Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy zapraszani na posiłki, dzieci z Ukrainy - do przedszkoli. Pomagają też miasta partnerskie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uchodźcy mogą skorzystać z darmowych posiłków wydawanych przy dawnej galerii Plaza
Uchodźcy mogą skorzystać z darmowych posiłków wydawanych przy dawnej galerii Plaza Andrzej Banaś
Przy dawnym centrum handlowym Plaza przy al. Pokoju w Krakowie stanęły namioty, w których uchodźcy z Ukrainy mogą zjeść ciepły posiłek. Dziennie ma być tam wydawanych około dwa tysiące porcji. Gdy część uchodźców zatrzymuje się w Krakowie i znajduje tu wsparcie, szuka pracy i posyła dzieci do szkół, inni mogą zdecydować się na dalszą podróż, ponieważ w zapewnieniu schronienia uchodźcom władzom Krakowa pomagają miasta partnerskie. Wkrótce np. szwajcarska Solura przyjmie do siebie 50 uchodźców, którzy uciekając przed wojną na Ukrainie znaleźli w czasowe schronienie w stolicy Małopolski.

FLESZ - Rower alternatywą dla rosnących cen paliw

od 16 lat

Wydawanie posiłków przed Plazą uruchomił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z organizacją World Central Kitchen (WCK).
Organizacja ta pojawia się w miejscach kryzysów humanitarnych. Ludziom poszkodowanym przez wojny, ale również klęski żywiołowe rozdaje za darmo ciepłe posiłki. W obliczu wojny na Ukrainie organizacja zaczęła gotować posiłki na Ukrainie oraz na granicy Ukrainy z Polską, Węgrami, Rumunią i Mołdawią. Działa też w Warszawie i Krakowie.

W namiotach przed nieczynną galerią Plaza można zjeść dania gorące, obiadowe. Na posilających się czekają też napoje. Z posiłków mogą skorzystać osoby, które przybyły z Ukrainy po 24 lutego i posiadają dokumenty potwierdzające przekroczenie granicy. Ale przedstawiciele WCK zapraszają też i innych potrzebujących. Przypomnijmy, że w dawnej Plazie zorganizowany jest jeden z miejskich punktów zakwaterowania dla uchodźców, goszczący ponad 300 osób, a także Szafa Dobra - miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie zapatrzyć się w potrzebną odzież, przekazywaną przez darczyńców.

W zapewnieniu schronienia uchodźcom władzom Krakowa pomagają miasta partnerskie. Odpowiadając pozytywnie na apel prezydenta Jacka Majchrowskiego, szwajcarska Solura przyjmie do siebie 50 osób, które po ucieczce z Ukrainy dotychczas przebywały w stolicy Małopolski. W piątek 1 kwietnia zorganizowany zostanie transport z Krakowa do tego miasteczka. Zbiórka dla chętnych - przy stadionie miejskim na ul. Reymonta 20 od godziny 14.30. Podróż do Solury odbędzie się autokarem. Na miejscu 24 osoby zostaną ulokowane w jednym większym miejskim budynku, a pozostałych 26 uchodźców w mieszkaniach, którymi dysponuje miasto Solura. Zapewnione jest wyżywienie, bezpłatny dostęp do pomocy społecznej, medycznej oraz do edukacji dla dzieci i młodzieży. Szwajcarzy deklarują też pomoc uchodźcom w znalezieniu zatrudnienia.

W Krakowie już kilka tysięcy dzieci i młodych ludzi trafiło do szkół i przedszkoli. Kilkadziesiąt szkół postanowiło utworzyć oddziały przygotowawcze, w których przybysze uczą się języka polskiego. Obecnie trwa w Krakowie rekrutacja na rok szkolny 2022/2023 do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w samorządowych szkołach podstawowych. Jak przekazują magistraccy urzędnicy, mogą do niej przystąpić także dzieci uchodźców z Ukrainy. Zapisy odbywają się za pomocą elektronicznego serwisu rekrutacyjnego Formico. Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola możliwe jest do 31 marca.

Krakowian, którzy chcieliby wesprzeć Ukraińców, przekazując dary, Urząd Miasta informuje, że najbliższa niedziela, 27 marca, będzie ostatnim dniem miejskiej zbiórki indywidualnej dla Ukrainy. "Dziękujemy wszystkim darczyńcom za hojność i zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym. To m.in. za sprawą wsparcia krakowian, do objętej wojną Ukrainy wyjechało ok. 650 ton darów. Mieszkańcy z dnia na dzień stali się wolontariuszami, a to wyjątkowy gest dla naszych sąsiadów" - podkreślają urzędnicy.

Miejska zbiórka od indywidualnych darczyńców dobiega końca, ponieważ w ramach obowiązującej już specustawy dotyczącej pomocy uchodźcom w Polsce samorządy otrzymują od rządu refundację poniesionych kosztów na rzecz obywateli Ukrainy. Zbiórka prowadzona w Hali 100-lecia KS Cracovii przy al. Focha 40 będzie trwała jeszcze tylko w sobotę i niedzielę w godz. 10-15.

Natomiast nadal miasto będzie przyjmować dary od zorganizowanych grup - instytucji, firm lub organizacji, które zbierają dary w swoich placówkach z zamiarem przekazania ich miastu, a następnie potrzebującym uchodźcom wojennym. Zebrane przez siebie rzeczy powinny przewieźć do hali magazynowej NOHO Logistic przy ul. Bartników 10 lub do Centrum Logistycznego MG Logistic przy ul. Półłanki 18.

Dodajmy, że w Krakowie nie milkną protesty przeciwko wojnie i demonstracje mówiące o solidarności z Ukrainą. W piątek (25.03) w południe na Rynku Głównym pod pomnikiem Mickiewicza odbywała się manifestacja Ukraińców. Tego samego dnia Kraków stał się jednym z polskich miast, w których demonstrowano pod hasłem: "Najpierw ludzie, potem zyski". Akcję zorganizował Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. "Kryzys klimatyczny i wojna mają podobne źródła: chęć nieprzejednanej władzy, wzrostu kosztem świata, imperializm, paliwa kopalne. Świat będzie bezpieczny dopiero wtedy, kiedy Ukraina (jak i każde inne państwo świata) będzie bezpieczna. Слава Україні!" - napisali w mediach społecznościowych organizatorzy. Pod Wieżą Ratuszową na krakowskim Rynku młodzi ludzie pojawili się z takimi hasłami jak np. "Wolna Ukraina, nie gaz Putina" czy "Dłuższy stół - a nie wyższy mur".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uchodźcy zapraszani na posiłki, dzieci z Ukrainy - do przedszkoli. Pomagają też miasta partnerskie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto