Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TAURON zainwestuje w Małopolsce 680 milionów złotych! Potężne projekty w Krakowie, Mszanie Dolnej, Targowisku, Nowym Targu, Krynicy-Zdroju

Marek Długopolski
Marek Długopolski
TAURON w ciągu dwóch lat zainwestuje w Małopolsce blisko 1,3 mld zł
TAURON w ciągu dwóch lat zainwestuje w Małopolsce blisko 1,3 mld zł TAURON
TAURON tylko w tym roku wyda w Małopolsce ponad 680 mln zł. Jeżeli dodamy do tego 600 mln zł, które koncern energetyczny zainwestował w naszym regionie w 2020 r., to okaże się, że w ciągu dwóch lat do Małopolski trafi blisko 1,3 mld zł.

TAURON wspiera dynamiczny rozwój Małopolski

Na co idą te olbrzymie pieniądze?

– Dynamicznie rozwijająca się aglomeracja krakowska wymaga od nas prowadzenia inwestycji towarzyszących dużym przedsięwzięciom infrastrukturalnym oraz modernizacji i rozbudowy istniejącej infrastruktury dystrybucyjnej w trudnych warunkach gęstej zabudowy – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. - Duże inwestycje, będące odpowiedzią na rozwój gospodarczy, prowadzimy również m.in. na Sądecczyźnie, Podhalu i w okolicach Taranowa – dodaje.

TAURON w ciągu dwóch lat zainwestuje w Małopolsce blisko 1,3 mld zł
TAURON w ciągu dwóch lat zainwestuje w Małopolsce blisko 1,3 mld zł TAURON

Trasa Łagiewnicka w Krakowie – wyzwanie dla TAURON

Trasa Łagiewnicka, gigantyczna inwestycja drogowa na południu Krakowa, to także olbrzymie wyzwanie dla Grupy TAURON. Dlaczego?

O skali przedsięwzięcia świadczy choćby to, że spółka musi ułożyć przy Trasie Łagiewnickiej linię kablową średniego napięcia (15kV) o długości jednej żyły 58,7 km. Do tego 18,7 km kanalizacji światłowodowej. Prace energetyczne obejmą też budowę Głównego Punktu Zasilania Kurdwanów, który odciąży, a jednocześnie będzie rezerwą dla GPZ Bonarka, obecnie zapewniającego dostawy energii dla mieszkańców i firm z południowych dzielnic Krakowa.

– Zasilanie Krakowa odbywa się poprzez 24 Główne Punkty Zasilania. Ich gęsta sieć zapewnia bezpieczeństwo energetyczne dla miasta oraz możliwość wzajemnego uzupełniania i zapewnienie zasilania rezerwowego w przypadku awarii, któregoś z nich. Dlatego wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, konieczna jest ciągła rozbudowa istniejącej infrastruktury – zaznacza Robert Zasina, prezes zarządu TAURON Dystrybucja.

To nie koniec dużych inwestycji w stolicy Małopolski. TAURON Dystrybucja modernizuje również stację 110/15kV Prądnik. W ten sposób nie tylko poprawi się stan techniczny urządzeń, ale także zwiększy się poziom bezpieczeństwa zasilania odbiorców północnego obszaru aglomeracji. Tylko na tę inwestycję TAURON wyda ponad 35 milionów złotych.

TAURON zbudował stację na Akademii Górniczo-Hutniczej

Wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego centrum Krakowa miała również budowa Głównego Punktu Zasilania AGH. - Obiekt znajduje się w sąsiedztwie wielu budynków uczelni, co narzuciło rozwiązania techniczne już na etapie wykonania projektu oraz miało wpływ na planowanie i realizację prac prowadzonych w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo studentom – informuje TAURON.

Spółka dystrybucyjna przypomina też, że konieczność budowy stacji związana była bezpośrednio z zawartą umową o przyłączenie do sieci rozdzielni, będącej własnością AGH, za pomocą której już teraz są zasilane obiekty dydaktyczne i socjalne uczelni. Budowa GPZ wymagała włączenia go w system elektroenergetyczny zasilający miasto poprzez budowę dwóch linii kablowych wysokiego napięcia (110 kV) oraz 14 linii kablowych średniego napięcia (15 kV). Stacja połączona jest teraz ze sąsiednimi stacjami, tj. GPZ Balicka i GPZ Salwator.

Automatyzacja sieci zarządzanej przez TAURON

Sprawność gęstej sieci średniego napięcia wpływa w 80 proc. na ciągłość zasilania i bezpieczeństwo energetyczne klientów – przypomina TAURON. I dlatego właśnie - poza działaniami polegającymi na rozbudowie i modernizacji sieci - prowadzi również prace nastawione na automatyzację stacji SN/nN i automatyzację sieci średniego napięcia.

Czy jednak warto w to inwestować? – Automatyzacja pracy sieci wpływa na główny parametr oceny jej niezawodności, czyli czas trwania i częstotliwość przerw w zasilaniu klientów – mówi Robert Zasina. – Ograniczenie czasu trwania przerw realizujemy między innymi poprzez zabudowę łączników sterowanych zdalnie, rozłączników lub wyłączników w stacjach SN/nN oraz rozłączników i reklozerów tj. wyłączników z pełną automatyką na sieci napowietrznej średnich napięć – dodaje.

TAURON w ciągu dwóch lat zainwestuje w Małopolsce blisko 1,3 mld zł
TAURON w ciągu dwóch lat zainwestuje w Małopolsce blisko 1,3 mld zł TAURON

TAURON Dystrybucja w Małopolsce

TAURON wielkie pieniądze wydaje nie tylko w Krakowie, ale także na terenie Małopolski. To nie tylko modernizacje, ale także zupełnie nowe, niezwykle potrzebne inwestycje.

Na terenie nowosądecczyzny będzie to między innymi modernizacja linii wysokiego napięcia Gorzków-Carbon i stacji Biegonice. Dzięki temu do sieci będzie można przyłączyć Graphite Solutions Polska Sp. z o.o. oraz Tokai Cobex Polska Sp. z o. o., a więc klientów o bardzo dużym zapotrzebowaniu na moc. Spore inwestycje szykują się także w strefie Targowisko, znajdującej się w okolicach węzła autostrady A4. - Odpowiadając na zapotrzebowanie na moc obecnych i przyszłych odbiorców rozpoczęto tam budowę stacji 110/15kV Targowisko – przypomina TAURON.

W powiece limanowskim trwa modernizacja stacji RS Mszana Dolna, która zapewni poprawę bezpieczeństwa zasilania gminy Mszana Dolna i powiatu limanowskiego. W Nowym Targu, to kolejna duża inwestycja, zapotrzebowanie na moc jest tak duże, że wymaga rozbudowy stacji 110/15kV Szaflary. Poprawy pewności zasilania wymaga również Krynica-Zdrój, a także sąsiadujące z nią miejscowości – stąd budowa linii kablowych średniego napięcia relacji GPZ Krynica - RS Słotwiny i modernizacja rozdzielni RS Słotwiny.

Z kolei w okolicach Tarnowa TAURON buduje nową stację elektroenergetyczną 110/15 kV Zawada (w gminie Dębica), która będzie pokrywała zapotrzebowanie na energię elektryczną całej Strefy Aktywności Gospodarczej. - Mowa tu o przyłączeniu urządzeń klienta o mocy kilku megawatów oraz pozostałych odbiorców ze strefy i okolic. Przewidywany docelowy pobór mocy na tym obszarze szacowany jest na około 20-30 MW – zaznaczają w TAURON.

A przecież to nie wszystko. Nic więc dziwnego, że w Małopolsce Grupa TAURON pozostaje liderem wśród firm dystrybucyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TAURON zainwestuje w Małopolsce 680 milionów złotych! Potężne projekty w Krakowie, Mszanie Dolnej, Targowisku, Nowym Targu, Krynicy-Zdroju - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto