Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Bagatela nie ma już swego ekranu ledowego. Zobacz na naszych zdjęciach, jak zmieniał w ciągu minionych lat budynek teatru

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa uchwała krajobrazowa. W związku z tym z przestrzeni miejskiej znikają billboardy i wielkoformatowe siatki. Nowe regulacje dotknęły też Teatr Bagatela. Z jego fasady zdjęto słynny ekran ledowy. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, pokazujących jak zmieniał się wszystkim znany budynek.

Powstanie sceny przy ulicy Karmelickiej 6 w Krakowie zainicjował w 1918 roku Marian Dąbrowski, wydawca i redaktor dziennika „Ilustrowany Kurier Codzienny”. Budynek zaprojektował w latach 1918–1919 architekt Janusz Zarzecki, a wnętrza - malarz i dekorator Henryk Uziembło. 25 października 1919 odbyła się uroczystość poświęcenia sceny.

Pożar, jaki wybuchł w nocy 6 na 7 kwietnia 1928, całkowicie zniszczył wnętrze. W 1938 gmach zmodernizowano według projektu Fryderyka Tadaniera i nazwano Scala. Było to najbardziej eleganckie kino Krakowa. W latach 1946-1948 mieścił się tutaj Teatr Kameralny. Od 1949 roku Państwowy Teatr Młodego Widza. W 1957 powstał w tym miejscu Teatr Rozmaitości. W 1970 roku powrócono do nazwy Bagatela, a w 1972 nadano teatrowi imię Tadeusza "Boya" Żeleńskiego.

Fasady budynku teatru zdobią abstrakcyjne ceramiki, wykonane w 1967 roku w Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych „Kamionka” w Łysej Górze, a zaprojektowane przez Witolda Skulicza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr Bagatela nie ma już swego ekranu ledowego. Zobacz na naszych zdjęciach, jak zmieniał w ciągu minionych lat budynek teatru - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto