczelnia współpracuje z ponad 200 uczelniami z całego świata, realizuje międzynarodowe programy badawcze, uczestniczy w wymianie naukowców i studentów. Prowadzi wielostronną współpracę w ramach globalnych i europejskich sieci (NIBES – Network of International Business and Economic Schools, EMBS – European Management and Business Sciences Consortium), umożliwiającą studentom zdobycie certyfikatów, sygnowanych przez 15 uczelni zagranicznych. Uczelnia jest także członkiem prestiżowych międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń, takich jak: European University Association (EUA), Association of European School of Planning (AESOP), European Association for International Education (EAIE), Networked European Software&Services Initiative (NESSI), University Network of European Capitals of Culture (UNECC ). W 2005 r. Uczelnia (jako pierwsza polska szkoła wyższa) przystąpiła do Stowarzyszenia Aleksander Von Humboldt – sieci europejskich i południowoamerykańskich szkół wyższych, organizującej corocznie konferencje naukowe dotyczące zagadnień i praktyk biznesowych.

Działalność naukowo-badawcza

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie należy do największych uczelni ekonomicznych w Polsce, jest uznaną placówką naukowo-badawczą o wysokiej renomie w kraju i za granicą. Pracownicy naukowo-dydaktyczni Uczelni to sprawdzona i renomowana kadra teoretyków i praktyków, ceniona w Polsce i za granicą. Kadrę naukowo-dydaktyczną Uniwersytetu tworzy 733 nauczycieli akademickich, w tym 61 profesorów tytularnych i 67 osób ze stopniem doktora habilitowanego. Działalność naukowa Uczelni obejmuje szeroki obszar naukowo-badawczy, mieszczący się w trzech dyscyplinach naukowych: ekonomii, naukach o zarządzaniu i towaroznawstwie.

Wyrazem aktywności naukowej pracowników Uczelni są uzyskane stopnie naukowe, a także wyróżnienia i nagrody za prace naukowo-badawcze. Efektem prac autorskich są publikacje naukowe, artykuły publikowane w czasopismach krajowych i zagranicznych. Znaczny udział w konferencjach i sympozjach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, owocuje licznymi referatami oraz nawiązywaniem współpracy z uczelniami zagranicznymi. Pracownicy są także autorami opracowań na rzecz praktyki gospodarczej oraz autorami wielu cennych na rynku edukacyjnym podręczników i książek.

Jedyny taki kampus

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, usytuowany w ścisłym centrum miasta, może oczarować imponującą infrastrukturą. Cały kampus Uczelni, leżący przy ul. Rakowickiej 27, zajmuje siedem hektarów powierzchni. W jego skład wchodzą: zabytkowy Budynek Główny oraz towarzyszące mu obiekty: Księżówka, Stróżówka, Domek Ogrodnika oraz pawilony A, B, C, D, E i najnowszy G, nowy budynek Wydziału Finansów, budynek biblioteki, Ustronie (dawny akademik) oraz okazały kompleks sportowo-dydaktyczny, składający się z dwóch budynków z krytą pływalnią, pełnowymiarową halą sportową, siłownią i dużymi salami konferencyjnymi. Budynek ten w 1999 r. został uznany za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej architektury. SARP nagrodził jego twórcę – Romualda Loeglera – medalem „Za wybitne dzieło architektoniczne zrealizowane w 1999 r.”.

Do Uczelni należą także dwa budynki znajdujące się poza kampusem – przy ul. Sienkiewicza 4 (z 1927 r.) i Sienkiewicza 5 (z 1931 r.). Do dyspozycji studentów pozostają nowoczesne sale wykładowe, biblioteka, laboratoria specjalistyczne i sale komputerowe, nowoczesna wielofunkcyjna hala sportowa (o powierzchni 51 x 28 m), ozonowany kryty basen o niemal olimpijskich wymiarach (25 x 12,5 m), kort tenisowy, boisko i siłownia. Uczelnia zadbała też o dobro studentów niepełnosprawnych – wszystkie budynki zlokalizowane na kampusie posiadają podjazdy bądź windy dla osób upośledzonych ruchowo i sanitariaty przystosowane do ich potrzeb.

Rok 2012 przyniósł kolejny przykład stałej dbałości Uczelni o jakość studiowania – Pawilon G. Usytuowany tuż przy bramie wjazdowej od ul. Rakowickiej, nowoczesny budynek dydaktyczny został uroczyście otwarty 25 kwietnia b.r. Jego wnętrze kryje 13 sal wykładowych, wśród nich 2 sale konferencyjne oraz salę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sale wyposażone są w bardzo nowoczesne rozwiązania służące dydaktyce, m.in. w specjalne tablice interaktywne. Budowa Pawilonu G została częściowo sfinansowana ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

UEK - kierunki studiów

ADMINISTRACJA
ANALITYKA GOSPODARCZA
EKONOMIA
Ekonomia menedżerska
Gospodarowanie nieruchomościami
Przedsiębiorczość i innowacje
Strategie rozwoju biznesu
Strategie rozwoju społeczno-ekonomicznego
Zarządzanie i doradztwo personalne
EUROPEISTYKA
FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
Bankowość
Corporate Finance&Accounting
Doradztwo inwestycyjne
Doradztwo podatkowe
Finanse i administracja publiczna
Finanse przedsiębiorstw
International Finance&Accounting
Projektowanie i finansowanie ochrony środowiska
Rachunkowość i rewizja finansowa
Rynki finansowe
Ubezpieczenia
GOSPODARKA I ADMINISTRACJA PUBLICZNA
GOSPODARKA PRZESTRZENNA
Planowanie i inżynieria przestrzenna
Rozwój regionalny
Strategie rozwoju regionalnego
Zarządzanie miastem
INFORMATYKA I EKONOMETRIA
Informatyka ekonomiczna
Modelowanie i prognozowanie procesów gospodarczych
Zarządzanie informacjami
INFORMATYKA STOSOWANA
Inżynieria oprogramowania
Systemy informacyjne
MIĘDZYNARODOWE STOSUNKI GOSPODARCZE
Ekonomia Biznesu Międzynarodowego
Handel zagraniczny
International Business
Logistyka międzynarodowa
RACHUNKOWOŚĆ I CONTROLLING
Controlling
Rachunkowość
SOCJOLOGIA
Problemy społeczne
Studia miejskie
STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE
Polityka i komunikacja międzynarodowa
Studia wschodnie
Zarządzanie międzynarodowe
TOWAROZNAWSTWO
Ekologia wyrobów
Handlowo-celna
Menedżer produktu
Product Manager
Zarządzanie jakością wyrobów
TURYSTYKA I REKREACJA
Hotelarstwo i gastronomia
Turystyka międzynarodowa
ZARZĄDZANIE
Controlling i zarządzanie finansami przedsiębiorstw
Funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw
Marketing/Marketing międzynarodowy
Rachunkowość
Zarządzanie firmą
Zarządzanie sprzedażą w produkcji i handlu
Zarządzanie turystyką i hotelarstwem
Zarządzanie zasobami ludzkimi
Zarządzanie zasobami niematerialnymi
ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI
Zarządzanie i inżynieria produkcji kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej
Zarządzanie i inżynieria produkcji żywności
Zarządzanie i inżynieria w przemyśle lekkim

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - z tradycją w nowoczesność - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto