Uczelnie, z których wychodzą multimilionerzy. Krakowskie szkoły wyższe w rankingu Pracowni Ekonomicznej 2033

OPRAC.: (MM)
AGH - kuźnia milionerów
AGH - kuźnia milionerów Andrzej Banaś
Najnowszy ranking uczelni mierzony majątkiem absolwentów potwierdza, że to na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kształci się najwięcej przyszłych multimilionerów. Według danych, do których dotarli autorzy zestawienia, siedem uczelni w Polsce może pochwalić się przynajmniej trzema absolwentami, którzy są w posiadaniu majątku przewyższającego 100 milionów euro. AGH - dodajmy - nie jest w tym gronie jedyną krakowską uczelnią.

FLESZ - Skuteczny nie tylko na boisku. Wszystkie biznesy Lewego

Maturzyści właśnie podejmują ważne życiowe decyzje - o wyborze uczelni i kierunku studiów. Pomoc dla nich stanowią rozmaite rankingi, pokazujące atuty poszczególnych szkół wyższych. W najbardziej prestiżowym, niezwykle rozbudowanym Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw, krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła w tym roku 4. miejsce w zestawieniu ogólnym uczelni, a jednocześnie 2. miejsce w kategorii uczelni technicznych.

To nie jedyny ranking, w którym AGH jest w gronie liderów. Uczelnia pochwaliła się teraz, że według rankingu przygotowanego przez Pracownię Ekonomiczną 2033 już po raz czwarty okazała się tą, która wykształciła najwięcej absolwentów z majątkami przekraczającymi 100 mln euro.

Ranking Pracowni Ekonomicznej 2033 jest tworzony - jak przekazują jego autorzy - w oparciu o wszelkie dostępne informacje publiczne, takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna – sprzedaży, fuzje itp.). Dane o wykształceniu absolwentów-multimilionerów były wyszukiwane również w sposób niestandardowy, kuluarowy, ponieważ - tłumaczy Pracownia - wiele majętnych osób, ceniąc swoją prywatność, nie udostępnia żadnych informacji na ten temat.

Ten ranking uczelni pod względem liczby absolwentów, którzy zostali milionerami, opracowywany jest od czterech lat. Składa się z trzech części. Pierwsza nadaje miejsca rankingowe uczelniom zależnie od liczby absolwentów z majątkiem powyżej 100 mln euro.

AGH zwycięża w rankingu od pierwszej jego edycji. Według danych, do których dotarli autorzy rankingu, siedem uczelni w Polsce może obecnie pochwalić się przynajmniej trzema absolwentami, którzy są w posiadaniu majątku przewyższającego 100 mln euro. Co warto podkreślić - do tego grona dołączył właśnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Najnowsze zestawienie (edycja 2020) wygląda następująco:
1. miejsce - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - 11 absolwentów z majątkiem powyżej 100 mln euro (w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem to wzrost o jedną osobę)
2. Uniwersytet Warszawski - 10 takich absolwentów
3. Politechnika Warszawska - 6
4. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - 4
5. miejsce ex aequo: Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Wrocławska i Politechnika Łódzka - po 3 absolwentów-multimilionerów.

Komentując kolejne zwycięstwo AGH w tym rankingu, jego autorzy zaznaczają, że Uniwersytet Warszawski nie daje za wygraną i przybliżył się do krakowskiej uczelni (UW zyskał w ciągu roku dwóch nowych "stumilionerów") i dzieli je teraz różnica jednego multimilionera. "Skąd takie przyspieszenie warszawskiego uniwersytetu? To między innymi główny beneficjent branży gier komputerowych. Czy zatem przyszły rok przyniesie detronizację jedynego jak dotąd lidera w tej kategorii?" - zastanawia się Pracownia Ekonomiczna 2033.

Uniwersytet Warszawski ponadto po raz pierwszy został liderem pod względem wartości majątku reprezentowanego przez najbogatszych absolwentów - detronizując tym samym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który dotąd zajmował 1. miejsce. W tej części rankingu, w której sklasyfikowano uczelnie pod względem majątku ich najbogatszych absolwentów, AGH znalazła się tym razem na 4. miejscu, ponadto spośród uczelni z Krakowa zadebiutował tutaj Uniwersytet Ekonomiczny, na 10. miejscu.

Według informacji, do których dotarła Pracownia Ekonomiczna 2033, najwięcej absolwentów uczelni, którzy mogą pochwalić się majątkiem przekraczającym 100 mln euro, kształciło się w Warszawie - to 22 osoby. Kraków w rankingu miast zajmuje drugie miejsce, z 20 absolwentami-multimilionerami. Zarówno w stolicy Polski, jak i stolicy Małopolski przybyło w ciągu roku po trzy takie osoby. W Krakowie uczelniami publicznymi, które kończyli multimilionerzy, oprócz tych sklasyfikowanych w rankingu są (i stanowią "zaplecze rankingu"): Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy. Dodajmy, że na 3. miejscu w rankingu miast uplasował się Wrocław, z siedmioma multimilionerami.

Autorzy rankingu, zwracając się do maturzystów, dla których może on być pomocny, podkreślają, że: "ukończenie tej czy innej uczelni nie jest gotową receptą na sukces. Studia to nie tylko czas nauki, ale czas na poznawanie wielu ludzi. I właśnie ta część przykuwa w naszych milionerach dużo uwagi. Znajomości zawarte na studiach powodują, że ludzie zaczynają robić ze sobą biznes, który w części przypadków przeradza się w wielki sukces. Pamiętajcie również, że 1/3 wszystkich „stu milionerów” nie skończyła żadnej uczelni" - dodają.

Wideo

Materiał oryginalny: Uczelnie, z których wychodzą multimilionerzy. Krakowskie szkoły wyższe w rankingu Pracowni Ekonomicznej 2033 - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie