Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takiej wystawy jeszcze w Krakowie nie było! Wielki powrót do dzieciństwa w Muzeum Nowej Huty

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Zabawki i zabawy dzieciństwa w PRL-u zagościły w Muzeum Nowej Huty
Zabawki i zabawy dzieciństwa w PRL-u zagościły w Muzeum Nowej Huty Anna Kaczmarz / Polska Press
Jest Reksio, Miś Uszatek i misie-trociniaki, "Kajko i Kokosz" oraz książeczki z serii "Poczytaj mi mamo". Jest też komputer Atari i kultowy już element dzieciństwa w PRL-u: trzepak - osiedlowe centrum rozrywki i punkt spotkań. Takiej wystawy jak "Trzepaki, Reksio i Atari", opowiadającej o zabawie i zabawach w PRL-u jeszcze w Krakowie nie było. Lepiej już dziś wyznaczyć trasę na os. Centrum E1, bo na jednych odwiedzinach Muzeum Nowej Huty może się nie skończyć, a wystawa potrwa do stycznia przyszłego roku.

- Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u, zarówno o zabawkach i zabawach, ofercie kulturalnej kierowanej do dzieci, zabawach podwórkowych, a także o postępie technologicznym, od pierwszych telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. - wyjaśnia Agata Klimek-Zdeb, kuratorka wystawy.

W przestrzeniach Muzeum Nowej Huty pamiątki z dzieciństwa znajdą wszyscy, są tu i celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną, czy rzutnik Ania. Są też prawdziwe perełki, np. autentyczna figurka filmowa Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli „Kajko i Kokosz” oraz „Jonka, Jonek i Kleks”. Nie mogło tu też zabraknąć tytułowego trzepaka oraz komputera Atari.

- Wiele eksponatów związanych jest z czytelnictwem, jak np. oryginalne wydania prasy dla dzieci, m.in. „Miś”, „Świerszczyk”, masa książek – czytelnictwo było wówczas bardzo popularne wśród dzieci, a także wiele gadżetów związanych z postaciami z komiksów – wyjaśnia kuratorka.

Łącznie na wystawie zgromadzono ponad 600 obiektów. Niektóre z nich na wystawę dostarczyli krakowianie.

- Prace nad wystawą rozpoczęliśmy od ogłoszenia zbiórki pomiędzy grudniem 2020 a marcem 2022, każdy mógł przysyłać nam propozycje udostępnienia obiektów na wystawę. Dostaliśmy kilkadziesiąt propozycji przekazania pamiątek z dzieciństwa, wiele z nich opatrzonych wspomnieniami – wyjaśnia kuratorka. - Niemal każda z osób, które się z nami skontaktowały znajdzie coś od siebie na tej wystawie – to niemal 50 osób. Poza tym pokazujemy eksponaty od naszych trzech partnerów głównych: Fundacji Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie.

Ekspozycję można zwiedzać dwiema ścieżkami – dla dorosłych i dla dzieci. Na ścieżkę dziecięcą składają się przestrzenie interaktywne oraz skierowane specjalnie do dzieci teksty. Przez ścieżkę prowadzą najmłodszych zwiedzających narratorzy – Zosia i Antoś, którzy odbyli podróż w czasie do PRL-u i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Opowieść Zosi i Antosia jest wynikiem wspaniałej współpracy z grupą uczennic i uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie, którzy stworzyli teksty przypisane Zosi i Antosiowi i zostali ich lektorami. Wskazali też najciekawsze ze swojej perspektywy eksponaty, które zostały wyróżnione aranżacyjnie.

− Wystawa składa się z ośmiu segmentów, które można oglądać w dowolnej kolejności. Opowiadają kolejno o zabawkach, o grach, klockach i układankach, o hobby, zabawach podwórkowych, czytelnictwie (książki, czasopisma i komiksy), ofercie kulturalnej skierowanej do dzieci (o niej opowiadamy głównie na przykładzie nowohuckich instytucji). Dwa segmenty poświęciliśmy rozwojowi technologicznemu. Te osiem segmentów układa się w przestrzeni ekspozycji w kształt wiatraczka, który symbolizuje dziecięcą beztroskę, różnorodność i równoważność elementów opowieści – wymienia Agata Klimek-Zdeb.

Wystawę „Trzepaki, Reksio i Atari” można zobaczyć w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1) od 17 lutego do 7 stycznia 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takiej wystawy jeszcze w Krakowie nie było! Wielki powrót do dzieciństwa w Muzeum Nowej Huty - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto