Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję"

an
20 stycznia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się premiera spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły. Spektakl powstał na podstawie głośnej książki, która w ubiegłym roku była nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Spektakl jest opowieścią o procesie umierania i śmierci ojca Mateusza Pakuły, który chorował na raka trzustki, ale też historią bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które często zadają chorym dodatkowe cierpienie, ograniczając ich prawa do decydowania o własnym życiu. To krzyk o eutanazję w chwilach, gdy ból przekracza wszelkie granice.

To także opowieść o ojcostwie, męskiej wrażliwości i bliskości (na bardzo wielu poziomach) oraz współczesnej Polsce, w której takie tematy jak in vitro, aborcja, prawa osób LGBT i eutanazja stanowią tabu.

W spektaklu zobaczymy pięciu aktorów, którzy wcielą się również w role kobiece.

- Męska perspektywa od początku była mi najbliższa, dlatego tę historię opowiada zwielokrotniony męski narrator, który próbuje wcielać się w różne role, zarówno męskie, jak i żeńskie (mamę, babcię i siostrę). To z jednej strony daje nam niezbędny dystans, z drugiej - w moim odczuciu - jest gestem radykalnej empatii - mówi Mateusz Pakuła.

Na scenie zobaczymy Jana Jurkowskiego, znanego ze spektaklu „Lem vs. P. K. Dick”, a szerzej z Grupy Filmowej Darwin, Andrzeja Platę i Wojciecha Niemczyka, związanych z Teatrem Żeromskiego w Kielcach, a także Szymona Mysłakowskiego z Teatru Współczesnego w Warszawie i Marcina Pakułę, brata reżysera, do którego będzie należało ostatnie słowo w tym spektaklu.

„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Krakowska premiera odbędzie się 20 stycznia o godz. 19.00, a tydzień później tj. 27 stycznia spektakl zobaczy publiczność w Kielcach.

Adaptacja i reżyseria
Mateusz Pakuła

Scenografia i kostiumy
Justyna Elminowska

Muzyka
Zuzanna Skolias, Antonis Skolias, Marcin Pakuła

Występują:
Andrzej Plata
Wojciech Niemczyk
Jan Jurkowski
Szymon Mysłakowski
Marcin Pakuła

Scenariusz powstał na podstawie książki Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Książkę wydało Wydawnictwo Nisza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie