Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twierdza Kraków: kto odpowie za wyburzenie bunkrów? Jan Janczykowski: trudno karać za taki błąd

Anna Agaciak
Zniszczone niemal doszczętnie bunkry fortu Twierdzy Kraków, przy ul. Słonecznej w Bibicach były w ewidencji zabytków. Nie miały wprawdzie jeszcze karty ewidencyjnej, ale powinny podlegać ochronie. Tymczasem podwładni wojewódzkiego konserwatora zabytków błędnie poinformowali właściciela działki z bunkrami, że nie są one chronione.

Co więcej, sam konserwator Jan Janczykowski o wyburzeniach dowiedział się w sobotę (rozbiórka zaczęła się w piątek i trwała do poniedziałku), ale nie zareagował. Nasza reporterka telefonowała w tej sprawie do konserwatora w niedzielę. Powiedział tylko, że w wolny od pracy dzień ma prawo do prywatności i szybko odłożył słuchawkę. - Mogłem zacząć działać dopiero w poniedziałek i zaraz przygotowałem pismo wstrzymujące prace - wyjaśniał wczoraj Janczykowski.

Środowisko miłośników fortyfikacji jest oburzone postawą konserwatora i uważa, że powinien on ponieść konsekwencje. - Gdy 150-letnia parowozownia na warszawskiej Pradze została zburzona, wojewoda mazowiecki zdymisjonował konserwator Barbarę Jezierską, która nie zdołała skutecznie przeciwdziałać rozbiórce zabytku - mówi proszący o anonimowość historyk.

Joanna Sieradzka, rzecznik wojewody małopolskiego zapewnia, że Stanisław Kracik zapozna się ze szczegółami tej sprawy. - Będzie je wyjaśniał z konserwatorem - mówi rzeczniczka. - Jeśli pojawią się wątpliwości, skonsultuje je z Generalnym Konserwatorem Zabytków.

Lidia Klupsz, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Icofort stwierdza, że zburzenie bunkrów jest ogromną stratą. - Twierdza Kraków to całość, a nie poszczególne forty czy elementy - mówi. - W Polsce zabytki chronione są słabo. Powołane do tego instytucje nawzajem przerzucają się odpowiedzialnością. Uważam, że urząd wojewódzkiego konserwatora zabytków powinien być wzmocniony etatowo, aby pracownicy mogli wnikliwiej przyglądać się każdej sprawie.

Robert Tomaszewski, właściciel działki i sprawca wyburzenia bunkrów jest zaskoczony aferą, jaka wybuchła. Zapewnił dziennikarzy, że zanim przystąpił do porządkowania swej działki, pytał konserwatora o opinię na temat zagłębionych w grunt budowli. Otrzymał odpowiedź, że nie jest to teren objęty ochroną. Starosta krakowski też nie wniósł zastrzeżeń. Dlatego rozpoczął wyrównywanie terenu.

Tomaszewski nie ukrywa, że na części działki chce, zgodnie z planem zagospodarowania, rozpocząć działalność usługową.

***

Pytamy Jana Janczykowskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków

Inwestor przed przystąpieniem do wyburzenia elementów fortyfikacji zwrócił się do konserwatora o opinię. Dowiedział się, że obiekty na jego działce nie podlegają ochronie. To był Pana błąd?
Błąd moich pracowników. Rozumieli oni, że nie chodzi o działkę fortu, tylko o działkę obok. Dlatego stwierdzili, że usytuowane tam obiekty nie są chronione. Pomylili się, gdyż obiekt w ewidencji zabytków się znajdował. Ten fragment baterii, który ocalał, zostanie utrzymany. Będę rozmawiał z właścicielem, aby skorygował plany inwestycyjne. Mam pretensje do Starostwa Powiatowego, które zbyt pochopnie przyjęło zgłoszenie rozbiórki. Dla mnie to też nauczka. W tym momencie zaczynam w przyspieszonym tempie wpisywać do rejestru zabytków mniejsze obiekty Twierdzy Kraków. To jest jedyny sposób mocnej ochrony.

Czy pracownicy, którzy popełnili błąd, dostaną karę?

Trudno mi karać za tego rodzaju błąd. Ale mają nauczkę, aby dokładniej zajmować się prawidłową identyfikacją miejsca. Mogli zażądać planu.

Dlaczego Twierdza Kraków nie została jako całość już dawno wpisana do rejestru?

Nie istnieje coś takiego jak ochrona całościowa. Przepisy o ochronie zabytków wymagają wpisu indywidualnego każdego obiektu. Obiektów Twierdzy jest bardzo dużo, 120-130 na terenie miasta. Rocznie w Małopolsce mogę wpisać jedynie 50. Mam do tego jedną osobę...

Czytaj także: Niebywałe! Bunkry Twierdzy Kraków zburzone!

Zobacz śliczne kandydatki do Sejmu z Małopolski. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos na najpiękniejszą [ZDJĘCIA]

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto