Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tesco zwalnia na pożegnanie 1500 pracowników. A to nie jest jedyne zwolnienie grupowe w Krakowie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Kraków traci Tesco - jednego z najpotężniejszych pracodawców i podatników w regionie.
Kraków traci Tesco - jednego z najpotężniejszych pracodawców i podatników w regionie. Aneta Żurek
Zamiar grupowego zwolnienia 1230 pracowników zgłosiła w tym tygodniu Grodzkiemu Urzędowi Pracy w Krakowie wycofująca się z Polski brytyjska sieć handlowa Tesco. To kolejne z serii grupowych zwolnień rozpoczętych w połowie zeszłego roku i kontynuowanych od stycznia 2021. Ale nie tylko Tesco redukuje swój personel w stolicy Małopolski.

FLESZ - Droższy koszyk na Święta Wielkanocne

Jak nas informuje Waldemar Jakubas, wicedyrektor GUP w Krakowie ds. rynku pracy, tylko w 2021 roku wpłynęły do urzędu trzy pisma od TESCO POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą główną w Krakowie, ul. Kapelanka 56:

  • 5 stycznia sieć poinformowała o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego 253 pracowników – w okresie od 26 stycznia do końca marca 2021
  • 3 marca Tesco przekazało wiadomość o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego kolejnych 62 pracowników - w okresie od 24 marca do końca kwietnia 2021 r.
  • 29 marca Tesco poinformowało GUP o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego 1230 pracowników - w okresie od 20 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 roku.

Pożegnanie z Tesco, nadzieja w Netto

Zwolnienia mają związek z wycofaniem się brytyjskiej sieci z polskiego rynku po ponad 20 latach działalności. Za niedawną zgodą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad trzysta sklepów Tesco kupiła i zagospodaruje pod swoim szyldem duńska sieć Netto. Kraków traci w ten sposób jednego z najpotężniejszych pracodawców i podatników w regionie – siedziba Netto znajduje się daleko, w gminie Kobylanka koło Stargardu w Zachodnopomorskiem.

W zeszłym roku, po zawarciu wartej 819 mln zł umowy z Duńczykami, Tesco zgłaszało do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie zamiar grupowego zwolnienia – najpierw 427, a potem kolejnych 899 pracowników. Wypowiedzenia były wręczane do końca 2020 roku i mały związek z likwidacją sklepu internetowego, biura głównego w Krakowie oraz sześciu hipermarketów. Było to największe od lat grupowe zwolnienie załogi w stolicy Małopolski.

Tuż przed pandemią Tesco Polska – z zatrudnieniem rządu 20 tys. osób w całym kraju – znalazło się na czele naszego zestawienia największych pracodawców w Małopolsce za rok 2019. Tesco Polska figurowało także regularnie w czołówce rankingu małopolskich firm o największych przychodach: w 2019 r. z kwotą 11,7 mld zł ustąpiło tylko BP Europa SE (13,5 mld zł), a wyprzedziło Philip Morris Polska Distribution (10,6 mld zł). Trzeba jednak dodać, że w przeciwieństwie do tych dwóch koncernów, handlowy gigant nie przynosił zysków, tylko dotkliwe straty.

Spółka ta zarządzała w naszym kraju siecią niemal 350 supermarketów i hipermarketów kompaktowych i była długo drugim krajowym pracodawcą w branży handlowej – po portugalskiej Biedronce. O jej finansowych kłopotach i chęci wycofania znad Wisły mówiło się od kilku lat. Pod koniec października 2019 r. w reprezentującym Tesco banku inwestycyjnym Barclays złożone zostały oferty na zakup spółki Tesco Polska. Jako powód sprzedaży majątku podano utrzymywanie się wysokich strat – mimo głębokiej restrukturyzacji.

Netto przejęło większą część biznesu Tesco, w tym 301 marketów, centra dystrybucyjne oraz biura. Ogłosiło przy tym zamiar zatrudnienia ok. 7 tys. dotychczasowych pracowników Tesco.

Inni też zwalniają grupowo, bezrobocie nieznacznie wzrosło

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie informuje nas, że zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiły również trzy inne zakłady pracy:

  • Prywatna firma działająca w obszarze oprogramowania komputerowego (zwolniła 20 pracowników)
  • Prywatna firma zajmująca się zarządzaniem (do końca marca zwolniła 49 pracowników)
  • Prywatny producent metalowych elementów stolarki budowlanej (do końca marca zwolnił 32 pracowników).

Wedle danych GUS, stopa bezrobocia w Krakowie wzrosła od początku pandemii z 2 proc. do 3,3 proc. , a liczba zarejestrowanych bezrobotnych – z niespełna 10 tys. do 16,6 tys. (na koniec lutego). Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wynosi prawie 220 tys. i jest podobna jak w tym samym okresie w latach minionych, co oznacza, że większość chętnych w miarę szybko znajduje pod Wawelem nowe zajęcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tesco zwalnia na pożegnanie 1500 pracowników. A to nie jest jedyne zwolnienie grupowe w Krakowie - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto