Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasa Górnicza uroczyście otwarta

redakcja
redakcja
W piątek, 7,  września miała miejsce uroczysta inauguracja ...
W piątek, 7, września miała miejsce uroczysta inauguracja ... mat. prasowe
W piątek, 7 września, miała miejsce uroczysta inauguracja odnowionego szybu Regis oraz Trasy Górniczej, nowego podziemnego szlaku w Kopalni Soli "Wieliczka".

Niezwykła, innowacyjna, multisensoryczna

Trasa Górnicza w wielickiej kopalni to jedyna w swym rodzaju podróż w czasie i przestrzeni. Przenosi uczestników podziemnej wyprawy do minionych stuleci (aż po wiek XIV), ukazuje techniki wydobycia i pracę górnika w różnych epokach historycznych. Przestrzeń Trasy pozwala turyście spotkać się z naturą, efektami jej wielowiekowej działalności w postaci geologicznych zjawisk oraz górniczym zawodem. W ramach Trasy Górniczej zabezpieczono i udostępniono 21 wyrobisk komorowych i chodnikowych oraz  3 szybiki. Wyrobiska te zlokalizowane są na trzech poziomach kopalni. Łączna długość  trasy wynosi 2 km.

Prace związane z projektem Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka" trwały ponad 2 lata.

Inny świat

Zjazd pod ziemię to przejście do innego świata - turysta zostawia swe codzienne życie na powierzchni i na kilka godzin oddaje się przygodzie pod ziemią. Staje się początkującym górnikiem, czyli śleprem. Wyposażony w lampę górniczą, kask oraz pochłaniacz tlenku węgla, zbiera wiedzę i doświadczenie pod okiem górnika przodowego, by na koniec zostać uhonorowanym certyfikatem przynależności do górniczej braci. Podczas trzygodzinnej wędrówki czeka go wiele zadań, wyzwań, przygód i niespodzianek.

W głąb ziemi

Swoistą kapsułą czasu jest winda, która zwozi uczestników wyprawy na  I poziom (57 m), w inny świat. W głąb ziemi prowadzi szyb Regis, czyli "Królewski" - najstarszy zachowany szyb wielickiej kopalni, wydrążony w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego.

Na podszybiu przodowy przydziela zadania poszczególnych uczestnikom wyprawy: pokutnicy-metaniarze, mierniczy górniczy, tragarze, mapowi, kruszacy, pomocnik końcowego. Nazwy te są nieprzypadkowe - ściśle wiążą się z tematyką poszczególnych aktywności oraz zagadnień poruszanych podczas wędrówki Trasą Górniczą.

Klejnot Korony Polskiej

- To ważny dzień dla kopalni i dla miasta. Szyb Regis wybito na rozkaz Kazimierza Wielkiego i od tej pory stanowi zwierciadło, w którym odbijają się nie tylko dzieje kopalni, ale też całej Polski. Zmienia się kopalnia, zmienia się też funkcja szybu. Regis odzyskał dawny królewski blask i służy turystom oraz kuracjuszom, wpływa też na zwiększenie bezpieczeństwa zabytkowych podziemi - powiedział Kajetan d’Obyrn, prezes Kopalni Soli "Wieliczka" SA.

Całkowity koszt realizacji projektu Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka" wyniósł 54 101 278,03 złotych. Wartość kosztów kwalifikowanych projektu zamknęła się w 38 155 889,17 złotych, z czego 21 668 729,46 złotych stanowiła dotacja unijna. Na powierzchni odrestaurowano zabytkowy budynek nadszybia szybu Regis, przywrócono mu nie tylko reprezentacyjny wygląd, ale także oddano do dyspozycji turystów. Zamontowana w nim winda debiutuje w górniczych warunkach. Właściwie tego rodzaju urządzenie nie potrzebuje wieży szybowej, niemniej postawiono i tę, by Regis mógł na powrót cieszyć oczy pełnym blaskiem i podkreślać górniczy charakter miasta Wieliczki.

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto