Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teresa Wallis-Joniak to nestorka krakowskiego malarstwa. W Pałacu Sztuki można właśnie oglądać jej prace z ostatnich lat

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Ukwiecona kawiarnia", 2016
"Ukwiecona kawiarnia", 2016 Materiały prasowe
Najnowsze prace Teresy Wallis-Joniak można oglądać w krakowskim Pałacu Sztuki. To wyjątkowa okazja do zapoznania się dokonaniami nestorki podwawelskiego malarstwa, która w tym roku będzie obchodziła 96 urodziny.

FLESZ - Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

od 16 lat

Wystawa Teresy Wallis - Joniak w Pałacu Sztuki miała odbyć się już w 2020 roku. Niestety: najpierw na przeszkodzie stanął lockdown w związku z pandemią, a potem śmierć męża artystki - cenionego malarza Juliusza Joniaka, z którym przeżyła blisko 70 lat. Dlatego ekspozycja została otwarta dopiero teraz.

- Dzięki temu, że jej pasją jest sztuka, przetrwała te najtrudniejsze momenty dosłownie rzucając się do pracy. Malarstwo jest dla niej taką obroną przed światem zewnętrznym. Mimo swoich 96 lat, maluje kilka godzin dziennie wspominając dzięki temu przeszłe podróże, piękno pejzaży , architektury i spotkanych ludzi. Na obecnej wystawie zaprezentowanych jest bardzo wiele rysunków, akwareli i portretów rodziny i znajomych, bo bardzo lubi obserwować i swoje obserwacje przenosić na papier i na płótno Niedawno podkreślała, że cieszy się z tej wystawy, bo dzięki temu będzie mogła zobaczyć co w swojej przyszłej pracy powinna poprawić, aby rozwijać w dalszym ciągu swoją twórczość – mówi w Radiu Krakó córka artystki, konserwatorka sztuki, Anna Joniak, kuratorka wystawy w Pałacu Sztuki.

Teresa Wallis-Joniak urodziła się w Chorzowie 13 października 1926 roku w rodzinie inteligenckiej z tradycjami. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury w 1947 roku została przyjęta na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiowała w pracowniach legendarnych profesorów: Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Czesława Rzepińskiego, Jerzego Fedkowicza oraz równolegle grafikę pod kierunkiem profesorów: Andrzeja Jurkiewicza i Ludwika Gardowskiego.

Rok 1952 dla Teresy Wallis to koniec I etapu studiów, absolutorium oraz ślub z poznanym na Akademii malarzem, Juliuszem Joniakiem. Dyplom na Wydziale Malarstwa, którego promotorką była prof. Hanna Rudzka-Cybisowa, tytuł magistra sztuki otrzymała w 1954 roku.

Przychodzą na świat córki, kolejno Ania i Marta, których wychowanie bardzo ją absorbuje. Niemniej każdą wolną chwilę poświęca pracy artystycznej i doskonaleniu warsztatu. Od 1972 roku uczy wychowania plastycznego w krakowskich liceach (II, IV, IX, XIV) oraz prowadzi praktyki pedagogiczne dla studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej.

Za pracę pedagogiczną otrzymuje nagrody od Ministra Oświaty i Wychowania. Przez szereg lat pełni funkcję sekretarza naukowego Olimpiady Artystycznej oraz przygotowuje do niej młodzież licealną, za co wielokrotnie jest nagradzana prestiżowymi nagrodami przez samego profesora Stanisława Lorenza, przewodniczącego Olimpiady.

Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków od 1955 roku i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace Teresy Wallis-Joniak znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Teresa Wallis-Joniak to nestorka krakowskiego malarstwa. W Pałacu Sztuki można właśnie oglądać jej prace z ostatnich lat - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto