Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarantula w kopercie

Marcin IDCZAK
Hodowanie w domach jadowitych pająków czy skorpionów nie stanowi już dziś żadnej sensacji. Szokujący jest jednak fakt, że miłośnicy tych zwierząt sprzedają lub wymieniają się okazami, wysyłając je... pocztą.

Hodowanie w domach jadowitych pająków czy skorpionów
nie stanowi już dziś żadnej sensacji. Szokujący jest jednak fakt, że miłośnicy tych zwierząt sprzedają lub wymieniają się okazami, wysyłając je... pocztą.

Na niemal wszystkich stronach internetowych poświęconych hodowli pająków lub jadowitych owadów można znaleźć informacje o ich sprzedaży.

Szybki priorytet

Większość z tych, którzy mają na zbyciu ptasznika lub skorpiona, informuje nabywców o cenie i sposobie dostarczenia nabytku: odbiór osobisty lub przesyłką priorytetową. Poczta Polska stała się więc - często nieświadomie - pośrednikiem w handlu pająkami. Wszyscy z zapytanych twierdzą, że przesyłka priorytetowa (musi być dostarczona nazajutrz po jej nadaniu) to bezpieczny (dla zwierząt), szybki i tani środek transportu.

– Wkłada się takiego pająka do pudełka po filmie lub - jeśli jest większy - do pojemnika, który służy do przekazania moczu do badań. Później do koperty lub kartonu i wysyłka gotowa – tłumaczy Borys Kala z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra.
Według Michała, hodowcy spod Zielonej Góry, w takim przypadku nie ma zagrożenia dla życia włochatego pupila.

– W plastikowym pojemniku ma albo trochę ziemi, albo namoczoną watę i tak spokojnie zniesie podróż – wyjaśnia. Na pytanie, czy słyszał o tym, by kiedykolwiek jakiś jadowity pająk mógł wydostać się z przesyłki pocztowej, śmieje się.

– Pan to chyba jest początkowym hodowcą – stwierdza. - Przecież takie pajączki nie robią większej krzywdy.

Humory ptaszników

Handlujący zawsze opisują „charakter” przesyłki, np. „to bardzo spokojny osobnik, który tylko czasem może ugryźć. Lecz skutki tego nie są gorsze niż w przypadku ukąszenia przez pszczołę”. W jednej z ofert jest nawet stwierdzenie: ,,Pająka można brać na ręce. Podobnie jak inne tarantule ma swoje humory i czasami może ugryźć”. Jednak, część sprzedawców, jest innego zdania. Jeden z nich uprzedza potencjalnego nabywcę: „Pająk posiada silny jad mogący zaszkodzić człowiekowi, jest bardzo szybki i agresywny. Zaniepokojony o- puszcza swój kokon i od razu atakuje. Jeżeli dodamy do tego, że skacze i jest naprawdę silny, jasne jest, że nie nadaje się dla początkujących. Radzę podejść do tego pająka z trzeźwą oceną własnych umiejętności i doświadczenia” (cytat z serwisu allegro).

Nie wiedzą, co noszą

Pytaniem o to, czy ptaszniki lub skorpiony można przesyłać pocztą, bardzo zdziwił się Jerzy Sygidus, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, okręg w Poznaniu.

- Zwierzęta można wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej - twierdzi. - Jednak wówczas trzeba zaznaczyć, że jest to przesyłka specjalna. Jest ona droższa i trzeba spełnić surowe warunki, które zagwarantują bezpieczną podróż pupilom.

Jednak wyłączone z tego są takie zwierzęta, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, czyli właśnie ptaszniki i skorpiony.

- Jeśli ktoś wysyła takie przesyłki bez poinformowania o tym pracowników poczty, dokonuje nadużycia - twierdzi Jerzy Sygidus. - Pracownicy są nieświadomi tego, co znajduje się w paczce.

Przy nadawaniu przesyłki pracownicy poczty mogą zapytać, co się w niej znajduje, ale rzadko weryfikują prawdziwość słów klienta. Jeśli paczka wzbudza podejrzenia, prześwietla się ją.

Jacek Pałasiewicz
kolekcjoner

- Żyjemy w zimnym klimacie i u nas ptaszniki nie występują. Jeśli byśmy mieszkali w cieplejszym, to by towarzyszyły nam codziennie. Większość gatunków jest łagodna. Inna sprawa to humanitaryzm takich przesyłek. Powinny spełniać określone normy dla takich zwierząt.
Jeśli okaz jest dobrze zapakowany, nie powinien wyjść z kartonika. Nie ma co siać paniki.

Ptasznik, czyli tarantula

Jest to olbrzymi, bardzo owłosiony pająk z dość krótkimi, silnymi odnóżami. Ptasznik przez niektórych nazywany jest też tarantulą. Dysponuje jadem zdolnym zabić małe ptaki, gryzonie i jaszczurki. Zanotowano przypadki śmierci ludzi po jego ukąszeniu. Indianie używali jadu tego pająka do zatruwania strzał. Łamliwe włoski pokrywające ciało ptasznika są jego bronią, powodują bowiem podrażnienia skóry.
Źródło: www.zoo.poznan.pl

Gdy ukąsi pająk

Ci, których ukąszą jadowite pająki, mogą mieć duży problem z wyzdrowieniem, a nawet... przeżyciem. To dlatego, że najbliższy szpital, z którego można uzyskać większość surowic, znajduje się w Berlinie. Skutki ukąszenia mogą być różne - zależy to gatunku i wielkości pająka. Trzeba wówczas jak najszybciej zgłosić się do szpitala i powiedzieć lekarzom, jaki pająk ugryzł lub też jak wyglądał. Hodowcy wiedzą również, jakim rodzajem jadu
on dysponuje. To pomoże jak najszybciej uzyskać niezbędną pomoc.

Cennik

Skorpion olbrzymi - 35 do 64,00 zł
Skorpion cesarski - 109 zł
Ptaszniki - 35 do 64,05 zł
Pyton królewski - ok 250 zł
Zaskroniec - 100 zł
Do tych cen należy doliczyć od 6 do 12 złotych za przesyłkę priorytetową Poczty Polskiej (zależy, czy płatne przed zakupem przelewem, czy przy odbiorze).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto