Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Reduta się korkuje. Wszystko przez intensywną zabudowę. Władze Krakowa szukają rozwiązań [ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Przy ulicy Reduta na Prądniku Czerwonym od wielu lat powstają nowe budynki mieszkalne. Efektem tego w rejonie narasta wzmożony ruch samochodowy. Najgorsze są godziny popołudniowe, gdy mieszkańcy wracają z pracy. Urzędnicy zdają sobie sprawę z problemu, ale na chwilę obecną nie mają żadnych rozwiązań.

FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje

"Ta ulica została oddana do użytku 4 lata temu i na chwilę obecną jest nieprzejezdna. Do tego po nowym roku zostaną tam oddane 4 duże bloki mieszkaniowe. W planach jest budowa następnych bloków" - napisał do nas jeden z mieszkańców.

Na przebudowanej ulicy są wydzielone miejsca parkingowe wzdłuż chodnika. Tworzą one zwężenia na ulicy, efektem czego na wybranych odcinkach w jednym momencie mogą przejechać auta tylko w jednym kierunku. Nietrudno wyobrazić więc sobie, że przy dużym natężeniu ruchu robią się tam spore korki i utrudnienia.

Do tego problematyczne jest skrzyżowanie ul. Reduta z Bohomolca. To wjazd do wielu osiedli i nowych bloków. Auta wyjeżdżające z Reduty w lewo dodatkowo korkują ulicę. Analogicznie jest, gdy samochody skręcają w lewo z Bohomolca w Redutę.

Urzędnicy zdają sobie sprawę z problemów okolicznych mieszkańców, ale na razie nie widać żadnego rozwiązania. - Będziemy o tym rozmawiać z radą dzielnicy. Oczywiście moglibyśmy zlikwidować parkowanie, ale spowoduje raz, że mieszkańcy stracą część miejsc postojowych, a dwa na ulicy zrobi się większy tranzyt - mówi Sebastian Kowal z biura Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Rozwiązaniem mogłoby być też stworzenie ronda na skrzyżowaniu ul. Reduta i Bohomolca. - Rzeczywiście, nawet rondo jajkowe, czy naleśnikowe ułatwia ruch. Sprawdzimy geometrię drogi pod tym względem, czy jest możliwe takie rozwiązanie – dodaje Kowal. Pełna przebudowa układu drogowego na rondo to natomiast pieśń przyszłości. Bo takie zadanie trzeba wpisać do budżetu miasta i znaleźć na nie pieniądze, co w czasach kryzysu nie jest łatwe.

Intensywna zabudowa wzdłuż ulicy Reduta. Problemy wychodzą po latach

Przy ulicy Reduta od kilku lat trwa intensywna zabudowa mieszkaniowa. Deweloperzy przez lata mieli tu Eldorado budowlane, a nowe bloki cały czas powstają. Za budową nowych osiedli nie poszła jednak jakaś przemyślana rozbudowa okolicznego układu drogowego. Ulica Reduta rzeczywiście została przebudowana kilka lat temu, ale jak widać teraz, nie jest wystarczająca do obsługi narastającego ruchu.

Tuż przy parku Reduta, budowane są kolejne bloki. W ostatnich latach, w rejonie ul. Reduta powstało kilkanaście nowych bloków mieszkalnych wielorodzinnych i osiedli. Obecnie budowane są kolejne cztery bloki, które mają zostać oddane w połowie 2021 roku.

Zabudowa przy ulicy Reduta, bloki kosztem zieleni

O problemach w rejonie ulicy Reduta pisaliśmy wielokrotnie. Rok temu na wysokości ulicy Sabały zaczęto budowę kilku bloków w miejscu, gdzie w planie miejscowym spory teren był przewidziany pod zieleń. Deweloperzy zdążyli jednak dostać pozwolenie budowlane przed wejściem w życie planu. Nowe bloki powstały, lub wciąż powstają, wzdłuż ul. Reduta aż do ulicy Bohomolca i od tej strony ogradzają park Reduta.

Pod względem zabudowy okolica nie ma szczęścia. W 2017 roku opisywaliśmy sprawę bloku przy ul. Reduta, na którego budowę urzędnicy wydali pozwolenie niezgodne z przepisami. Okoliczni mieszkańcy nie zostali wcześniej poinformowani o toczących się postępowaniach administracyjnych. W ten sposób zagęszczono zabudowę, a mieszkańcy starych i nowych bloków zaglądają sobie w okna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ulica Reduta się korkuje. Wszystko przez intensywną zabudowę. Władze Krakowa szukają rozwiązań [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto