Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ukryta dekada" w Bunkrze Sztuki

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
W grudniu w krakowskim Bunkrze Sztuki zainstalowano wystawę "Ukryta dekada", która obrazuje dokonania polskiego video art'u, którego początki sięgają lat 1985-1995.

- Wystawa stanowi część długofalowego projektu badawczego, edytorskiego i wystawienniczego Centrum Sztuki WRO, którego celem jest zebranie, opracowanie i udostępnienie prac artystów polskich stworzonych przy użyciu wideo i pierwszych technik cyfrowych w latach 1985-1995. Centrum Sztuki WRO udało się zgromadzić i zarchiwizować ponad 400 materiałów wideo z tego okresu. Są to zarówno samodzielne prace, jak różnorodne zapisy i dokumentacje, materiały robocze, wreszcie nieukończone fragmenty, destrukty i rekonstrukcje – podają materiały promocyjne.

- Ich kuratorski wybór ukazuje się właśnie na 4 płytach DVD, którym towarzyszyć będzie publikacja książkowa. Pierwsza wystawiennicza odsłona Ukrytej Dekady miała miejsce w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w maju tego roku podczas Biennale WRO 09. Obecna wystawa w Bunkrze Sztuki w przekrojowy sposób ukaże ten barwny i przełomowy dla kształtowania się dzisiejszej sztuki okres, nie tylko poprzez wybór taśm wideo, ale też wideo-instalacje – dodają.

O wystawie rozmawiamy z Piotrem Krajewskim, kuratorem i pomysłodawcą wystawy.

"Ukryta dekada" prezentuje ogromną część polskiej sztuki współczesnej, która do tej pory była pomijana. Co doprowadziło do tego, że artyści byli w stanie stworzyć coś tak intrygującego?

Po pracach zebranych na wystawie widać, jak ogromnie istotny był bunt i ironia, a przede wszystkim próba powiedzenia czegoś w zupełnie inny sposób. Artyści stawali sami przed kamerą i starali się zrobić coś, czego nikt wcześniej nie próbował. To były początki videoperformance’u. To było niesamowite novum, że nagle zamiast publiczności pojawiła się kamera.

Na czym polega historyczna wartość tych materiałów video?

To niedoskonałe medium – spixelizowane, o mocnych błędach technicznych – nakładało się na dziwaczną rzeczywistość. W Bunkrze Sztuki prezentujemy prace, które dzieją się w latach osiemdziesiątych oraz na początku lat dziewięćdziesiątych i doskonale obrazują, że tamte nasze miasta były jakimiś przedpotopowymi stworami.

Jak zmienił się odbiór prac z "Ukrytej dekady", które w momencie tworzenia były bardzo kontrowersyjne?

Te dwadzieścia lat to przede wszystkim zmiana świadomości nas odbiorców. Dzięki temu to, co kiedyś było traktowane jako dziwactwo, obecnie jest interpretowane jako wartościowe działanie. Uważam, że artyści zawsze wiedzieli, że robią coś ważnego. Tylko poza nimi istnieli ludzie, którzy powątpiewali w to, co oni wyczyniali.

Co motywowało twórców do tworzenia takich instalacji?

Prace jakie ukazuje „Ukryta dekada” to nie są instalacje, które były traktowane jako video do publicznego pokazywania. Wtedy nie było przestrzeni, gdzie możnaby prezentować taką sztukę. Wszystkie materiały, jakie zostały wtedy stworzone powstały z głębokiej potrzeby stworzenia czegoś, co będzie ważne dla samego artysty oraz osób z jego otoczenia.

Jakie cechy charakteryzują sztukę, o której mówimy?

Naiwność tworzywa, szczerość wypowiedzi oraz jej bezinteresowność – to są cechy, które na pierwszy rzut oka są widoczne w tych pracach.

"Ukryta dekada" wyeksploatowała wszystkie kontrowersyjne tematy?

Oczywiście nie można powiedzieć, że wszystko zostało wtedy powiedziane, ale wtedy został stworzony jakiś obszar, po którym artyści poruszają się i dzisiaj.


Ukryta Dekada 1985-1995 to czas w polskiej sztuce szczególny, okres kształtowania się i rozwoju nowych zjawisk artystycznych, pełen przemian, także społecznych, politycznych i cywilizacyjnych. Prowadzi od kontestacji rzeczywistości, zastygłej po stanie wojennym, do wyłonienia się sceny artystycznej w kształcie zapowiadającym jej obecny charakter. Rozpoczyna się indywidualnymi poszukiwaniami garstki twórców, którzy sięgnęli po względnie nowe medium; rozproszonych, działających poza ówczesnymi instytucjami sztuki, a kończy uznaniem twórczości wideo za istotną dziedzinę świata sztuk pięknych i zajęciem przez nią ważnej pozycji w sztuce współczesnej i jej instytucjach.






od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto