Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Tańca DF: Z widokiem na taniec [rozmowa z Barbarą Wysoczańską] [wywiad DO]

Monika Szylar
Monika Szylar
Klaudyna Schubert
O tym, co szykuje na najbliższy sezon zespół krakowskiego Teatru Tańca DF, o miejscach, w których można zobaczyć taniec w mieście oraz o popularności tańca współczesnego wśród krakowian z Barbarą Wysoczańską, tancerką Teatru Tańca DF, koordynatorką projektów zespołu, wiceprezesem założonego w 2011 roku Stowarzyszenia Teatr Tańca DF rozmawia Monika Szylar.

Poczuj krakowską kulturę! [kliknij]


Monika Szylar: Czym może pochwalić się jeden z najstarszych teatrów tańca w Polsce?
Barbara Wysoczańska: Przede wszystkim tym, że od dwudziestu jeden lat z powodzeniem realizuje liczne spektakle i projekty taneczne w Krakowie. Teatr Tańca DF jest niezmiennie prowadzony przez swoją założycielkę i choreografa Katarzynę Skawińską, która przez lata działalności wypracowała swój rozpoznawalny styl. To głównie jej zawdzięczamy dotychczasowe funkcjonowanie na tanecznej mapie Polski. Konsekwencja w kształtowaniu charakterystycznego wyrazu Teatru oraz wieloletnie doświadczenie sprawiają, że Teatr Tańca DF jest mocno stojącym filarem na krakowskiej scenie tańca. Powstają wciąż nowe spektakle pozostające na wysokim poziomie artystycznym, inspirowane głównie sztukami plastycznymi oraz odnoszące się do emocjonalności człowieka. Czasem językiem choreografii są tylko emocje, skojarzenia wyrażane poprzez ciało tancerza, innym razem spektakl ma swoją wyraźną fabułę.

Teatr przez dwie dekady zrealizował około pięćdziesięciu choreografii. Oprócz pełnowymiarowych spektakli, powstają też krótkie etiudy, których autorami są również tancerze zespołu. Warto podkreślić, że oprócz edukacji tanecznej, która od lat pozostaje na bardzo wysokim poziomie, dostajemy również szansę spróbowania swoich sił w tworzeniu własnych choreografii. Katarzyna Skawińska pełni wtedy rolę kierownika artystycznego tych produkcji. Czuwa nad jakością projektu, pozostawiając jednak autorowi swobodę w kształtowaniu koncepcji, wyrazu scenicznego i charakteru ruchu.

Działając od 2008 roku pod patronatem Dworku Białoprądnickiego, mamy możliwość również szerszej działalności edukacyjnej. W ramach projektu Roz-Ruchy, którego ideą są cykliczne spotkania z tańcem w różnej formie, realizujemy wykłady, prezentacje fotografii tańca, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazy etiud. Jest to taka pracownia eksperymentalna, która jak się okazało, cieszy się dość dużym zainteresowaniem wśród odbiorców w różnym wieku.

Gdzie w Krakowie miłośnicy tańca mogą zobaczyć owoce pracy choreografów i tancerzy Teatru?
Niestety nie mamy stałego miejsca, w którym moglibyśmy regularnie prezentować nasz repertuar. Współpracujemy z kilkoma instytucjami przyjaznymi prezentacji sztuki tańca. Są to między innymi: Teatr Groteska, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Można nas też oglądać podczas ważniejszych imprez teatralno-tanecznych w mieście, jak Krakowska Noc Teatrów czy Międzynarodowy Dzień Tańca.

W sezonie 2010/2011 cyklicznie prezentowaliśmy nasze choreografie na Scenie Tańca OF Groteska Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska. Było to dość wyjątkowym zjawiskiem, gdyż nie ma w Krakowie teatru, którego repertuar uwzględnia regularną prezentację spektakli tanecznych. Szkoda, bo zainteresowanie tańcem jest coraz większe. W tym sezonie na bieżąco ogłaszamy, gdzie będzie można zobaczyć nasze dokonania. Trzeba tylko zaglądać na stronę internetową Teatru Tańca DF i polubić nas na portalu Facebook. Niebawem zaprosimy Was również na nasz zespołowy blog!

Co spaja członków Teatru Tańca DF? Co tkwi w sile tańca współczesnego?
Łączy nas głównie wspólne zainteresowanie tańcem. Dzięki niemu zaprzyjaźniliśmy się. Wiele osób jest w zespole już od kilku lat... Można powiedzieć, że jesteśmy w pewien sposób uzależnieni od tańca współczesnego, a Teatr Tańca DF daje nam też poczucie wspólnoty, przynależności do konkretnej grupy. Razem chodzimy na zajęcia, pracujemy na sali, chodzimy na spektakle, imprezy... Nauczyliśmy się współpracy, niezbędnej w pracy zespołowej. Każdy spektakl jest efektem wysiłku wielu osób. Nie ma tu niezdrowej rywalizacji. Jest radość ze wspólnego tworzenia i sukcesów. Ponadto dzięki tanecznym treningom jest w nas niesamowita dyscyplina, ale również wrażliwość, dzięki której pełniej odbieramy świat wokół nas. Przekazujemy potem te emocje na scenie. Tancerze zupełnie inaczej niż osoby niezwiązane z tańcem postrzegają też ciało, ruch czy muzykę. Oczywiście jesteśmy także dużo bardziej wymagającymi odbiorcami sztuki ;) Przenosimy również te taneczne doświadczenia do naszego codziennego życia i okazuje się, że są one niesamowicie cenne. Bardzo rozwijająca, wspaniała sprawa! Mogłabym tak długo mówić, ale tak to jest z pasją, że można godzinami o niej rozprawiać.

Co nowego wniósł do Teatru ostatni, jubileuszowy sezon?
Sezon 2010/2011 był bardzo bogaty w przeróżne projekty i wydarzenia. Zrealizowaliśmy trzy premierowe spektakle (Urodziny, Ogród, Yerba Mate), prezentowaliśmy cyklicznie nasz repertuar w Teatrze Groteska, wzięliśmy udział w Nocy Teatrów prezentując spektakl Pod Złamanym Skrzydłem na krakowskim Rynku, kilkakrotnie prezentowaliśmy nasze etiudy i wzięliśmy udział w kilku spotkaniach dotyczących tańca.

Ważnym wydarzeniem był zorganizowany wraz z Domem Norymberskim w Krakowie cykl pokazów filmowych w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Po pokazach odbyło się niezmiernie ciekawe spotkanie z twórcami prezentowanych filmów: Jörgiem Jeshelem i Brigitte Kramer, które poprowadziła Anna Wańtuch. Fantastyczne doświadczenie! Mam nadzieję na kontynuację tej współpracy w kolejnych latach.

Oczywiście w listopadzie zorganizowaliśmy uroczysty jubileuszowy koncert w Nowohuckim Centrum Kultury. Przy wsparciu Dworku Białoprądnickiego wydaliśmy też kalendarz na 2011 rok z fotografiami Klaudyny Schubert. Do tego, cały czas kontynuowaliśmy projekt Roz-Ruchy, o którym wspominałam wcześniej. Stworzyliśmy również cykl artykułów o tematyce tanecznej, które regularnie publikowane są w kwartalniku kulturalnym Dworzanin.

Dzięki Ani Wańtuch nawiązaliśmy także bardzo ciekawą współpracę z Zakładem Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszym etapem współpracy był udział Teatru w promocji książki Richarda Shustermana Świadomość ciała. Dociekania z zakresu somaestetyki (Body Consciousness), wydanej przez krakowskie wydawnictwo Universitas. Kolejnym etapem projektu były warsztaty zorganizowane z inicjatywy Teatru Tańca DF przy wsparciu prof. dr hab. Krystyny Wilkoszewskiej.

Tak było w zeszłym roku. Co nowego czeka zespół w kolejnym, właśnie rozpoczynającym się sezonie?
Nie chciałabym od razu zdradzać wszystkich planów. Mogę jednak powiedzieć, że w tym sezonie pokażemy przynajmniej dwa nowe spektakle, nad którymi zaczęliśmy pracę jeszcze podczas wakacji. Teraz ruszyły już regularne zajęcia, ale dalej pracujemy nad nowymi projektami. Na pewno będziemy kontynuować wspomniany cykl spotkań z tańcem w Dworku Białoprądnickim - Roz-Ruchy. Rozpoczynamy też nowe, wyjątkowe przedsięwzięcie Planeta Taniec - projekt teatralno-taneczny dla dzieci. Oferta jest skierowana do dzieci w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Warsztaty odbywają się dwa razy w miesiącu i wyłonią dzieci, które wystąpią w spektaklu z udziałem dorosłych tancerzy! My, jako ci dorośli tancerze, jesteśmy równie podekscytowani jak dzieci…To będzie nowe doświadczenie również dla nas. Jestem bardzo ciekawa efektu, a premiera, planowana na czerwiec 2012, będzie na pewno jednym z ciekawszych wydarzeń sezonu.

W jaki sposób zrodził się pomysł zorganizowania takich warsztatów? Jakie są cele przedsięwzięcia?
Pomysłodawcami projektu są Katarzyna Badura, pedagog zajmująca się na co dzień pracą z dziećmi oraz Katarzyna Skawińska jako opiekun artystyczny projektu. To pierwsza taka inicjatywa w Krakowie. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowe, ciekawe propozycje zajęć rozwojowych dla dzieci. Myślę, że wzrost popularności tańca współczesnego powoduje również poszukiwania ofert w tym zakresie. Jest to wielkie wyzwanie, być może zalążek pomysłu tworzenia spektakli teatru tańca dla dzieci… Projekt pomyślany jest na zasadzie zajęć warsztatowych, odbywających się w wymiarze dwóch godzin zegarowych dwa razy w miesiącu. Chcemy, by dzieci w czasie prób rozwijały swoją wyobraźnię i pamięć ruchową, poznawały kierunki i poziomy ruchu, rozwijały umiejętności panowania nad ciałem. Duża część zajęć poświęcona będzie współpracy z rytmem, reagowaniu na dźwięk, a także rozwijaniu umiejętności improwizacji. Taka edukacja prowadzona od najmłodszych lat na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Jak już wspomniałam, podsumowaniem całorocznej pracy w ramach Planety Taniec będzie spektakl w konwencji teatru tańca, w którym obok dzieci wezmą udział tancerze Teatru Tańca DF. Wspólne próby dzieci i tancerzy, to między innymi możliwość partnerowania, jakiego dzieci nie są w stanie doświadczyć w kontakcie z rówieśnikami, ze względu na ograniczenia związane z niepełnym jeszcze rozwojem fizycznym. Praca nad spektaklem, oprócz tego, że będzie dla nas ogromnym wyzwaniem, dla dzieci stanowić będzie także naukę współpracy i scenicznej dyscypliny. Pozwoli im też przyjrzeć się z bliska poszczególnym etapom procesu produkcji przedstawienia teatralnego. Uważam, że jest to niesamowicie wartościowy projekt. Mamy również nadzieję, że spektakl spodoba się widzom w każdym wieku. Chcielibyśmy realizować tego rodzaju przedsięwzięcia w przyszłości, ale bardzo dużo zależy od reakcji dzieci, rodziców, tancerzy i widzów.

W 2011 roku swoją działalność rozpoczęło Stowarzyszenie Teatr Tańca DF. Z czym wiąże się ta zmiana? Czy to, w jakiś sposób, ułatwia pracę zespołowi? Na pewno jest to kolejny krok naprzód, który dodatkowo porządkuje funkcjonowanie Teatru. Możemy samodzielnie starać się o wsparcie dla naszych projektów i korzystać z możliwości, jakie daje nam status organizacji pozarządowej. W swoich założeniach ma ułatwiać naszą pracę. Niesie jednak za sobą również dużo obowiązków i większą odpowiedzialność każdego z członków Stowarzyszenia.

Jak trafić do Waszego zespołu? Co radziłabyś osobom pragnącym rozpocząć przygodę z tańcem współczesnym? Jesteśmy otwarci na nowe osoby, ale już nie każdy będzie mógł zostać członkiem zespołu. Zapraszamy na zajęcia wszystkich, którzy mają już jakieś doświadczenia taneczne. We wrześniu i październiku można normalnie uczestniczyć w zajęciach. Następnie rozmawiamy z każdym indywidualnie i decydujemy, ile osób będzie kontynuowało współpracę. Najlepiej skontaktować się telefonicznie lub mailowo i przyjść na zajęcia. Zapraszamy serdecznie!

A co ja bym radziła? Aby w żadnym wypadku nie myśleć, że jest za późno na rozpoczęcie tej przygody! To fantastyczny sposób na wyrażanie siebie, na kontakt ze sztuką, sprawność fizyczną i umysłową. Trzeba tylko zebrać tyłek i przyjść!

Jak Ty znalazłaś się w Teatrze? Na co kładziesz szczególny nacisk w swojej pracy w zespole?
Dopiero w liceum zainteresowałam się bliżej teatrem, kulturą, a że całe życie trenowałam jakiś sport, to zaczęłam poszukiwać połączenia ruchu i teatru. Koleżanka namówiła mnie na zajęcia w Teatrze Tańca DF. To był koniec 2002 roku. Ojej.. Zostałam, wkręciłam się, nie żałuję. Jest to najpiękniejsza rzecz, jaka mi się w życiu przytrafiła. Kilka razy przerywałam taniec ze względu na wyjazdy czy kontuzje. Trudno jednak się bez tego obejść. Możliwość tańczenia i wyrażania siebie w ten sposób również na scenie jest niezastąpiona. Codziennie na nowo odkrywam siebie i taniec. Nabywam samoświadomości oraz dystansu do siebie i życia.;) W zespole staram się połączyć taniec z pracą organizacyjną na rzecz Teatru oraz z pracą i życiem poza nim. Także główny nacisk kładę na to, żeby wywiązywać się ze wszystkiego na sto procent swoich możliwości. I niech to będzie puentą tej rozmowy.;)

Kliknij w zdjęcie i zobacz fotogalerię z krakowskich wydarzeń
Stwórz z nami galerię MPK! [zdjęcia]Lampiony rozświetliły Kraków [zdjęcia]
Szarikon, czyli hotel dla psów [zdjęcia]
Browar Lubicz reaktywacja [zdjęcia]
Dodaj artykuł Dodaj zdjęcia
Dodaj imprezę
Bloguj z MM
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto