Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unijny NIP

KaK
Przedsiębiorcy handlujący z krajami UE, przed 1 maja muszą przyjść do urzędów skarbowych, by zarejestrować się i złożyć wniosek o NIP, który będzie obowiązywać na terenie Unii Europejskiej.

Przedsiębiorcy handlujący z krajami UE, przed 1 maja muszą przyjść do urzędów skarbowych, by zarejestrować się i złożyć wniosek o NIP, który będzie obowiązywać na terenie Unii Europejskiej. Gdy tego nie dopilnują, po wejściu Polski na wspólny rynek byliby dwukrotnie obciążeni podatkiem VAT - w kraju i za granicą. Wczoraj urzędy skarbowe rozpoczęły przyjmowanie wniosków. Ale nie było szturmu ludzi, czego wcześniej bardzo się obawiano.

- Wszystko przebiega sprawnie, bez tłoku. W pierwszym dniu rejestracji każdy z urzędów skarbowych przyjął w tej sprawie po kilkadziesiąt osób - relacjonuje Michał Wierzchowski, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie.

- U nas do wczesnego popołudnia było ich ponad 30. Z obsługą daliśmy sobie radę bez problemu i na pewno nie kosztem innych podatników, których teraz nie brakuje. Bo kwiecień to gorący okres - poinformowano nas w Urzędzie Skarbowym Kraków-Stare Miasto.

Wszystkie małopolskie urzędu skarbowe uruchomiły specjalne stanowiska do obsługi przedsiębiorców ubiegających się o unijny NIP. Przygotowano wystarczającą ilość formularzy. Można je wydrukować także z internetu. Nie brakuje osób, które wypełnione wnioski nadesłały pocztą. Pełen bilans pierwszego dnia, będzie więc znany dopiero dziś.

- 1 maja to graniczna data tylko dla tych, których już teraz wiążą transakcje z firmami i instytucjami państw UE. I to oni w pierwszej kolejności powinni przyjść do urzędu. Natomiast przedsiębiorcy, którzy dopiero planują taką działałność, mogą formalności urzędowe załatwić w późniejszym terminie, także po 1 maja - uspokaja Michał Wierzchowski.

Wczoraj weszła w życie nowa ustawa o VAT. To właśnie ona wprowadza dodatkowe obowiązki dla polskich firm, prowadzących działalność na europejskim rynku. Największą grupą są firmy handlowe, importujące i eksportujące towary. Ale dotyczy to też m.in. firm transportowych.

Rejestracja w urzędzie skarbowym i uzyskanie numeru NIP z identyfikującym państwo skrótem PL pozwoli im uniknąć podwójnego opodatkowania podatkiem VAT od obrotu towarów i usług.

Na razie nie wiadomo, w jakim terminie od złożenia papierów, otrzyma się unijny NIP.

- To zależy przede wszystkim od liczby napływających wniosków. Zdajemy sobie sprawę, że to pilne, a czasu jest niewiele. Mogę zapewnić, że urzędy skarbowe będą je rozpatrywać w pierwszej kolejności, traktując absolutnie priorytetowo - zapewnia Michał Wierzchowski.

Potrzebne formularze:

- VAT-R wraz z załącznikiem VAT-R/UE

- potwierdzeniem zarejestrowania będzie druk VAT-5UE zawierający respektowany w UE numer identyfikacji podatkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto