Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To chyba najpiękniejsza część Nowej Huty. Zalew, stadion, dworek, ogródki działkowe. Modna dzielnica Krakowa na zdjęciach z drona

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Nasz fotoreporter zrobił zdjęcia części Nowej Huty położonej między rzeką Dłubnią a ulicą Bulwarową. Mamy tu dworek, ogródki działkowe, stadion, zalew i mnóstwo zieleni!
Nasz fotoreporter zrobił zdjęcia części Nowej Huty położonej między rzeką Dłubnią a ulicą Bulwarową. Mamy tu dworek, ogródki działkowe, stadion, zalew i mnóstwo zieleni! Szymon Korta
Obszar między ulicą Bulwarową, a rzeką Dłubnią to jedno z najbardziej zielonych i urokliwych oraz idealnych na spacery miejsc w Nowej Hucie. Oczywiście dla miłośników architektury z PRL będzie to plac Centralny, a dla lubiących wielkie otwarte plenery - Łąki Nowohuckie, ale przy Bulwarowej mam większą różnorodność. Ogródki działkowe, zagospodarowany Zalew Nowohucki z jego atrakcjami, zabytkowy i ostatnio zrewitalizowany Dworek Matejki, a do tego stadion Wandy. Nic tylko spacerować w ciszy i spokoju.

Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

Niegdyś wieś, obecnie dzielnica Krakowa – Krzesławice – szczyci się długą historią. Po raz pierwszy zostały wymienione w dokumentach z XII wieku.

Dworek ma długie dzieje i szczęście do wybitnych mieszkańców. Pierwszym z nich był Hugo Kołłątaj, współtwórca Konstytucji 3 Maja – pierwszej europejskiej konstytucji. Został właścicielem Krzesławic jako rektor Akademii Krakowskiej. To on otoczył dworek rozległym parkiem.

Właścicielem został też Jan Matejko, przez wielu uznawany za największego polskiego malarza XIX wieku. Kupił tę posiadłość w 1876 r. Od tej pory Krzesławice były jego ulubionym miejscem odpoczynku.

Od 1960 r. dworek jest własnością Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, które przekształciło go w muzeum. Można tu zobaczyć obrazy Matejki, w tym Poczet królów i książąt polskich oraz pamiątki po artyście. Jedną salę poświęcono również Kołłątajowi.

Stadion Wandy

Stadion został zbudowany w 1957 roku. Na początku istnienia w latach 1957-1965 jako jeden z pierwszych stadionów w Polsce, był wyposażony w sztuczne oświetlenie toru. Na torze w Nowej Hucie rozegrano dwa test mecze reprezentacji Polski. W pierwszym, rozegranym 9 lipca 1959, Polska pokonała reprezentację Austrii 73:35. W drużynie Polski wystąpili zawodnicy Wandy: Bogdan Jaroszewicz, Maciej Korus, Jan Fijałkowski i Zdzisław Zachara. W drugim meczu rozegranym 11 października 1960 Polska uległa Anglii 46:62. Mecz ten oglądała rekordowa liczba widzów – 25 tysięcy.

Po reaktywacji sekcji Wandy w 1993 roku, tor został odbudowany i na powrót przystosowany do rozgrywania zawodów żużlowych. Po serii nieukończonych przez Wandę sezonów klub wycofał się z rozgrywek w 2005 roku. Po pięcioletniej przerwie w funkcjonowaniu żużla, w sierpniu 2009 roku nastąpiła kolejna reaktywacja. Poprzedziła ją generalna modernizacja toru – wymiana nawierzchni z żużlowej na sjenitową, zamontowanie nowej bandy standardowej oraz dmuchanej, instalacji elektrycznej, sygnalizacji, środków łączności. Zakupiono nowe maszyny startowe oraz pulpit sędziowski. Zamontowane również zostały krzesełka na przeciwległej prostej. Z okazji 60-lecia powstania Nowej Huty rozegrany został turniej indywidualny o silnej obsadzie, z Tomaszem Gollobem na czele.

Zalew Nowohucki

Sztuczny zbiornik wodny oraz otaczający go park znajdują się w starej części Nowej Huty, w obecnej dzielnicy XVI. Zajmują teren pomiędzy al. Solidarności od południa, ul. Bulwarową od zachodu, OSiR „Krakowianka” od północy, a od wschodu granicą jest rzeka Dłubnia, która zasila zbiornik.

Miejsce szybko podbiło serca mieszkańców dawnej stolicy Polski, stając się celem wypoczynku, pikników, a także licznych imprez sportowych, festynów i koncertów. Wszystkie ścieżki dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część z nich została wyłączona z ruchu kołowego co umożliwia bezpieczne przejażdżki najmłodszych cyklistów.

Na terenie parku znajduje się zalew, teren zielony i plaża. Część parku jest porośnięta starym drzewostanem.
Atrakcje:

  • boiska wielofunkcyjne
  • miejsce do wędkowania
  • plaża
  • punkt obserwacji ptaków
  • siłownia
  • ścieżki biegowe, rolkowe i rowerowe

Polska branża gier komputerowych jest światową potęgą!
[video][/video]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto