Teatr Bagatela w nowym roku – premiery i inne atrakcje

Artykuł sponsorowany

TEATR BAGATELA W NOWYM ROKU – PREMIERY I INNE ATRAKCJE

Na najatrakcyjniejszym rogu Krakowa, u zbiegu Karmelickiej i Krupniczej, sezon teatralny w pełni. Jeszcze pod koniec roku czeka nas premiera skandynawskiej tragikomedii obyczajowej na Scenie na Sarego 7. Tuż po hucznie obchodzonym na obydwu naszych scenach sylwestrze zaś czwarta już odsłona Festiwalu Sztuki Aktorskiej, którego bohaterką będzie Ewelina Starejki. W lutym i marcu – kolejne premiery: przewrotna francuska komedia o kłamstwie i zdradach („Prawda”) oraz adaptacje wybitnych powieści, „Pod wulkanem” Malcolma Lowry’ego i „Mefista” Klausa Manna.

Przedświąteczna premiera
Między 27 a 29 grudnia na Scenie na Sarego 7 zobaczymy pierwsze przedstawienia „V.I.P.-a”. Perwersyjna tragikomedia Stiga Larssona w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej za punkt wyjścia bierze niespodziewaną wizytę naczelnego dyrektora w domu jednego z pracowników. Dotychczasowe życie Maxa i Anny zmienia się w pełną bezwarunkowego podporządkowania grę. Relacje międzyludzkie potrafią być – o czym doskonale wiemy – zaskakujące. A do czego jesteśmy w stanie się posunąć, aby nie stracić pracy? Prapremiera spektaklu w 1987 (w reżyserii autora) w sztokholmskim Królewskim Teatrze Dramatycznym nosiła znamiona skandalu. Larssona, wówczas enfant terrible szwedzkiej literatury, porównywano z Pasolinim, gdyż – jak pisze jego tłumacz Mariusz Kalinowski – „jest podobnie wszechstronny i płodny (film, teatr, literatura), podobnie drastyczny, skłonny do perwersji, podobnie opętany pasją prawdy”.
W obsadzie Anna Rokita, Ewelina Starejki, Marcin Kobierski, Michał Kościuk i Adam Szarek. Gala premierowa planowana jest 16 stycznia 2014 na Dużej Scenie.

Sylwester w teatrze
Teatr Bagatela serdecznie zaprasza – jak co roku – na wieczór sylwestrowy. Prócz spektakli będą również toasty.
Na Dużej Scenie spotkanie z ognistą „Carmen. Bella Donną”. O 17.00 i 20.00 proponujemy szampańską komedię erotyczno-kryminalną, rozgrywającą się w sylwestra i Nowy Rok. Jak mawia bohaterka sztuki, na miłość i na szampana nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. W obsadzie: Anna Rokita, Angelika Kurowska, Marcin Kobierski, Marek Kałużyński i Marek Bogucki.
Na Scenie na Sarego 7 „Ławeczka” o 20.00: na idealny początek randki opowieść o miłości nieidealnej. Bohater sztuki ma teorię na temat dzisiejszej rozwiązłości: „…jak to jest, co za wstyd, ledwie się poznali, a już obłapiają się, już idą do łóżka. No właśnie, dlaczego – pytam się – ludziom tak śpieszno. Proszę, dlaczego? Ano dlatego, że u nas tak wcześnie zamykają delikatesy. Z pracy wychodzą ludzie o szóstej, a o dziewiątej delikatesy są już zamknięte”. I w związku z powyższym lepiej wybrać się do teatru. Stary rok pożegnają z Państwem: Magdalena Walach i Marcel Wiercichowski.

IV Festiwal Sztuki Aktorskiej
Bohaterką IV odsłony Festiwalu Sztuki Aktorskiej w dniach 8-24 stycznia 2014 będzie Ewelina Starejki, wytrawna aktorka o wielu twarzach, doskonale odnajdująca się w każdym gatunku dramatycznym. Od 2002 roku należy do zespołu Teatru Bagatela. Na macierzystej scenie gra w różnorodnym repertuarze od shakespeare’owskich tragedii przez rosyjskie dramaty po sztuki współczesne, komedie i farsy. Współpracowała z Grupą Rafała Kmity i Teatrem STU, Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Teatrem na Woli. Występuje w filmowych etiudach, filmach telewizyjnych, serialach oraz Teatrze Polskiego Radia. Rolą Maryny w „Weselu” (reż. Anna Augustynowicz) zdobyła II Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Utworów Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w 2007.
W ramach festiwalu będzie można obejrzeć następujące spektakle: 8 stycznia, 19.15, Duża Scena: „Wieczór kawalerski”; 12 stycznia, 19.15, Scena na Sarego 7: „Układ”; ; 15 stycznia, 19.15, Duża Scena: „V.I.P.”; 22 stycznia, 19.15, Duża Scena: „Tramwaj zwany pożądaniem”; 24 stycznia, 19.15, Scena na Sarego 7: „Barbelo, o psach i dzieciach”. Dla tych, którzy zakupią bilety na minimum trzy spektakle festiwalowe, mamy specjalne ceny: na przedstawienia na Dużej Scenie – 40 zł, na przedstawienia na Sarego 7 – 30 zł.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii aktorki, autorstwa Piotra Kubica, w kawiarni Bunkra Sztuki; na wernisaż zapraszamy 8 stycznia o 17.00. Planujemy też cztery spotkania publiczności z artystką po spektaklach 8, 12, 22 i 24 stycznia, prowadzone przez gości specjalnych.

Komediowe studium kłamstwa
Dwa małżeństwa, a ilość kombinacji wzajemnych wydaje się nieskończona. W błyskotliwej komedii „Prawda”, cieszącej się od paryskiej premiery w 2011 roku niesłabnącą popularnością, Florian Zeller opowiada o różnych obliczach zdrady. Podtytuł sztuki brzmi: „Od korzyści płynących z jej przemilczenia po kłopoty związane z jej wyjawieniem”. Odcieni oszustwa może być więcej niż kłamiących! Zaś jak na celną satyrę przystało, śmiejemy się tu z samych siebie… Bo, jak mówi jeden z bohaterów: „To byłby prawdziwy koszmar. Gdyby z dnia na dzień ludzie przestali się okłamywać, nie ostałaby się na ziemi ani jedna para. I w pewnym sensie byłby to koniec cywilizacji”.
W obsadzie znane z dużego i małego ekranu: Magdalena Walach i Karolina Chapko, którym dzielnie partnerują wyśmienici koledzy z Teatru Bagatela: Ewelina Starejki, Marek Kałużyński, Adam Szarek i Marcel Wiercichowski. Krakowska widownia będzie mogła oglądać tę zarazem przezabawną i mądrą komedię od 12 lutego na Dużej Scenie, gala premierowa odbędzie się 16 lutego tamże. Spektakl reżyseruje dyrektor Teatru Bagatela – Henryk Jacek Schoen.

„Pod wulkanem” na Sarego 7
W ostatnim dniu lutego na Scenie na Sarego 7 będzie można zobaczyć autorską adaptację Waldemara Śmigasiewicza. Reżyser mierzy się z kolejnym literackim arcydziełem. Słynna powieść Malcolma Lowry’ego opowiada o ostatnim dniu życia Geoffreya Firmina, brytyjskiego konsula w Meksyku. To hipnotyczne studium zawiedzionej miłości, delirycznej rozpaczy i zmarnowanych szans. W 1984 John Houston nakręcił na podstawie w znacznej mierze autobiograficznej powieści Lowry’ego głośny film.
W obsadzie zobaczymy Urszulę Grabowską, Jakuba Bohosiewicza, Wojciecha Leonowicza, Piotra Różańskiego, Marcela Wiercichowskiego i – gościnnie – Kosmę Szymana (PWST). Scenografię i kostiumy zaprojektował Maciej Preyer.

„Mefisto” na Dużej Scenie
Wiosną w Bagateli znów zagości wielka literatura, tym razem na Dużej Scenie. Autorzy znanej ze Sceny na Sarego 7 adaptacji „Układu” Elii Kazana – Radosław Paczocha i Michał Kotański – biorą na warsztat „Mefista” Klausa Manna. Wydana w 1936 powieść pochodzącego ze słynnej literackiej rodziny pisarza powstała, podobnie jak „Układ”, jako komentarz do aktualnych wydarzeń. Mann opowiada o sytuacji artysty w hitlerowskich Niemczech na przykładzie uwikłanego w zależność od władzy prowincjonalnego aktora Hendrika Höfgensa. Utwór cechuje charakterystyczna dla dzieł istotnych ponadczasowość – do dziś stanowi on niezwykle przenikliwe studium oportunizmu nie tylko w związkach artystów i ich protektorów.
Na deskach Bagateli zobaczymy Marcina Czarnika, gościnnie występującego jako Hofgen, Annę Rokitę, Katarzynę Litwin, Kamilę Klimczak, Małgorzatę Piskorz i Annę Branny, Pawła Sanakiewicza, Sławomira Sośnierza, Dariusza Starczewskiego, Piotra Różańskiego, Marcina Kobierskiego, Przemysława Brannego, Marcina Zacharzewskiego (gościnnie), Adama Szarka, Jakuba Bohosiewicza, Patryka Kośnickiego oraz Maurycego Popiela. Autorem scenografii jest Tomasz Brzeziński, kostiumy zaprojektowała Anna Chadaj, muzykę skomponował Marcin Mirowski, zaś choreografię ułożyła Iza Chlewińska.

Zapraszamy na naszą stronę . Zachęcamy także do dołączenia do nas na portalach Facebook, Twitter i YouTube.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto