Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UJ produkuje wino i podbija Europę [zdjęcia, wideo]

Łukasz Żołądź
Łukasz Żołądź
W Łazach pod Krakowem na 3 hektarach rośnie 12 tysięcy krzewów winogron. Wino, produkowane z tych owoców zachwyca rynki europejskie.

Zobacz też: Studiuj na UJ i twórz gry wideo


Winnica należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 2005 roku pierwszy krzew zasadził rektor UJ prof. Karol Musioł. Winnica narodziła się z fascynacji Francją, jej winnicami i europejską tradycją produkcji uniwersyteckiego wina.

Jest częścią Rolniczego Zakładu Doświadczalnego UJ "Łazy". Jego powstanie było po części dziełem przypadku, a po części odpowiedzią na potrzeby dydaktyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego i działalność naukową Wydziału Farmacji, który kształci enologów.

- Najlepszą odmianą winorośli, świetnie znoszącą nasze warunki i dającą najlepszy smak wina, jest Seyval Blanc. Kolejne miejsca zajmują Bianca, Aurora, Jutrzenka, Muskat, z których otrzymujemy wina białe wytrawne - wylicza Adam Kiszka, który razem z żoną opiekuje się krakowską winnicą.

Częstymi gośćmi w Łazach są studenci, a także profesorowie i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnia chce w przyszłości prowadzić tu zajęcia z uprawy winorośli i produkcji wina.

Czempiony z Krakowa

Wino z trzyletniej winorośli w 2008 roku otrzymało wyróżnienie za debiut wśród win z ośmiu uniwersytetów europejskich na międzynarodowym konkursie, organizowanym przez Uniwersytet w Mariborze.

Dwa lata później, w 2010 roku w tym samym konkursie zajęło pierwsze miesce, pokonując 19 konkurentów. Wino Novum Hibernal uzyskało tytuł czempiona w kategorii białych wytrawnych. W marcu 2011 roku tytułem tym uhonorowano dwa kolejne wina: czerwone Rondo i biała Jutrzenka z 2009 roku.

Z UJ na europejskie stoły

We wrześniu ruszają zbiory tegorocznych plonów. - Z jednego hektara, w zależności od zbiorów, udaje się otrzymać od dwóch do siedmiu tysięcy butelek trunku rocznie, 20 różnych odmian win - mówi Adam Kiszka.

Krakowskie wino podawane jest głównie podczas oficjalnych spotkań, uroczystości uniwersyteckich, państwowych i międzynarodowych, ale można je kupić w firmowym sklepie w winnicy (koszt jednej butelki to 43 zł). W leżakowni w Łazach jest  około 10 tysięcy litrów wina Novum, przeznaczonych na europejskie targi i konkursy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto