Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzydniowe święto poezji w Krakowie. Festiwal Miłosza to spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami w realu i online

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza posłuchamy co ma do powiedzenia o swym najnowszym tomiku "Piach" poetka Urszula Zajączkowska
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza posłuchamy co ma do powiedzenia o swym najnowszym tomiku "Piach" poetka Urszula Zajączkowska Max Pflegel
Tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza potrwa od 9 do 11 lipca w Krakowie. Jego uczestnicy pod hasłem „Nieobjęta ziemia” będą rozmawiać o szeroko pojętych trudnościach w opanowywaniu Ziemi i przemieszczaniu się po niej – zarówno w rozumieniu dosłownym, jak i symbolicznym.

Punktem wyjścia do festiwalowych będzie tom Czesława Miłosza „Nieobjęta ziemia”, pierwsza wydana po nagrodzie Nobla książka poety, w której poszukuje on bardziej pojemnej formy wyrazu.

- „Nieobjęcie” zdaje się symbolizować bariery, które stają przed wyobraźnią dzisiejszych „podróżnych świata”. W dobie budowania świadomości ekologicznej, w trudnym czasie pandemii i ideologicznych demagogów, wszystkim nam może paradoksalnie pomóc uniwersalne doświadczenie utraty złudzeń społecznych i politycznych oraz zaniku poczucia bezpieczeństwa, wywołanego dojmującym rozpadem natury i znanego porządku świata – tłumaczy Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza.

Tegoroczny edycję festiwalu zainauguruje spotkanie z Andrejem Chadanowiczem wokół jego premierowej książki „Zabawy fantomowe” w Pałacu Potockich. Potem można będzie posłuchać Magdaleny Bielskiej, która pochyli się nad niepokojami płynącymi z codzienności oraz tradycyjnego wykładu mistrzowskiego na temat Czesława Miłosza, wygłoszonego w tym roku przez prof. Joanna Zach.

FLESZ - Pensje posłów wyższe niż sądzimy. Dzięki dodatkom

od 16 lat

Pierwszy dzień festiwalu zakończą dwa wydarzenia. W debacie poetyckiej „Swój, obcy, nieobjęty”, Krzysztof Czyżewski, Irena Grudzińska-Gross i Tadeusz Sławek podejmą się próby zdefiniowania relacji między centralnymi i peryferyjnymi językami opowieści. Na wieczór poetycko-muzyczny „Ogród ziemskich rozkoszy” w klubie Hevre złoży się poezja wszystkich festiwalowych gości okraszona subtelną muzyką w wykonaniu wiolonczelisty Michała Pepola z Royal String Quartetu.

W sobotę listę festiwalowych wydarzeń otworzy spotkanie autorskie z Justyną Bargielską, która opowie o swoim tomie „Dziecko z darów” poświęconym codzienności bez patosu. Wczesnym popołudniem Ewa Lipska wraz z Krzysztofem Siwczykiem zaproszą na rozmowę z Sebastianem Brejnakiem o jego debiutanckim zbiorze „Filo”, a zaraz po niej Joanna Roszak opowie o swojej ostatniej książce - „Ploso”.

Andrzej Sosnowski to kolejny znakomity poeta odwiedzający krakowski festiwal. Spotka się on z czytelnikami podczas rozmowy z Magdaleną Piotrowską-Grot. Następnie w centrum festiwalowym odbędzie się debata „Podróżny świata” z udziałem Julii Fiedorczuk, Marii Poprzęckiej i Adama Wajraka. Uwaga rozmówców skupi się na kwestii poszukiwania w literaturze nowych języków opisu sytuacji człowieka stojącego w obliczu kryzysu ekologicznego i demokratycznego.

Sobotnie święto poezji zakończy Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podczas której zostaną przyznane wyróżnienia dla najlepszych książek roku 2019 oraz 2020. Uroczystość będzie można zobaczyć na żywo na kanale Play Kraków.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie spotkanie z laureatami nagrody. Tuż po nim Jacek Dehnel w rozmowie z Justyną Sobolewską zdradzi sposób na wskrzeszanie tego, co minione, by zrozumieć współczesność. Opowieść uzupełnią fragmenty ostatniej książki poety zatytułowanej „Najdziwniejsze”.

Po południu uczestnicy festiwalu będą mogli posłuchać Sary Szamot, która opowie o swoim debiutanckim tomie „Ścisk”. Podczas kolejnego spotkania Małgorzata Lebda, Agnieszka Wolny-Hamkało i Urszula Zajączkowska zdradzą kilka szczegółów dotyczących swoich nowych tomów poetyckich. Potem czytelnicy po raz pierwszy poznają polskie tłumaczenie poezji ubiegłorocznej noblistki Louise Glück z tomiku „Ararat”.

Uczestnicy spotkania „Miłosz jak świat dziś” wysłuchają dyskusji Andrzeja Franaszka, Ireny Grudzińskiej-Gross i Aldony Kopkiewicz, którzy spróbują podsumować dotychczasowe odsłony festiwalu i pochylą się nas samym Miłoszem.

Wydarzeniem zamykającym tegoroczny festiwal będzie spotkanie poświęcone Adamowi Zagajewskiemu. „Śpiewa to, co milczy” to poetycko-muzyczny wieczór, podczas którego usłyszymy wiersze poety. Przeczytają je Danuta Stenka i Juliusz Chrząstowski, a Grzegorza Mania i Piotr Różański wykonają trzecie części wszystkich symfonii Johannesa Brahmsa.

W ramach festiwalu odbędą się również spotkania online z zagranicznymi autorami, których książki pod patronatem Festiwalu Miłosza ukazały się w ubiegłym roku. Będą nimi Agi Mishol, Alice Oswald, Ivan Štrpka, Peter Gizzi i Anthony Joseph.

Pełny harmonogram festiwalu można znaleźć na stronie www.miloszfestival.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzydniowe święto poezji w Krakowie. Festiwal Miłosza to spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami w realu i online - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto