Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taka wystawa nie powtórzy się już nigdy! To ostatnia szansa, by zobaczyć wszystkie arrasy króla

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” to pierwsza tak wielka w historii jagiellońskiej rezydencji wystawa arrasów Zygmunta Augusta
„Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” to pierwsza tak wielka w historii jagiellońskiej rezydencji wystawa arrasów Zygmunta Augusta Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od 18 do 24 października potrwa finisaż wystawy „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”. Wystawa wszystkich zachowanych królewskich tapiserii w takim kształcie już się nie powtórzy. Na zwiedzających, którzy będą chcieli zobaczyć arrasy, czekają m.in. wydłużone godziny zwiedzania, bilety normalne w cenie ulgowych i pokaz multimedialny na dziedzińcu arkadowym, czyli trzymająca w napięciu historia o burzliwych losach kolekcji opowiedziana muzyką i światłem, którą widzowie zobaczą bezpłatnie, pod gwiazdami.

FLESZ - Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB

od 16 lat

– Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć naszej ekspozycji. To pierwsza, tak wielka w historii jagiellońskiej rezydencji wystawa arrasów Zygmunta Augusta – pokaz, który być może nie powtórzy się już nigdy, pokaz który zachwyca, pokaz który zadziwia i – gwarantuję – nie pozwala o sobie zapomnieć. Zwiedzający oglądają bowiem jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie nie tylko w historycznych wnętrzach reprezentacyjnych komnat królewskich, ale również w nowoczesnej – stworzonej specjalnie na potrzeby wystawy - aranżacji

- zaprasza prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galerem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku. W czasie wojny cenne wawelskie zabytki trafiły najpierw do Rumunii, potem do Francji i, przez Anglię, do Kanady. Po raz pierwszy wszystkie zachowane wawelskie tapiserie zostały zaprezentowane zwiedzającym w marcu tego roku we wnętrzach, do których zostały stworzone.

Kolekcja wawelskich arrasów została wykonana w latach 1550-1560 w warsztatach w Brukseli. Tkaniny wykonano z wełny i jedwabiu oraz nici srebrnych i srebrnych złoconych. Wśród prezentowanych na Wawelu eksponatów można zobaczyć jeden z arrasów po niedawnej konserwacji, który w pewnym stopniu odzyskał swą oryginalną barwę.

Wystawa nie tylko prezentuje cenne zabytki, ale także opowiada o ogromnej pracy konserwatorów, zmagających się ze skutkami uszkodzeń i zniszczeń, które stały się udziałem arrasów w ciągu ich burzliwych dziejów.

Pokaz „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921” upamiętnia powroty królewskich arrasów - 18 marca 1961 roku, kiedy to odbył się uroczysty pokaz arrasów po ich powrocie z Kanady i 18 marca 1921 roku, kiedy na mocy traktatu pokojowego w Rydze sprowadzono z Rosji zagrabioną podczas III rozbioru Polski kolekcję arrasów oraz ludzi, dzięki którym królewskie tapiserie ocalały.

Po pięciomiesięcznej ekspozycji część arrasów wróci do magazynów muzealnych. Zanim to się stanie, od 18 do 24 października potrwa wielkie pożegnanie arrasów. Na zwiedzających czekają: wydłużone godziny zwiedzania do 20.00, bilety normalne w cenie ulgowych po godz. 16.00, Specjalne zwiedzania z kuratorami wystawy od wtorku do niedzieli o godz. 17.00.

18 października wystawa, zgodnie z harmonogramem, jest zamknięta. W tym dniu można będzie zobaczyć wirtualne arrasy na dziedzińcu arkadowym. W godz. 19.00 - 21.00 co 10 minut wyświetlany będzie mapping. Projekcję będzie można zobaczyć bezpłatnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Taka wystawa nie powtórzy się już nigdy! To ostatnia szansa, by zobaczyć wszystkie arrasy króla - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto