Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Zespołu Szkół " od kuchni" w Radiu Gdańsk i w Centrum Informatycznym

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka

Dnia 4 października 2019 r. uczniowie klasy: 1_ti4 i 2_ti uczestniczyli w wycieczce do Radia Gdańsk i na Politechnikę Gdańską do Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

W radiu, już na samym początku przywitał nas serdecznie jeden z pracowników Radia Gdańsk. Był on naszym przewodnikiem po miejscu, w którym rodzą się i idą w świat wiadomości radiowe z naszego regionu oraz gdzie tworzy się i rejestruje muzykę.

Początki Radia przypadają na 13 czerwca 1945 r. – funkcjonowało ono jako stacja samodzielna, następnie oddział Polskiego Radia, który przygotowywał kilka godzin programu, by w pozostałym czasie retransmitować jedynie program ogólnopolski. Obecnie Radio Gdańsk to jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizująca odrębne programy regionalne, nadawane na teren poszczególnych województw.

W radiu uczniowie zobaczyli ogromną audiotekę z tysiącami płyt i poznali historię rozwoju rejestratorów dźwięku, na których przez lata pracowali radiowcy.

Obok realizacji programu Radio Gdańsk prowadzi działalność nagraniową. Dysponuje studiami nagraniowymi, z których korzystali m.in.: zespół Myslovitz, Anita Lipnicka i John Porter, Jean-Michel Jarre, Jan Kaczmarek, Shakira, Patrycja Markowska.

Po spotkaniu w radiu uczniowie wraz z opiekunami udali się do nowego budynku wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, w którym zwiedzili Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej - CI TASK.

Centrum Informatyczne TASK jest samodzielną jednostką organizacyjną afiliowaną przy Politechnice Gdańskiej, której zadaniem jest zapewnienie środowisku akademickiemu Trójmiasta dostępu do krajowej i światowej sieci informatycznej oraz utrzymanie i udostępnianie komputerów dużej mocy obliczeniowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć superkomputer o nazwie TRYTON. Jest on pierwszym w Polsce superkomputerem, który przekroczył kolejną barierę wydajności: biliard operacji na sekundę. Moc obliczeniowa tego superkomputera wynosi 1,216 PFLOPS.

Informacja :Nauczyciele przedmiotów informatycznych,
mgr inż. M. Popik, mgr D. Żulpo

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto