Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To będzie jak przeprowadzka z małego mieszkanka do pałacu. Muzeum Fotografii zyska nowy dom

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęto adaptację budynków starej zbrojowni przy ul. Rakowickiej. Za dwa lata swoje podwoje otworzy tam nowa siedziba MuFo.

Na razie posesja przy Rakowickiej 22 prezentuje się dość malowniczo: odrapany, ceglany budynek, stare drzewa i piaszczysta ścieżka. Jednak w rękach pracowników Muzeum Fotografii jest już plan, jak dawną zbrojownię przekształcić w nowoczesne muzeum.

- Stary budynek zachowa swój charakter, ale od strony ul. Rakowickiej pojawi się nowa część, zaprojektowana w lekki, ażurowy sposób. W jej nadziemnej partii znajdzie się foyer, w podziemnej zaś, sale edukacyjne i konferencyjne - tłumaczy Ewa Dobrucka z Zespołu Projektowego Kontrapunt, odpowiedzialnego z a przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego.

Wystawy i edukacja

W efekcie powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się z 1,5 do ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych, z których spora część zostanie przeznaczona na stałą ekspozycję MuFo. Oprócz niej przy Rakowickiej działać też ma biblioteka i kawiarnia. - To będzie nasz główny obiekt, wizytówka, która pokaże w jaki sposób postrzegamy fotografię - mówi dyrektor MuFo, Marek Świca. - Bez tego miejsca muzeum byłoby skazane na porażkę, wyczerpaliśmy bowiem powierzchnię, nadającą się do magazynowania zbiorów. A dzieł w najbliższym czasie będzie przybywało, bo po pierwsze sprawujemy pieczę nad zbiorami Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a po drugie cały czas systematycznie uzupełniamy naszą kolekcję.

Całkowity koszt inwestycji to 35 mln złotych. Koniec prac planowany jest na styczeń 2021, a pierwszych zwiedzających MuFo zaprosi najprawdopodobniej w czerwcu tego samego roku.

Trzy razy MuFo

Obiekt przy Rakowickiej 22 ma być największą, ale nie jedyną siedzibą Muzeum Fotografii. Od kilkunastu miesięcy toczy się remont budynku przy ul. Józefitów. W jego efekcie stara siedziba MuFo uzyska funkcję administracyjno-magazynową. Co ciekawe, magazynu muzeum mają być otwarte dla publiczności.

W muzealnictwie odchodzi się od zamykania magazynów na cztery spusty. Chcemy stworzyć coś zbliżonego do Tezaurusa Muzeum Krakowa, wykreować przestrzeń w której zwiedzający będą mogli podejrzeć, jak archiwizować i dbać o fotografię. W dobie, kiedy wszyscy jesteśmy fotografami to szczególnie przydatna wiedza

- mówi Świca.

Nową funkcję uzyska też Strzelnica na Woli Justowskiej. Budynek, w którym dziś można oglądać wystawę stałą „Portret”, docelowo ma być oddany pasjonatom fotografii. - To będzie przestrzeń eksperymentu i laboratorium, w której planujemy organizować warsztaty, spotkania, i rezydencje artystyczne - wymienia Świca.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, zwraca uwagę, by rozbudowę MuFo postrzegać, jako część większego procesu. - To kolejne muzeum, które robimy obok Muzeum Historycznego, MOCAK-u, czy Muzeum Armii Krajowej - wymienia. - Za dwa lata będziemy mieć kompleks miejskich muzeów na najwyższym światowym poziomie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: To będzie jak przeprowadzka z małego mieszkanka do pałacu. Muzeum Fotografii zyska nowy dom - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto